Spożycie białka ma wpływ na funkcje poznawcze mózgu

Spożycie białka ma wpływ na funkcje poznawcze mózgu

Badanie Harvardu opublikowane w styczniowym wydaniu The American Journal of Clinical Nutrition sugeruje, że dostarczanie wystarczającej ilości białka w diecie może być ważne dla ochrony funkcji poznawczych.

Badacze ocenili zgłoszone im nawyki żywieniowe i stan zdrowia ponad 77 000 mężczyzn i kobiet, którzy byli obserwowani przez ponad 20 lat. W porównaniu ze spożywaniem węglowodanów, spożywanie białka wiązało się z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia pogorszenia funkcji poznawczych mózgu w późniejszym życiu. Nie trzeba było wiele, by coś zmienić.

Na przykład na każde 5% kalorii pochodzących z białka zwierzęcego zamiast z węglowodanów, ryzyko rozwoju demencji było o 11% niższe. A na każde 5% kalorii pochodzących z białka roślinnego zamiast z węglowodanów, ryzyko rozwoju demencji było o 26% mniejsze. Fasola i rośliny strączkowe miały najsilniejszy związek ochronny. W szczególności groch i fasola wiązały się z 28% niższym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych na każde dodatkowe trzy porcje tygodniowo.

nie unikaj, jedz!

Badanie miało charakter obserwacyjny i nie udowadnia, że ​​spożywanie większej ilości białka ochroni Twój mózg. Ale już wiemy, że białka są budulcem mięśni i narządów oraz są niezbędne do naprawy tkanek i komórek oraz produkcji ważnych substancji chemicznych w mózgu (więcej na temat białek możesz przeczytać tutaj). Dlatego pamiętaj, aby do każdego posiłku dodawać białka do swojego talerza, zwłaszcza białka roślinne, takie jak fasola, soczewica, orzechy i nasiona.

Podusmowanie:

1. Pamiętaj by w każdym posiłku dodawać trochę białka roślinnego, ochronią Twój mózg.

2. Pamiętaj by w każdym posiłku ujmować trochę węglowodanów, na pewno wyjdzie CI to na zdrowie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.