Dieta Wegańska czy dieta Paleo?

Dieta Wegańska czy dieta Paleo?

Dieta wegańska czy dieta paleo? która jest lepsza? a która gorsza? która lepiej sprawdzi się na Tobie ? Sprawdź, przeczytaj!

Dieta wegańska, dieta paleo , dawno dawno temu…

dieta paleo, dieta wegańska
wybór duży, wybierz dobrze

Nasi wcześni przodkowie utknęli w jedzeniu wszystkiego, na co mogli polować lub zebrać.. Dziś możemy wejść do supermarketu i wybierać spośród wielu opcji diet opartych na wyborze, a nie na przypadku. Ale co wybrać z myślą o naszym zdrowiu? Dwie popularne dziś skrajności to dieta wegańska i paleo. Chociaż nie ma wątpliwości, że dieta wegańska jest lepsza dla środowiska, to pytanie brzmi, która nich może być lepsza dla twojego zdrowia?

PAleo

Dieta Wegańska lub dieta paleo: co musisz wiedzieć, aby zachować dobre zdrowie.

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że obie diety mogą przynieść dobre korzyści zdrowotne, pod warunkiem, że będziesz je starannie dobierać i rozważysz możliwe pułapki. To dlatego, że zdrowa dieta może przybierać różne formy. Nie ma jednego cudownego sposobu odżywiania się dla dobrego zdrowia, a różni ludzie inaczej różnie reagują na diety. Niektórzy ludzie mogą czuć się świetnie na diecie wegańskiej, podczas gdy inni wolą dietę paleo.

Ogólny zarys diety wegańskiej i paleo:

Tradycyjnie dieta paleo pozwala jeść chude mięso i zachęca do zdrowych tłuszczów i niskoglikemicznych pokarmów roślinnych, ale wyklucza wszystkie pełne lub rafinowane ziarna, rośliny strączkowe, niektóre zdrowe owoce i warzywa oraz nabiał.

Wykluczanie całych grup żywności nie jest zalecane przez ekspertów ds. żywienia — a tutaj możesz przegapić zdrowy błonnik, witaminy z grupy B, witaminę D, wapń i doskonałe źródło białka roślinnego. (- TUTAJ – możesz przeczytać wszystko co powinieneś wiedzieć o witaminie D).

Tradycyjna dieta wegańska obejmuje zboża i rośliny strączkowe oraz zachęca do zdrowych tłuszczów i szerokiej gamy produktów roślinnych, ale wyklucza mięso, nabiał i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Uzyskanie wystarczającej ilości witaminy D i wapnia może nie być łatwe, ale głównym problemem jest niedobór witaminy B12, chyba że stosujesz suplementy.

zakaz węglowodanów

W jaki sposób obie te diety są zdrowe?

Każdy z tych planów żywieniowych zawiera dużo warzyw i ogranicza spożycie wysoko przetworzonej żywności. Mogą również mieszać i łączyć inne wysokiej jakości tłuszcze (orzechy, nasiona, awokado, oliwa z oliwek) i węglowodany (owoce i warzywa, chociaż wybór jest bardziej ograniczony na diecie paleo).

Wysokiej jakości białko może być dostarczane przez rośliny (rośliny strączkowe i soja w dietach wegańskich) lub zwierzęta (ryby, chude mięso hodowane w sposób zrównoważony, drób, jaja i nabiał w dietach paleo). Zasadniczo potrzebna jest zróżnicowana dieta, aby uzyskać wszystkie witaminy, minerały i błonnik wymagane dla optymalnego zdrowia, ale wiele kombinacji pokarmów może pomóc Ci osiągnąć ten cel.

W rzeczywistości wiele niedawnych badań wykazało, że jakość jedzenia, które spożywasz – w szczególności pełnowartościowa żywność – jest ważniejsza niż to, czy jest ona niskotłuszczowa, niskowęglowodanowa, czy gdzieś pomiędzy. Miej więc na uwadze tę myśl, chociaż istnieje wiele zdrowych sposobów na przestrzeganie obu diet, istnieje również wiele niezdrowych kombinacji. W końcu dieta składająca się wyłącznie z jedzenia trawy i szyszek jest technicznie bardzo wegańska, podczas gdy spożywanie wielu porcji czerwonego mięsa dziennie w wersji hardcorowej paleo również do zdrowych nie należy.

wegańska=zakaz mięska

Pięć zasad dobrego odżywiania.

