Orzechy włoskie – jakie mają właściwości?

Orzechy włoskie – jakie mają właściwości?

Co kryje w sobie orzech włoski i dlaczego jest tak wartościowy? Będziesz młodszy? przystojniejszy? piękniejsza? a może mądrość? przeczytaj i sprawdź!

orzechy włoskie właściwości
tyle dobra w tak małym orzechu!

Dlaczego jeść orzechy włoskie – właściwości i zalety.

Wielu z nas powinno bardzo poważnie rozważyć regularne spożywanie tej rośliny. Orzech włoski na dobre wpisał się w jadłospis części naszego społeczeństwa. Część osób jednak, ze względu na nieco gorzki posmak orzechów włoskich raczej ich unika.

Pod względem walorów smakowych pierwsze miejsce wśród orzechów zajmują pistacje, nerkowce i inne nieco słodsze gatunki orzechów. Jednak orzech włoski ma coś, czego brakuje innym orzechom. To ogromne ilości wielu nienasyconych kwasów tłuszczowych, spośród których znaczący odsetek stanowi kwas alfa – lit – tlenowy, którego próżno szukać w innych orzechach. Taki skład, który obfituje również w polifenole, świadczy o jego wielokierunkowym, prozdrowotnym działaniu. I to właśnie orzechom włoskiem poświęcimy ten artykuł.

wybór jest duży

Ogólnie orzechy włoskie są stosowane w medycynie naturalnej oraz w ziołolecznictwie.

Orzech włoski od dawna obecny jest w lecznictwie, gdzie wykorzystywane są jego liście, ale także niedojrzałe owoce, z których wykonywano tzw. nalewki. Nalewki te stosowano na choroby sercowo naczyniowe, ale także do walki z pasożytami układu pokarmowego. Liście stanowią źródło garbników o działaniu przeciwzapalnym i ściągającym, co wykorzystuje się do leczenia niektórych schorzeń skóry.

Orzechy włoskie to nieco kaloryczna, ale bardzo pożyteczna przekąska, obfitująca w korzystne w działaniu nienasycone kwasy tłuszczowe. Stąd między innymi pochodzi ich wysoka zawartość energetyczna. Pod względem składu orzechy włoskie na tle innych nie wyróżniają się zawartością błonnika, białka, minerałów czy witamin. Jednak niezwykle istotna jest zawartość wielu nienasyconych kwasów tłuszczowych, która pozostaje niedościgniony na tle innych orzechów.

Z kolei ilość nasyconych kwasów tłuszczowych jest stosunkowo niska, co jest plusem orzechów włoskich. Najmniej nasyconych tłuszczów zawierają orzechy laskowe, ale także migdały. Jednak rekordzistami są tu orzechy brazylijskie oraz liniowe. Wracając teraz do ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w składzie orzecha włoskiego spory udział dobrych tłuszczów stanowi kwas linowy i następnie kwas alfa – linowy.

garść dziennie

Kolejna istotna informacja to taka, że orzech włoski posiada korzystny stosunek kwasów tłuszczowych nasyconych N6 do N3 w stosunku do 4 do 1. Stosunek ten sprzyja diecie dedykowanej dla osób z problemami sercowo – naczyniowymi.

Istotnym składnikiem są witaminy z grupy B o znaczeniu dla metabolizmu węglowodanów, białek, ale także tłuszczy. Orzech włoski to z pewnością dobre źródło kwasu foliowego, czyli witaminy B9. Oprócz tego znajdziemy witaminy C i E które są ważnymi antyoksydantami. Związki mineralne również są składowymi orzechów włoskich, mają niską zawartość sodu, co ułatwia utrzymanie diety nisko sodowej. Orzechy włoskie są również dobrym źródłem magnezu.

Orzechy włoskie właściwości przeciwutleniające, oraz przeciwzapalne.

