Czy kurczak jest zdrowy ?

czy kurczak jest zdrowy

Czy kurczak jest zdrowy? Zapewne Twoje ulubione mięsko, prawda? A co jeśli Ci powiem że to najbardziej trujące mięso? SPRAWDŹ TO!

czy kurczak jest zdrowy
z wolnego wybiegu? tak, tak…

Kurczak kiedyś i dziś.

Kiedyś życie kurek wyglądało zupełnie inaczej niż dziś. 30-40-50 lat temu, kurki chodziły sobie po działce, po ogródku, goniły się po kurniku pokonując codziennie kilka kilometrów! Kurczak był mięsisty, zbity, silny i zdrowy, nawet zapach miał inny. Swoją dorosłość osiągał po ok 20 tygodniach ważąc ok 1.5 kg. Aromat rosołu z dawnego kurczaka to było coś co wielu osobom do dziś śni się po nocach, zwłaszcza gdy widzą to coś co jest dziś….

A jakie są dzisiejsze kurczaki? Swoją maksymalną wagę osiągają już po 5 tygodniach, a wynosi ona ok 2 kg. życie kurczaka jest szybkie, intensywnie, syte, bez słońca, bez ruchu, w zasadzie bez niczego, jeść, tyć i pod topór, następny. Fajnie prawda? A jeszcze ten aromat… upsss jaki aromat? chyba że ludwik w sklepie.

Kurczak zagrodowy.

Brzmi całkiem zdrowo prawda? Kilkanaście kurczaczków biega sobie po gospodarstwie i żyje w zagrodzie zbierając naturalne ziarna z trawki. Tak wyobraża sobie większość osób żywot kurczaka zagroowego.

Niestety realia wyglądają zupełnie inaczej, według przepisów Unii Europejskiej taki kurczak musi nadal żyje w klatce, różnica jest taka że widzi słońce czasami oraz ustawowo musi mieć na tyle miejsca by swobodnie móc się obracać w koło siebie! To ile to będzie 0.3 metra kwadratowego? SPORO!

Przynajmniej prawnie ma dostawać paszę – tak paszę ( nie ziarna i to co znajdzie w glebie i trawie )- która ma być jak najbardziej naturalna, czytaj na opakowaniu ma być napisane że naturalna i to wystarczy by ją podawać. By te cudowne zagrodowe kurki mogły delektować się tym pysznym jedzonkiem.

czy kurczak jest zdrowy
kurczak zagrodowy

Kurczak sklepowy tzw. marketowy.

O tym jak wspaniała jest żywność dostępna w popularnych marketach możesz przeczytaj – TUTAJ. Ile razy już słyszałeś afery o kurczakach w marketach które odświeżane były a to ludwikiem, a to inną chemią która ładnie przywracała je do życia raz po razie. Śmierdzi? ciach umyjemy, wypicujemy i będzie jak nowy, aż się sprzeda. Jak myślisz jakim cudem pierś z kurczaka potrafiła kosztować w najgorętszych promocjach po 9.99 zł? Teraz wiadomo ta cena wydaje się niemożliwa. Ale kilka lat temu to była norma. Nikomu by się nie opłacało karmić i pilnować takich kurczaków gdyby mieli je po tyle sprzedawać.

Chwila chwila, przecież nie kupujecie od producenta tylko od sklepu, który kupił je z hurtowni drobiu a hurtownia od producentów/ hodowców. Czyli żeby kurczak trafił na Twój stół musi zarobić sklep, musi zarobić hurtownia i jeszcze producent, to po ile ten producent musiał sprzedać do hurtowni? po 5zł? po 4zł? To teraz sobie odpowiedz jak producent hoduje kurczaki przez 5 tygodni by wydać w tym czasie na niego kilka złotych i jeszcze na tym zarobić ?!?!?!?!

Podobno używanie antybiotyków w hodowli drobiu jest zakazane, dlatego cudownie kurczaki hodowlane czyli z chowu klatkowego bo taką ładną nazwę podają producenci nie chorują i rosną 5 razy szybciej od tradycyjnych kurczaków wolno biegających?

Czy kurczak jest zdrowy ? skutki jedzenia drobiu hodowlanego.

Jakie mogą być skutki jedzenia nadmiernych ilości tego niezdrowego mięsa?

czy kurczak jest zdrowy
dziczyzna

Jakie są alternatywy dla niezdrowego drobiu?

Wiadomo, w naszym kraju mamy dużo różnego rodzaju mięs do wyboru, krowa, ptaki, świnka itp. Nic jednak nie dorównuje dziczyźnie, czyli królowej potraf szlachty i królów z przed lat. TUTAJ – przeczytaj wpis o zaletach i korzyściach jakie odniesiesz dla siebie gdy zaczniesz korzystać z tego rodzaju mięsa. Na prawdę różnica jest kolosalna i zdecydowanie warto się zainteresować bliżej tematem dzikiej zwierzyny.

Jedno małe porównanie od razu mi się przypomina. Weterynarz musi sprawdzać co ok 2 tyg zdrowie kur, by przypadkiem żadna choroba nie przebiła się przez kilogramy antybiotyków. A jak to wygląda w przypadku dziczyzny? Otóż przez całe swoje życie, np jelenie, sarny czy łoś – nigdy nie są badane, ponieważ to są tak czyste i zdrowe zwierzęta że jest to zupełnie zbędne!!!

Podsumowanie:

Czy kurczak jest zdrowy ? Myślę że po przeczytaniu tego wpisu znasz odpowiedź na to pytanie. Jednak by być w 100% uczciwym, trzeba nadmienić że jeżeli masz dostęp do drobiu od prawdziwego gospodarza, gdzie możesz pojechać, zobaczyć jak ten drób sobie biega i dziubie trawkę, że ma słońce, nie ma paszy, dużo biega i po prostu ŻYJE!

To taki rodzaj drobiu możesz jeść. Jak wszyscy wiemy to widok dość niespotykany, ale możliwy, więc szukaj jeżeli chcesz być zdrowy, warto się wysilić.

Jeżeli nie masz takiej możliwości to poszukaj alternatywy jak np. wspominanej dziczyzny, nie bój się nie jest droga ani super niedostępna, przeczytaj wpis o dziczyźnie a przekonasz się że wszystko jest w zasięgu Twojej ręki.

Więc dokonaj zdrowego wyboru i ciesz się zdrowiem!

Leave a Reply

Your email address will not be published.