Aby upewnić się, że każdy wzorzec żywieniowy, który stosujesz, zapewnia solidne korzyści zdrowotne, powinien trafić w następujące pięć punktów:

Wiele roślin.

Pokarmy roślinne — warzywa, owoce, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona — oferują bogactwo witamin i minerałów. Zawierają również błonnik i zdrowe związki zwane fitochemikaliami (naturalne substancje w roślinach, które oferują ludziom szereg korzyści zdrowotnych, w tym działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, a nawet przeciwnowotworowe). Połowa Twojego talerza przy każdym posiłku powinna składać się z produktów właśnie roślinnych.

Odpowiednie białko.

Liczne badania pokazują, że ważne jest spożywanie wystarczającej ilości białka. Niektóre sposoby na uzyskanie tego białka są zdrowsze niż inne. Ludzie, którzy ograniczają ilość spożywanego mięsa, mają zwykle mniejsze ryzyko chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i cukrzyca. Roślinne źródła białka (fasola, soczewica, produkty sojowe, orzechy, nasiona) i owoce morza oferują najwięcej korzyści zdrowotnych. Dostarczanie wystarczającej ilości białka wraz z aktywnością fizyczną jest ważne dla zachowania siły, zdrowia i niezależności.

podobno najzdrowsze białko na świecie

Żywność minimalnie przetworzona.

Badanie przeprowadzone przez National Institutes of Health z 2019 r. definitywnie wykazało, że spożywanie diety bogatej w wysoko przetworzoną żywność powoduje przyrost masy ciała i niezdrowe zmiany poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Zamiast tego włącz produkty pełnowartościowe (nieprzetworzone, takie jak brokuły, jabłka i migdały) i minimalnie przetworzone (takie jak jogurt naturalny, tuńczyk w puszce i naturalne masło orzechowe). Przetwarzanie ma tendencję do usuwania składników odżywczych, dodając dodatkowe tłuszcze, cukry i sód, nie wspominając o innych dodatkach i konserwantach (tutaj możesz przeczytać o szkodliwości tych wszystkich dodatków które jadasz codziennie!).

Nadmiar tłuszczy nasyconych, dodawane na potęgę cukry i sód.

Wytyczne dietetyczne dla większości Europejczyków zalecają ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych do mniej niż 10% dziennych kalorii. To samo dotyczy cukrów dodanych extra. Jeśli Twoja dieta składa się z 2000 kalorii dziennie, oznacza to, że nie więcej niż 200 kalorii dziennie powinno pochodzić z cukrów. Jeśli chodzi o sód, utrzymuj go poniżej 2300 miligramów dziennie. Przeciętny Europejczyk spożywa ponad 3400 miligramów dziennie.

Zachowaj Balans.

Aby zaspokoić zapotrzebowanie na składniki odżywcze, ważne jest, aby wybierać różnorodne produkty o dużej zawartości składników odżywczych we wszystkich grupach żywności i we wszystkich grupach. Wybór pokarmów bogatych w składniki odżywcze pomaga uzyskać potrzebne składniki odżywcze bez przyjmowania zbyt dużej ilości kalorii.

wybór jest duży, dokonaj go mądrze

Podsumowanie:

Przestrzeganie tych pięciu zasad może pomóc w zapewnieniu, że Twoja dieta będzie dobra dla Twojego organizmu, bez względu na wybrany przez Ciebie schemat żywieniowy. Jeśli ściśle przestrzegasz diety wegańskiej lub paleo, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, czy konieczne może być zrekompensowanie brakujących składników odżywczych z powodu pokarmów wykluczonych w Twojej diecie.

Rozsądnie będzie również skonsultować się z dietetykiem, który fachowo będzie mogło pomóc dobrać/dodać/ująć produkty które jeszcze usprawnią waszą dietę.

Na koniec jedna uwaga, we wszystkim staraj się zachować rozsądek i balans. Nie zapędzaj się ekstremalnie w jakąś dietę, jeżeli reżim będzie zbyt restrykcyjny, będziesz miał duży problem by utrzymać tą dietę w dłuższym terminie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.