BMI Kalkulator

bmi kalkulator

Co to właściwie jest i czy poprawi Twoje zdrowie? do czego służy? komu jest to potrzebne? Jakie są rodzaje kalkulatorów? czy są tylko dla dorosłych? czy dla dzieci również? Na te i inne pytania dostaniesz odpowiedź w poniższym artykule, zapraszam.

bmi kalkulator
policz czy jesteś w zdrowych widełkach czy jednak masz problem

BMI Kalkulator co to jest?

BMI to skrót od angielskiego Body Mass Index. Taki Kalkulator daje każdemu możliwość szybkiego obliczenia wskaźnika własnej masy ciała. Obliczyć można to bardzo łatwo na swoim kalkulatorze w telefonie, lub u nas na stronie. Wzór jest prosty – masa ciała, podzielona przez wzrost do kwadratu ( masa ciała w kilogramach a wzrost w metrach, czyli np. ktoś kto ma 180 cm wzrostu to wpisuje 1.8 ).

Wskaźnik ten daje bardzo ogólny pogląd na zdrowie , głownie używany dla osób otyłych by sprawdzić czy są w normie, czy mają nadwagę, pierwszy stopień otyłości, drugi stopień otyłości lub tzw. otyłość skrajna.

Wskaźnik BMI pomaga ocenić ryzyka chorobowe takie jak: miażdżyca, udar mózgu, nowotwory, niedokrwienie serca i wszelkie inne które występują u osób otyłych.

UWAGA:

W przypadku niektórych osób wskaźnik BMI może sugerować błędne wnioski. Osoby aktywne fizycznie, uprawiający sport amatorski lub zawodowy, mogą posiadać zawyżoną wagę związaną z tym że mają tkanką mięśniową znacząco większą o przeciętnych ludzi. W przeciwieństwie do zwykłego zjadacza chleba u którego zwiększony wskaźnik wiąże się z nadmierną ilością tłuszczu w organizmie. Ponadto nie zaleca się stosowania wskaźnika BMI do oznaczania wagi ciała dla dzieci do ok. 14 roku życia oraz dla kobiet w ciąży.

bmi kalkulator
zabawa cyframi na pewno pomoże

Czy kalkulator BMI poprawi Twoje zdrowie?

Tak i Nie 🙂 Obie odpowiedzi są poprawne, ponieważ zależą tylko od Ciebie. Wiele osób poznawszy swój prawdziwy stan otłuszczenia jest w stanie zareagować pozytywnie i po prostu zabrać się do roboty! Np. możesz przeczytać – TUTAJ – o tym jak zacząć biegać, lub – TUTAJ – coś dla jeszcze mniej sprawnych, o spacerach i wędrówkach.

Niestety po przeciwnej stronie też jest wiele osób i one nic z tym nie zrobią, nawet gdy się dowiedzą jak bardzo są zagrożone, otyłe itp. Albo uznają że wynik testu jest fałszywy, albo powiedzą że to ich nie dotyczy. Dla tej grupy osób na początek poproszę by jedli chociaż codziennie 1 pomidora! – TUTAJ – dowiesz się dlaczego są tak ważne i zdrowe dla nas.

bmi kalkulator
zadaj sobie ważne pytanie, czy zależy Ci na Twoim zdrowiu?

Komu potrzebny jest taki kalkulator?

Odpowiedź jest krótka – każdemu kto nie jest pewny czy jego parametry zdrowotne są w normie a mocno odstający brzuch w ogóle mu tego mówi…

Tak, tak właśnie to wygląda, ludzie nie są świadomi, lub nie chcą być świadomi swojego zdrowia. Może później się tym zajmą a może samo wszystko się zrobi i będzie ok?

Przykro mi samo to się nigdy nic nie robi i nie będzie ok! Zrób ten test od razu i w kilka sekund dowiesz się czy faktycznie jesteś tak zapuszczony że należy udać się do dietetyka i zacząć robić 10.000 kroków dziennie. To będzie świetny start, do dzieła!

bmi kalkulator
zadbaj o zdrowie dziecka

BMI dziecka.

Pamiętacie, kiedy byliście dziećmi i w czasie świąt czy innych uroczystości starsi z waszej rodziny życzyli wam zdrowia? Pamiętacie co się wtedy myślało? Większość pomyślała „oj, ale mi życzenia!”, ale oczywiście nie mówiliśmy tego głośno, aby nie sprawić nikomu przykrości, natomiast jako dzieci nie byliśmy takimi życzeniami na pewno uradowani. „Lepiej ciocia czy wujek sprezentowaliby nam coś słodkiego…” No właśnie! Już od dziecka przyzwyczajani jesteśmy do tego, że nagroda lub prezent powinny być smakowite a niekoniecznie zwraca się uwagę na wartość takiego prezentu i jak on działa na podświadomość dziecka.