Skład orzecha włoskiego ma bezpośredni wpływ na jego potencjał antyoksydantów. Zawiera on składniki takie jak witamina E, a także sporą grupę polifenoli, które znajdują się w skórce jadalnej orzecha. Zestaw antyoksydantów obecnych w orzechach włoskich wyróżnia go na tle innych orzechów. Potencjał przeciw utleniający składników orzecha jest pomocny w ochronie cholesterolu LDL przed utlenienie. Utlenione lipidy LDL mają znaczenie dla powstawania procesu miażdżycy. Mogą powodować także stan zapalny. Dlatego też ogromne znaczenie ma to , że orzechy włoskie ograniczają ryzyko tworzenia się płytki miażdżycowej na ścianach naszych naczyń.

orzech włoski chroni naczynia krwionośne

Kwasy omega 3 mają znaczenie zarówno jako składnik przeciwzapalne i dobry antyoksydanty. Nie dziwi zatem fakt, iż badania naukowe dowodzą, że spożywanie kwasu alfa lino tlenowego może obniżyć ryzyko zgonu o 10% z powodu chorób serca. Warto pamiętać także, że stres oksytocyny może być początkiem stanu zapalnego, który może mieć znaczenie dla cukrzycy typu drugiego, chorób nowotworowych, ale także choroby Alzheimera.

Elagitaniny (związki aktywne) zawarte w orzechu włoskim po przekształceniu się do urolityn (związek metabolitowy) stanowią pewnego rodzaju naturalną, bezpieczną i skuteczną cząsteczkę przeciw zapalną, która krąży w układzie tętniczym dożylnym. W ten sposób łagodzi wszelkie stany zapalny, które mogłyby być np. początkiem miażdżycy. Jak zatem widać, substancje przeciwzapalne wcale nie znajdują się wyłącznie na aptecznych półkach. Substancje przeciwzapalne zawarte w orzechach włoskich mają udowodnione działanie i są pozbawione negatywnych skutków ubocznych dla naszego organizmu, w przeciwieństwie do farmaceutyków.

Orzechy włoskie to również źródło błonnika. Bez wątpienia błonnik wspiera mikroflory jelit, co potwierdzają liczne badania naukowe. Każde 100 gramów orzechów włoskich to od 6 do 7 gramów błonnika.

Jak pokazują 8 tygodniowe badania z 2018 roku na grupie 200 osób, spożywanie orzechów włoskich przyniosło korzystny efekt we wzroście ilości pożytecznych bakterii w porównaniu do okresu sprzed regularnego spożywania 40 gram orzechów dziennie. Oprócz tego bogata mikroflora jelitowa przeprowadza szereg procesów fermentacji, których produktem są między innymi maślany składnik o bardzo ważnym znaczeniu dla stanu zdrowia naszej błony, wyścielającej nasze jelita. Owe związki maślane regenerują komórki naszych jelit.

wpływ na nowotwór

Wpływu orzechów włoskich na prewencję chorób nowotworowych.

Po raz kolejny właściwości przeciwzapalne i przeciw utleniające mają znaczenie tym razem w aspekcie chorób nowotworowych. Korzystne działanie orzechów włoskich notuje się w przypadku nowotworów prostaty, piersi oraz jelita grubego. Wspomniane już elegotaniny i urolityny chronią przed procesami zapalnymi w obrębie jelit, co może również zmniejszyć ryzyko pojawienia się raka jelit. Potwierdzenie ochronnego działania dowodzi badanie z 2019 roku, w którym właściwości orzechów mogą być związane z ekspresją ponad 450 genów guza nowotworowego.

To z kolei wiąże się z zahamowaniem jego rozwoju i zwiększeniem przeżywalności pacjentów. Korzystne właściwości potwierdzają również badania na zwierzętach, w których sugeruje się supresyjne działanie orzecha włoskiego na nowotwór piersi, prostaty, jelita oraz nerek.

realny wpływ na zjadane kalorie

Orzechy włoskie pomagają trzymać dietę.

Okazuje się, iż mimo sporej kaloryczności orzechy mogą pomóc w lepszym odczuwaniu sytości. Między innymi u osób z nadwagą, co udowodniły krótkie, bo zaledwie 5 dniowe badania naukowe z grupą placebo. W grupie badanej dodatkowo spadła ochota na niezdrowe jedzenie, co jest dość istotnym czynnikiem. Zatem jedzenie orzechów wzmaga sytości i może pomóc w regulacji uczucia głodu.

