Witamina K – wszystko na jej temat

Witamina K – wszystko na jej temat
Witamina K to jedna z ważniejszych witamin w naszych organizmach. 
Nazwa „witamina K” pochodzi od słowa koagulactionsvitamin i została odkryta w 1929 roku przez duńskiego naukowca Carla Petera Henrika Dama jako składnik odżywczy niezbędny w procesie krzepnięcia krwi.

Tak jak witaminy A, D, E także witamina K należy do witamin rozpuszczalnych tylko w tłuszczach. Razem wszystkie witaminy tworzą tzw. ADEK, tak też nazywają się najczęściej skuteczne suplementy z tymi witaminami, o najwyższej biodostępności. ( tutaj możecie zobaczyć które rekomendujemy za najepsze) - to samo dopisać w przypadku A, D, E

Witamina K dzieli się na na K1 oraz K2.

Witamina K1 możemy znaleźć w wielu produktach roślinnych, najwięcej w zielonych warzywach liściastych (szpinak, sałata, kapusta), które są stosunkowo popularne w naszej diecie. Niestety, witamina K1 jest z nich słabo przyswajana i tak jak w przypadku żelaza pochodzenia roślinnego.
sałata – dużo witaminy K1 ale…

Drugi rodzaj to Witamina K2, głównie występuje w produktach i tłuszczach zwierzęcych.
Naturalna witamina K2, preferowana przez komórki naszego organizmu, ma pochodzenie bakteryjne. Powstaje podczas fermentacji. Jej niewielkie ilości produkują bakterie bytujące w jelicie grubym. Organizm może w niewielkim stopniu konwertować witaminę K1 w K2 ale jej wchłanialność znów jest bardzo niska.

Witaminy K a współpraca z wapniem
mocne kości
Wapń jest bardzo ważnym minerałem, pełniącym rozmaite funkcje w ludzkim organizmie.
Buduje zzdrowe kości i jest potrzebny dla mocnych zębów. To proste, powszechne i przyjęte jako coś oczywistego. Znacznie trudniejsze do zrozumienia może być pojęcie zwapnienia naczyń krwionośnych, które nie jest zjawiskiem zdrowym, a za które również odpowiada wapń. Popularnie uważa się, że dieta bogata w ten dobroczynny minerał połączona z aktywnym trybem życia to recepta na zdrowe i mocne kości. Jednakże bez odpowiedniego poziomu witaminy K wapń pozostaje w naczyniach krwionośnych, powodując ich zwapnienie, i zamiast czynić dobro, prowadzi do bardzo poważnych schorzeń. Jest to tak zwany paradoks wapniowy.

Witamina K2 wpływa również mocno na serce:

Choroby sercowo-naczyniowe, jak wskazuje nazwa, dotyczą serca i naczyń krwionośnych. Są one główną przyczyną przedwczesnych zgonów w Polsce i w całej populacji zachodniej. Schorzenia te potrafią rozwijać się całe lata, nie dając żadnych wyraźnych symptomów, a czyniąc wiele złego, stąd nazywa się je cichymi zabójcami. Powodowane przez nie zmiany są zwykle rozległe i trudne do leczenia. Częstą postacią takich zmian jest miażdżyca naczyń krwionośnych. Charakteryzuje się ona powstawaniem blaszek miażdżycowych na wewnętrznych ścianach tętnic, co zwęża średnicę tych naczyń i może prowadzić ich zatkania. A wszystko to się dzieję gdy mamy niedobór witaminy K2.
serce a k2
Witamina K2 ma ogromny wpływ na dzieci

Witamina ta jest bardzo ważna dla noworodka, ponieważ wspomaga krzepnięcie krwi, a jej brak może mieć poważne konsekwencje w postaci tzw. krwotoku niemowlęcego. Naturalne mleko matki mimo, iż jest najlepszym pokarmem dla dziecka, jest jednak ubogie w witaminę K. Dodatkowo dziecko karmione piersią ma niedojrzala florę bakteryjną przewodu pokarmowego, która nie wytwarza wystarczajaco witaminy K.
Zaraz po urodzeniu noworodek dostaję od pielęgniarki 1mg tej witaminy i jest to zupełnie wystarczająca dawka na tydzień czasu. Następnie matka przez trzy kolejne miesiące musi już sama podawać witaminę K.

W młodym wieku, zwłaszcza w okresie dojrzewania, kości szybko i intensywnie rosną, wzmacniają się i twardnieją. W tym też czasie osiągają maksymalną masę kostną. Dzieje się tak dzięki procesowi mineralizacji, który, jak już zostało wspomniane, zależy od poziomu wapna dostarczanego do organizmu. Ponieważ u dzieci metabolizm kości jest znacznie szybszy niż u dorosłych, potrzebują one więcej witaminy K do ich budowy. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań z których wynika że w porównaniu z ludźmi 10 - 20 i 30 lat temu znacząco powiększa się niedobór witaminy K. 
Będzie to prowadzić do słabszych kości i znacznie częstszych ich załamań. Co ważne, od 30 roku życia proces mineralizacji kości zaczyna się odwracać i w tedy dopiero zacznie się ogromny problem złamań i ich następstw.
Niestety ogromnym prowodyrem tej sytuacji jest bardzo niskiej jakości żywność którą obecnie odżywiają się dzieci i młodzież ( o tym jak bardzo jest źle możesz przeczytać tutaj).
jajka ze szpinakiem to dobre połączenie dla witaminy K
Źródła witaminy K:

Produkty roślinne: burak, oliwa z oliwek, szpinak, jarmuż, sałata, brokuł, brukselka, rukola, kapusta, szparagi, natka pietruszki, botwinka, seler naciowy, szczaw, ogórki, cukinia, groszek.

Produkty zwierzęce: jajka, wątroba, produkty mleczne ( tylko naturalne, od rolnika - przeczytaj dlaczego (( temat dlaczego produkty mleczne są do dupy te sklepowe, połączone z tematem jedzenie od rolnika))).

Zawsze jesteśmy za tym by jak najwięcej witamin dostarczać naturalnie z pożywienia, ale przykład witaminy K pokazuje że nie zawsze w pełni da się to zrobić i trzeba wspomagać się odpowiednią suplementacją.

Podsumowanie:

1. Witamina K jest niezwykle ważna dla zdrowia człowieka dorosłego, młodego oraz noworodka.
2. Ogromny wpływ witamin K na serce.
3. Bez wapnia i witaminy K wasze kości nigdy nie będą w dobrej formie.
4. Obowiązek podania witaminy K noworodkowi zaraz po urodzeniu.
5. Wielki problem dzieci i młodzieży z łamliwością słabych kości.
6. Słaba  naturalna przyswajalność witaminy K z pożywienia.
7. Najskuteczniejsza metoda przyjmowania witaminy K to odpowiednie jedzenie połączone z właściwą suplementacją.

Leave a Reply

Your email address will not be published.