Małe dzieci, gdy płaczą czy marudzą, kiedy dostaną czekoladkę lub czipsy od razu się uspokajają. To jest błędne koło, ponieważ dzieci się przyzwyczajają do takich metod i będą wiedziały, że wymuszą takim zachowaniem nagrodę, a rodzicom – nie ukrywajmy – często jest tak najłatwiej i najszybciej. Często też brakuje świadomości, że można a nawet trzeba inaczej. A waga dziecka stopniowo rośnie i nagle podczas bilansu okazuje się, że dziecko ma wysokie BMI i znajduje się na 98 centylu, i oczywiście jesteśmy zaskoczeni. Jak to się mogło nam akurat przytrafić?

BMI dziecka i centyle

Najpierw jeszcze raz policzmy i uzyskajmy potwierdzenie podstawowych danych o naszym dziecku.

Aby uzyskać wynik w centylach, najpierw należy obliczyć BMI dziecka – masę naszego dziecka w kilogramach musimy podzielić przez kwadrat ich wzrostu w metrach. Samo BMI już coś nam powie, ale wynik na siatce centylowej będzie bardziej wiarygodny.

Mając już BMI dziecka, na osi pionowej siatki znajdź tę wartość i w tym miejscu poprowadź linię poziomą. Następnie na osi poziomej siatki przy wartości wieku dziecka przeprowadź linię pionową. Punkt przecięcia prostych to wartość centylowa twojej pociechy.

Centyle mówią nam w jakim miejscu w kontekście wagi i wzrostu nasze dziecko znajduje się w stosunku do rówieśników tej samej płci. Jeśli więc twoje dziecko uzyskało 98 centyl to oznacza, że aż 98% równolatków ma niższą wartość. Twoje dziecko jest już otyłe i wymaga pomocy lekarza i dietetyka. Ty jako rodzic również.

Na świecie używanych jest wiele siatek centylowych do interpretacji rozwoju dziecka. Są one często podobne, ale w zależności od kraju zakresy mogą się częściowo różnić. Siatki centylowe opracowane do oceny rozwoju dziecka używane w Polsce najczęściej są oparte na krajowych statystykach.

Mamy w nich następujące zakresy:

  • wynik poniżej 5 na siatce centylowej oznacza niedowagę
  • od 5 do poniżej 25 określa się jako szczupłość
  • 25 do poniżej 85 – zakres określany jako norma
  • powyżej 85 to nadwaga
  • a 95 i więcej to już otyłość

BMI dziecka i wartość centyli są sprawdzane przy bilansach u lekarza, ale jest to na tyle prosta kalkulacja, że możesz takie obliczenie wykonać szybko, samodzielnie w domu. Wartości, które zdecydowanie powinny niepokoić to te skrajne, czyli poniżej 5 lub powyżej 95 centyli. Wizyta u lekarza i dokładna diagnostyka pozwoli ocenić czy jest to problem genetyczny, hormonalny czy jednak chodzi o dietę i ruch. Statystyki podają, że aż 95% problemów z nadwagą i otyłością u dzieci to efekt siedzącego trybu życia już w takim wieku oraz zła dieta.

bmi dziecka
centymetr prawdę Ci powie

Jak utrzymać BMI dziecka w normie?

Jeśli nasze dziecko jest przyzwyczajone już do słodkich nagród czy przekąsek typu tłuste chrupki, na pewno na początku będzie się trochę buntować przeciwko nowym rzeczom i regułom.

Ale słodycz nie musi być przetworzoną i tłustą czekoladą czy cukierkiem, mamy wiele alternatyw w przeróżnych owocach, a jeśli już musi mieć to taką konkretną formę, możemy słodkości tworzyć sami używając kasz, wiórków kokosowych, miodu czy innych alternatyw dla cukru. W internecie znajdziesz masę podpowiedzi jak zastąpić kupowane do tej pory słodycze.

Wprowadź warzywa do diety dziecka. Sama marchewka może nie wydać się dziecku atrakcyjna ale położone na kanapce marchewkowe serduszko już tak. Kanapka z wieloziarnistym pieczywem też nie musi mieć raczej nudnej, standardowej formy, wycinaj kształty, układaj składniki w zabawne obrazki, rób to samo z innymi produktami, bądź kreatywny.

