Jabłka cudowny Polski owoc!

Jabłka cudowny Polski owoc!

Na pewno każdy Polak , Ty, ja i inni, gdy usłyszy słowo jabłko to myślimy że to nasz narodowy owoc który od zawsze gości w naszych sadach…

A jaka jest prawdziwa historia Jabłek?

Jabłka pojawiły się u nas dopiero w XII wieku. Tymczasem na Bałkanach jabłka były znane od czasów starożytnych, a napój z jabłek. zwany jabłecznikiem. towarzyszył wszystkim obrzędom weselnym.

Pierwsze próby hodowli jabłek miały miejsce, kilka tysięcy lat temu. Dzikie jabłonie w postaci wielu gatunków drzew i krzewów rosną w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Do dzisiaj wyhodowano kilkanaście tysięcy odmian.

kulki newtona

Jabłka a odkrycia znanych fizyków.

 1. Teoria ciążenia , wymyślona przez Isaaca Newtona, powstała tylko dlatego że Newton siedział pod jabłonią gdy nagle na jego głowę spadło jabłko. Uświadomiło mu, że upadek ciał na Ziemię i ruch ciał niebieskich są powodowane tą samą siłą – grawitacją.
 2. Anegdota o jabłku Demokryta przekonuje, że dobrze pokrojone jabłko może przynieść korzyści znacznie większe niż jabłecznik. Demokryt, żyjący na przełomie V i IV w. p. n.e., jest twórcą pojęcia atomu. Na trop podstawowej cząstki materii miało go naprowadzić właśnie jabłko. Demokryt rozważał, co też stałoby się, gdyby przekroił jabłko na pół, znowu na pół i jeszcze, i jeszcze, i tak dalej. Doszedł do wniosku, że otrzymałby w końcu atom. Jak potoczyłyby się losy teorii materii, gdyby Demokryt zjadł jabłko, zamiast się nad nim zastanawiać?
 3. Arystoteles tez chciał dzielić jabłko, a jego błędny wniosek, do którego doszedł – mianowicie, że po dzieleniu nie zostałoby nic – z pewnością nie przetrwałby próby czasu. Co ciekawe, liczba podziałów (90), po której uzyskuje się cząstkę jabłka wielkości atomu, może wydać się zaskakująco mała, dopóki nie uświadomimy sobie, że po podzieleniu ćwiartki jabłka zaledwie 8 razy uzyskamy aż 1024 części!
pyszne i soczyste

Kilka mało znanych ciekawostek na temat Jabłek:

 1. Jabłka nie zawierają nawet pół grama tłuszczu! oraz ZERO cholesterolu.
 2. Przy kilku tysiącach rodzajów jabłek, ich wielkość także jest bardzo różna, od minimalnej wielkości niczym wiśnia, po ogromne jabłka wielkości małej dyni.
 3. Średnia jabłoń jest w stanie wyprodukować ok 40 kg jabłek!
 4. Jabłkowy alkohol czyli cydr, by wyprodukować 1 litr, potrzeba ok 35 jabłek.
 5. Dzięki dużemu stężeniu boru jabłka wspomagają poprawę pamięci, koncentracji i uwagi.
 6. Jabłonie należą do rodziny różowatych.
 7. Dzięki zawartości boru, również świetnie działają na kości.
 8. Jabłka zawierają pektynę, która obniża poziom cholesterolu we krwi.
 9. Średniej wielkości jabłko ma 70 kalorii.
 10. Przeciętny człowiek zjada około 60 jabłek rocznie.
 11. W jabłkach jest 25% powietrza, dlatego unoszą się na wodzie.
 12. Większość korzystnych dla zdrowia przeciwutleniaczy znajduje się na skórze owocu.
 13. Jabłka zawierają dużo błonnika, są bogate w witaminy (C, K, B2, B6, A, E, B1), kwas foliowy,  pantotenowy, mikroelementy (K, Mn, Fe, Ca, Mg, P, Cu), polifenoli.
 14. Nie powinno przechowywać się jabłek razem z innymi owocami. Jabłka wydzielają etylen, który sprawia, że owoce w pobliżu szybciej dojrzewają i psują się
jedz, najlepiej codziennie

Dlaczego warto jeść jabłka?

Mała wiedza często powoduje, że jemy jabłka, odrzucając jego najbardziej wartościowe części, czyli skórkę i gniazda nasienne. Oczywiście nasionek nie zaczniemy jadać, ale warto skusić się na nieobrane owoce. W skórce jabłka znajdują się ogromne ilości pektyn, które potrafią oczyszczać nasz organizm z trujących substancji, dlatego są szczególnie polecane dla palaczy , osób mających w pracy styczność ze szkodliwymi substancjami, mieszkańców zanieczyszczonych miast.

Dobroczynne pektyny „posprzątają” nasz organizm, zneutralizują toksyczne substancje, a także zmniejszą wchłanianie np cholesterolu, chroniąc przed zawałem . Do ich korzystnego wpływu zalicza się również regulację perystaltyki jelit i zapobieganie zaparciom.

Dzięki właściwością swoim  mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie. Polecane są w przypadku wielu dolegliwości, ale przede wszystkim wspierają ogólną odporność organizmu, dzięki czemu człowiek staje się bardziej odporny na działanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Jedzenie jabłek zapobiegają rozwojowi infekcji, dlatego polecane są szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Leave a Reply

Your email address will not be published.