Najzdrowsze owoce, cz. 2

najzdrowsze owoce

O to druga część artykułu w której poruszam tematy: najzdrowsze owoce, najzdrowsze owoce na serce, najzdrowsze owoce w ciąży oraz ogólnie najzdrowsze owoce i warzywa.

Jagody.
najzdrowsze owoce
jagody – pyszne i wielozadaniowe

Jagody to niewielkie, ciemne owoce ,możemy je zbierać zazwyczaj w lipcu. Wykazują właściwości przeciwbakteryjne, korzystnie wpływają na układ moczowy oraz krążeniowy. Jagody są pełne cennych składników odżywczych, zawierają selen, cynk, miedź i mangan oraz witaminy C, A, B i PP.

Możemy je jeść na surowo w formie kompotu czy koktajlu. Możliwości jest naprawdę wiele. Jagody to rasowe owoce leśne – stosuje się je w ramach leczenia dolegliwości żołądkowych od setek lat. Obecnie najczęściej są polecane na biegunki z uwagi na wysoką zawartość garbników, które odbudowują błonę śluzową układu pokarmowego.

Poza tym owoce jagodowe są polecane diabetykom ze względu na niską zawartość cukrów prostych.

najzdrowsze owoce
bogactwo witaminy C

Owoce bogate w witaminę C.

Następną grupą owoców które uważane są za najzdrowsze, będą te z duża zawartością witaminy C.

O tym dlaczego ta witamina jest tak ważna możesz przeczytać w kilku artykułach skupiających się właśnie na tej mega ważnej witaminie, tutaj:

przedawkowanie witaminy C.

witamina C witamina życia.

witamina C dla zdrowia.

Po przeczytaniu tych trzech artykułów myślę że Twoja wiedza na temat witaminy C będzie większa od 95% ludzi jakich spotkasz w całym swoim życiu, dlatego nie trać czasu, przeczytaj i zadbaj dzięki temu o swoje zdrowie!

najzdrowsze owoce
cudze chwalicie, swego nie znacie

Owocowe bogactwo witamin.

Poniżej lista witamin oraz tego które owoce zawierają właśnie te witaminy:

– Witamina A: Wiśnie, pomarańcze, brzoskwinie i owoce dzikiej róży.
– Witamina C: kiwi, truskawka, pomarańcze, grejpfrut, cytryna, ananas, jabłko.
– Witamina E: to głównie awokado oraz morele suszone.
– Witamina K: banany, jabłka, brzoskwinie i pomarańcze.
– Witamina B: banany, jabłka, truskawki.

Jak na pewno zauważyłeś bardzo często pojawia się jabłko, ten podstawowy Polski owoc jest bardzo bogaty w witaminy i ma wiele innych właściwości, dlatego powstał o nim osobny wpis – tutaj – przeczytaj koniecznie.

najzdrowsze owoce
kiwi w ciąży bardzo się przyda

Najzdrowsze owoce w ciąży.

Jeżeli jesteś kobietą i spodziewasz się dziecka, zwiększ porcje świeżych owoców w ciągu dnia. Powinny się one pojawić co najmniej w 2 posiłkach w ciągu dnia. Możesz wykorzystać owoce do zrobienia domowych soków bez cukru, przygotowywać na ich bazie musy do zdrowych deserów.

W ciąży chętniej wybieraj owoce, które dostarczą Ci witaminy C. Sporą ilość witaminy C zawierają owoce jagodowe jak borówki i jagody, oraz czarne porzeczki, agrest, maliny i kiwi. Warto je jeść, aby wzmocnić odporność oraz przyspieszyć wchłanianie żelaza. Oraz wszelkie inne zalety które płyną z witaminy C – zostały opisane wyżej w tym artykule.

Najzdrowsze owoce na serce.

Jeśli przez większą część życia obijałeś się w dziale owoców, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość – nie jest za późno, aby zmienić swoje sposoby na utrzymanie zdrowego serca. Badanie obserwacyjne które przeprowadzono w 2017 r. wykazało, że spożywanie diety bogatej w owoce (i oczywiście warzywa) przez zaledwie osiem tygodni poprawiło markery krwi, które oceniają obciążenie i uszkodzenia serca.

Jeśli nie możesz zmusić się do jedzenia warzyw każdego dnia, ale chcesz przekąsić ” wannę ” owoców, to nawet same owoce mogą zmniejszyć ryzyko zawału serca.

Naukowcy z Chin przebadali ponad pół miliona dorosłych osób przez ponad siedem lat i odkryli, że ci, którzy jedli przynajmniej jedną porcję owoców dziennie, mieli o 40% mniejsze ryzyko śmierci związanej z sercem niż ci, którzy jedli niewiele owoców lub wcale.

Tak więc, chociaż każdy owoc jest lepszy niż brak owocu dla zdrowia serca, kilka z nich nadaje się najlepiej do tego by chronić Twoje serce.

Według naukowców i ekspertów są to: Jagody, Awokado, Arbuz oraz Jabłka,.

zdrowe owoce
owoce mają wiele wygodnych i pysznych form podania, nie szukaj wymówek by ich nie jeść!

Podsumowanie:

Jak przeczytałeś w cz. 1 oraz cz. 2 artykułu dotyczącego tego że owoce są zdrowe, a nawet bardzo zdrowe. Wiesz co Ci mogą dać, przed czym ochronić, przed czym zabezpieczają oraz jak bardzo ważna jest witamina C, a jest ona zawarta w wielu owocach więc masz ją pod ręką i dużych ilościach – wystarczy po nią sięgnąć.

Mając tą wiedzę już nie będziesz mógł wyprzeć się że nieświadomie nie jesz owoców bo… wolisz przekąsić kabanosa:)

Od tego momentu to już jest Twój bardzo świadomy wybór – zdrowie ? czy świadome szkodzenie sobie?

Źródła:

  • książki: Superfood, Owoce Jagodowe.
  • Badanie: Alissa, E.M., and Ferns, G.A. (2017). Dietary fruits and vegetables and cardiovascular diseases risk. Crit Rev Food Sci Nutr 57, 1950–1962.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.