BMI normy

bmi normy

Normy BMI – Z pewnością kojarzysz międzynarodowy skrót BMI – skrót z angielskiego określenia Body Mass Index – i wiesz, że jest to parametr określający masę ciała do wzrostu. Parametr ten pomoże określić ci, czy twoja masa ciała jest właściwa, masz niedowagę lub niestety jest ciebie trochę za dużo.

bmi normy
nie zostaniesz superbohaterem z takim brzuszkiem

Powstanie i historia BMI.

Twórcą wskaźnika BMI był Adolphe Quatelet i początkowo wskaźnik ten był nazwany od jego nazwiska. Co ciekawe, Belg nie był dietetykiem, ani fizjoterapeutą, ale fascynowała go matematyka i statystyka. No właśnie! W pierwszej połowie XIX wieku pracował nad określeniem kształtu przeciętnego człowieka, a ten przeciętny człowiek ma lub mieć powinien określoną masę.

Wyliczenia oparł na badaniach ochotników a zaobserwowane zależności opisał za pomocą wzoru. Nadmieńmy tu, że początkowo wskaźnik ten nie był zupełnie wiązany z dietą czy zdrowiem. Dopiero w latach 70tych ubiegłego wieku amerykański fizjoterapeuta powiązał wpływ diety na nasze zdrowie przy użyciu tego właśnie wskaźnika i jako pierwszy zaczął używać w swoich publikacjach określenia BMI.

Całościowy artykuł dotyczący kalkulatora wraz z możliwością łatwego wyliczenia znajdziesz – TUTA – ( ART ).

bmi normy
policz swoje BMI łatwo i szybko

BMI normy.

Parametr BMI wyliczysz z łatwością samodzielnie. To bardzo prosty wzór matematyczny. Wystarczy, że podzielisz masę swojego ciała podaną w kilogramach przez kwadrat wzrostu podanego w centymetrach (kg/m2).

Swój wynik możesz teraz porównać do przyjętych norm.

Oto te normy:

* niedowaga to wynik poniżej 18,5, o wychudzeniu powiemy przy wyniku poniżej 17,  a wygłodzenie to poziom poniżej 16, -mamy tutaj trzy stopnie

* wartość prawidłowa to poziom pomiędzy 18,5 a 24,9 – jeśli twój wskaźnik BMI mieści się w tych granicach – wszystko jest w porządku

* masz nadwagę, jeśli twój wynik znajdzie się w zakresie od 25 do 29,9 – a tym samym twój organizm włącza żółte światło! Ten wynik już powinien dać ci do myślenia.

* otyłość (≥30), następnie mamy otyłość I stopnia (do 34,9), otyłość II stopnia (do 39,9), otyłość III stopnia (powyżej 40) – otyłość podzielona jest na trzy stopnie i taki wynik to już zdecydowanie czerwone światło dla twojego zdrowia! Przy takich wynikach nie ma się już nad czym zastanawiać czy czekać – tu trzeba działać bo jest źle!

bmi normy
różne wyniki dla różnych typów budowy ludzi

Częste jest, że osoby o tym samym wzroście i masie ciała wyglądają jednak zupełnie inaczej.  Nie jest to niespodzianką, ponieważ każdy z nas ma inny poziom tkanki tłuszczowej i mięśni.

Dodatkowo, BMI kobiety nie będzie taka sama jak norma BMI mężczyzn przy tym samym wzroście. Należy jednak ponownie pamiętać, że kobiety zazwyczaj właśnie mają trochę mniej tkanki mięśniowej ale za to więcej tłuszczowej. O parametr rozmieszczenia tkanki tłuszczowej (WHR) w organizmie zapytaj swojego lekarza, będzie dobrym uzupełnieniem wiedzy o twoim ciele.

Każda wartość powyżej 25 powinna zwrócić już twoją uwagę, ale kiedy przekraczasz 30 to jest sygnał do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Plaga otyłości to nie tylko amerykański problem, bo najczęściej kojarzymy go z mieszkańcami USA, to już jest problem wszystkich krajów rozwiniętych, również Polski. Jemy rzadko, duże ilości, szybko i nie zwracamy uwagi na wartości odżywcze, tego co spożywamy.

Można wspomóc się w tym wszystkim np. Sauną – TUTAJ – która pomoże w kontrolowaniu wagi.

Polecam również dwa wpisy o najzdrowszych owocach, z których dowiesz się jak bardzo są ważne i pomocne w utrzymaniu diety, zdrowia i dobrej wagi!

-CZ.1 TUTAJ

-CZ.2 TUTAJ

bmi normy
to tylko jeden kawałek prawda?

Brak kontroli jedzenia.

Dużo pracujemy, a w związku z tym nie mamy czasu na przygotowywanie  skomplikowanych potraw od podstaw i ze świeżych produktów, więc kupujemy w sklepie gotowe dania, często pełne tłuszczu i konserwantów ( – TUTAJ – bardzo ciekawy wpis o tym ).

Dodatkowo, jakże często zapominamy o aktywności fizycznej. Jakaż to prosta droga do cukrzycy, chorób serca czy miażdżycy! I niestety wielu innych schorzeń.

Mamy zdecydowanie większy problem z otyłością, ale nie tylko ona powinna nas niepokoić czy zwracać uwagę. BMI normy poniżej 18.5 jest równie niepokojący a źródeł może być wiele. Najczęściej słyszymy o anoreksji, inaczej nazywanej jadłowstrętem psychicznym, który ma podłoże psychiczne właśnie. Zbyt niski poziom może też świadczyć o innego rodzaju zaburzeniach naszego organizmu.

W przypadku jeśli twój poziom BMI nie mieści się w normie warto zgłosić się do dietetyka, lekarza rodzinnego a nawet psychologa. Fachowa ocena pomoże dobrać dietę odpowiednią do twojego problemu i zacząć zmieniać ją na lepszą i zdrowszą. Specjaliści określą też co dodatkowo należałoby sprawdzić i jakie wyniki powinieneś wykonać. BMI jest wskazówką, pewnym drogowskazem, ale nie poda ci źródeł twoich problemów. Warto przeprowadzić pełen bilans, aby wyeliminować czynniki wpływające na nieprawidłowości.

bmi normy
puchar jest Twój – sięgnij po niego jako zwycięzca!

Podsumowanie:

Jeśli twój poziom BMI nie znajduje się w granicach normy, ale właśnie rozpoczynasz walkę o uzyskanie takiego wyniku – pamiętaj, że efekt nie przyjdzie sam czy ekspresowo. Cudów nie ma. Wielu lat zaniedbań nie da się odmienić w tydzień czy nawet miesiąc.

To jest proces, który potrwa i musisz się na to nastawić. Nie sprawdzaj swojej wagi każdego dnia, to nie ma sensu. Minie trochę czasu, aby nowo wprowadzone zmiany w twojej diecie czy aktywności fizycznej zaczęły przynosić oczekiwane wyniki i aby nowy sposób życia stał się zdrowym nawykiem.

Być może lekarz zaleci też innego rodzaju leczenie, aby usunąć czynniki negatywnie wpływające na problem pokazany za pomocą wskaźnika. Ważne, aby zauważyć problem, podjąć decyzję i wytrwać w niej. To zdecydowanie maraton a nie sprint.

Utrzymanie prawidłowego wyniku BMI ma ogromy wpływ na twoje zdrowie. Nie zwlekaj z konsultacją jeśli cokolwiek budzi twój niepokój. To wygodne i proste wyliczenie pomoże ci odmienić życie, a może nawet je uratować!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.