Nie dawaj dziecku za dużego wyboru, zaproponuj dwie rzeczy, ciągle będzie miało poczucie, że to ono decyduje, a ty będziesz mieć kontrolę nad tym co i ile je.

W kwestii ruchu nie ma kompromisów – musisz wprowadzić go w codzienny grafik dziecka, może to oznaczać nałożenie limitu na komputer, ale dobry i świadomy rodzic nie oznacza rodzica pobłażliwego i zgadzającego się na wszystko. Ważne, aby wytłumaczyć na spokojnie dziecku dlaczego to robimy i dlaczego jest to również istotne dla niego. Potrzebne są rozmowy bo tu chodzi o przyszłość i zdrowie. Przy okazji sam rodzice też skorzystają na zdrowszym jedzeniu i zwiększonej dawce ruchu.

To na rodzicach leży ogromna odpowiedzialność za żywienie swoich dzieci, za to co i ile jedzą, i czy dostarczane pożywienie jest wartościowe. Bycie rodzicem to ogromna odpowiedzialność, potrzeba świadomości i nieustannej edukacji. Pamiętaj zatem jak ważne jest BMI dziecka.

bmi kalkulator
wystarczy policzyć

Kalkulator BMI dla dzieci

Bardzo pocieszający jest fakt, że tematy zdrowej diety i ruchu fizycznego wśród dzieci są coraz częściej poruszane w przestrzeni publicznej. Oznacza to też, że dostrzegamy problem i zaczynamy o nim rozmawiać. Nasza waga rośnie każdego roku i jako społeczeństwo zajmujemy szóste miejsce w Europie w kontekście problemu otyłości.

Dzieci biorą z nas przykład, przyjmują nawyki dorosłych, spędzają dużo czasu bez ruchu przed komputerem i okazuje się, że wygrywamy w „dyscyplinie” tempa wzrostu wagi u naszych najmłodszych. Nasze dzieci tyją najszybciej w Europie.

W latach 70tych ubiegłego wieku szacowano, że nadwagę i otyłość miało mniej niż 10% dzieci w wieku szkolnym, 5-7 lat temu statystyki pokazywały ten problem u ok. 20% a ostatnio mówi się, że ten problem dotyka już ponad 30 % dzieci w wieku szkolnym.

Oprócz rozmów i pokazywania problemu w mediach powinny jak najszybciej powstać długofalowe programy rządowe obejmujące już żłobki i przedszkola, ale też uświadamiające rodziców. Przecież chodzi o nasze dzieci i naszą przyszłość.

Dlatego dzisiaj przedstawimy trochę informacji o tematach podstawowych – od czego zacząć i na co zwrócić uwagę pochylając się nad tematem wagi naszych dzieci.

Żywienie dzieci.

Następną ważną kwestią jest oczywiście obecne żywienie dzieci. W obecnych czasach jest bardzo trudno utrzymać dzieci w dobrej kondycji , ponieważ przez wszystkie media rodzicie jak i dzieci są atakowane całymi dniami reklamami z niezdrowym jedzeniem.

Pierwszą rzeczą która trzeba poruszyć to jakość jedzenia jaką kupujesz dla siebie i dzieci w sklepie typu super market itp. Tam nie zdecydowanie nie znajdziesz dobrej jakości pożywienia – TUTAJ przeczytasz osobny wpis na ten temat, jest ważny, przeczytaj.

Druga sprawa to oczywiście ilość cukru które spożywa Twoje dziecko! Uwierz mi nie masz żadnej kontroli nad tym, tylko tak sobie wmawiasz, że ją masz! Zacznij sprawdzać etykiety produktów – wszystkich – które dajesz dziecku , przez 3 dni, tyle wystarczy. Policz dzienną dawkę cukru którą dostarczasz dziecku i zacznij się zastanawiać czy świadomie pchasz to dziecko w cukrzyce czy to tylko Twoje lenistwo?!

Podsumowanie:

Mam nadzieję że dowiedziałeś się z tego wpisu jak istotny jest problem otyłości w obecnych czasach, zarówno dorosłych jak i dzieci. Również dowiedziałeś się że BMI kalkulator jest bardzo prostym, szybki i skutecznym narzędziem z którego warto korzystać okresowo i kontrolnie.

Najważniejszą rzeczą jest jednak Twoje podejście i działanie, co z tym wszystkim zrobisz? Czy przypadkiem nie będzie jak zawsze? czyli olejesz sprawę, zamieciesz pod dywan i wrócisz do niej…gdy przyjdzie pierwszy problem dnia codziennego jak np. zakładanie skarpetek…

Leave a Reply

Your email address will not be published.