Czy piwo jest zdrowe?

czy piwo jest zdrowe

Odwieczne pytanie smakoszy piwa brzmi – Czy piwo jest zdrowe? Na to pytanie odpowiedź znajdziesz w tym wpisie, czytaj i bądź świadomy!

A może jest to trucizna? A może główny powód dlaczego masz taki wielki brzuch? Nie, to na pewno nie przez piwo, to genetyka! Prawda? tak sobie to tłumaczysz. Choć wymówek na piwny brzuszek jest bardzo dużo, a ja zawsze najbardziej śmieję się z tego ” każdy ptaszek musi mieć swój daszek” – Twoja żona na pewno inaczej to widzi 🙂

czy piwo jest zdrowe
1 a 4 to duża różnica:)

Piwo znane jest od ponad dziesięciu tysięcy lat. Ciekawe, że podobno zostało odkryte przez zupełny przypadek a nawet przez pomyłkę. Jęczmienne ciasto wrzucone do pojemnika z wodą sfermentowało i … zakochał się w nim świat. Pije się je obecnie wszędzie, w każdym zakątku świata.

Oprócz możliwości prowadzenia interesów i zarabianiu dzięki temu niezwykłemu napojowi, kto wie – może wygrano też dzięki niemu niejedną walkę czy wojnę w dawnych czasach – a teraz okazuje się, że jest też pełne zalet i pozytywnego wpływu na nasze zdrowie. Dzieje się tak jednak pod pewnymi warunkami.

Co w piwie jest dobrego? 

Udowodniono, że całkiem sporo dobrego ma piwo w sobie, ucieszy to z pewnością koneserów tego trunku.  

Zacznijmy od chmielu, który jest zazwyczaj głównym składnikiem piwa a zawiera flawonoidy, czyli tak zwane przeciwutleniacze. Mamy tu więc do czynienia z substancją przeciwnowotworową. Spora ilość antyoksydantów obniża też ryzyko powstawania zaćmy, czyli może wpierać też wzrok. 

Z pewnością słyszeliście o tym, że piwo bogate jest w witaminę B. Witamina B rozrzedza krew, zapobiega jej nadmiernej krzepliwości, dzięki niej unikamy skrzepów, zmniejszamy ryzyko zatorów. Przekłada się to na zdrowsze serce i naczynia krwionośne. – TUTAJ – przeczytasz obszerniejszy wpis na temat wszystkiego tego co dobrego robi Witamina B w Twoim ciele, przeczytaj koniecznie.

Z kolei Witamina B12 zawarta w piwie, ma wpływ na proces zapamiętywania i umiejętność koncentracji. Odrobina może pozytywnie wpływać na zdrowie osób pracujących umysłowo. 

W skład piwa wchodzi też krzem a ten działa zbawiennie na mózg – chroni go przed niektórymi chorobami. Badania wykazały, że osoby sporadycznie pijące piwo są o ponad 20 procent mniej narażone między innymi na chorobę Alzheimera.  – TUTAJ – przeczytaj wpis jeżeli chcesz wiedzieć jak chronić swój mózg. Po takich informacjach z pewnością już sam sobie odpowiadasz twierdząco na pytanie czy piwo jest zdrowe, prawda?

czy piwo jest zdrowe?
w tej sytuacji piwo nie jest zdrowe!

Piwo wspiera procesy spowalniające proces starzenia się. Jeśli dostarczamy naszemu organizmowi odpowiednią dawkę witaminy E to piwo wzmaga jej działanie, a witamina E jak wiemy to witamina młodości.

Piwo ma wpływ na gęstość naszych kości, co z pewnością jest ciekawą informacją dla osób z ryzykiem osteoporozy. Gęstsze kości to również obniżone ryzyko złamań. 

Dość szeroko mówi się o dobroczynnym działaniu piwa na ryzyko powstawania kamieni nerkowych i żółciowych. Działa też moczopędnie i filtruje nerki. To jedna z najbardziej znanych zalet piwa.

Druga strona medalu picia piwa.

Z zalet picia piwa można oczywiście korzystać … ale pod warunkiem spożywania niewielkich ilości, nie jedna za drugą butelką. Nadużywanie alkoholu, upijanie się, niesie za sobą szereg niebezpieczeństw. Przyjemność w pewnym momencie może obrócić się w nałóg, a ten stopniowo degradować będzie organizm. Nadmiar działa odwrotnie – niszczy! W takiej sytuacji na pytanie czy piwo jest zdrowe, odpowiedź będzie zawsze negatywna.

Piwo spożywane w nieodpowiedni sposób czyli leżąc przed TV i przegryzając różnego rodzaju niezdrowe przekąski jak chipsy, słodycze, kabanosy itp. prowadzi do bardzo niebezpiecznej chory – OTYŁOŚCI BRZUSZNEJ – TUTAJ – przeczytasz jak bardzo jest to niebezpieczne.

Piwo jest też kalorycznym trunkiem i zawierać może znacznie ponad 300 kalorii w pół litra napoju. Wypijając cztery piwa osoba niepracująca fizycznie dostarcza sobie prawie całodzienną dawkę kalorii. Piwo wzmaga też apetyt, co oznacza, że pijąc piwo spożywamy inne produkty a tym samym suma kalorii, jakie sobie aplikujemy znacznie przewyższy możliwość ich wydatkowania.

Na dodatek wszystkie te nadmierne kalorie będą złej jakości a tego zdecydowanie powinniśmy unikać. Regularny proceder tego rodzaju odłoży nam się wtedy w postaci piwnego brzucha i ogólnie nadmiernej ilości kilogramów.  

czy piwo jest zdrowe
jedno piwo w zupełności wystarcza

Podsumowanie:

Zatem jaka jest odpowiedź na kluczowe pytanie – CZY PIWO JEST ZDROWE? – Tak, piwo jest zdrowe, ale tylko i wyłącznie w niewielkich ilościach, czyli dwa do trzech piw w ciągu całego tygodnia! W takiej sytuacji będziesz w stanie wyciągnąć to co najlepsze z piwa, jednocześnie unikając wszystkich negatywnych skutków, które spotykają zdecydowaną większość piwoszy.

Powodzenia!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.