Część badań naukowych sugeruje również, że kaloryczność orzechów może być nieco przekłamane. Organizm bowiem nie jest w stanie wykorzystać ok. 20% kaloryczności orzechów włoskich. Jednak nie oznacza to, że powinniśmy nadużywać orzechów włoskich, chyba że nadmierne kalorie spalimy w trakcie ćwiczeń fizycznych.

Dodatkowym plusem dietetycznym orzechów jest to, że zmiana tłuszczy z tych dotychczas przyjmowanych na te dobre jak np. z orzechów włoskich ( w tej samej licznie kalorii) powoduje stabilne obniżenie wagi ciała.

pozytywny wpływ orzechów na cukrzycę

Orzechy włoskie a wpływ na cukrzycę.

Orzechy włoskie i wpływ na przebieg cukrzycy oraz na zachowanie odpowiedniej masy ciała. Istnieje bowiem szereg czynników ryzyka, wśród których wymienia się bardzo często otyłość. Okazuje się jednak, że orzech włoski może pomóc w szerszym kontekście niż tylko poprzez wpływ na utrzymanie masy ciała. Wpływ na uczucie sytości, ale także regulację uczucia głodu.

Potwierdzenie tych właściwości możemy zaobserwować w jednym z badań naukowych z 2016 roku. 100 osobowej grupie pacjentów z cukrzycą typu 2 podawano jedną łyżkę stołową oleju pozyskiwanego z orzechów włoskich. W efekcie zaobserwowano spadek poziomu glukozy o 8 procent.

Orzechy włoskie a ciśnienie tętnicze.

Jaki wpływ mają orzechy włoskie na nasze ciśnienie tętnicze oraz i serce? Otóż korzystny efekt na ciśnienie wykazała czteroletnia obserwacja z udziałem ponad 7 i pół tysiąca osób dorosłych, u których występowało wysokie ryzyko chorób serca.

W trakcie tego okresu pacjenci byli na tak zwanej diecie śródziemnomorskiej, gdzie każdego dnia dostawali około 30 gramów mieszanki orzechów, z których połowę stanowiły orzechy włoskie. A co ustaliły te badania? Osoby mające orzechy włoskie w diecie odnotowały spadek ciśnienia rozpuszczonego o 3,60 mm słupka rtęci.

obniż ciśnienie

Wynik tego badania nie wydaje się zbyt spektakularny w aspekcie właściwości hipotetycznych, jednak obecnie uważa się, że nawet małe spadki mogą mieć korzystny wpływ na obniżenie ryzyka zgonu z powodu chorób serca.

Jedno z badań dowodzi także, że stosowanie diety śródziemnomorskiej, uzupełnionej o oliwę z oliwek, zmniejszało ciśnienie skóry we krwi o 1,50 mm. Słupka rtęci, z kolei ta sama dieta uzupełniona o orzechy włoskie o 3,6.

Powyższe przykłady pokazują, że dodatek orzechów włoskich do zrównoważonej diety może wesprzeć serce i ograniczyć ryzyko chociażby choroby wieńcowej, ale również wesprzeć ciśnienie krwi.

Podsumowanie:
Orzechy włoskie – ile powinnyśmy tych orzechów spożywać by poczuć te cudowne właściwości?

Otóż w badaniach naukowych najczęściej posługiwano się ilością od 28 do 50 gramów. Zatem wyciągając z tego średnią, możemy powiedzieć, że jest to mniej więcej jedna garść orzechów włoskich, czyli około 45 gramów. W zależności od wielkości orzechów można to przeliczyć na około 7 8 sztuk.

Orzech włoski dzięki zawartości wielu nienasyconych kwasów tłuszczowych, kolejno polifenole czy też witamin o właściwościach antyoksydacyjnych i innych.

Zapewnia naszemu organizmowi wielokierunkowe, prozdrowotne działanie. Wykazuje bowiem pozytywny wpływ na ciśnienie tętnicze, profil lipidów oraz miażdżycę.

Oprócz tego nie można zapomnieć, że dodatek orzecha włoskiego to źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych dla cukrzyków, a także osób dbających o masę ciała oraz szukających alternatywnych źródeł tłuszczów.

Leave a Reply

Your email address will not be published.