Słodycze bez cukru? dobra wymówka czy prawda?

słodycze bez cukru

Słodycze bez cukru, czy takie istnieją? Cudowne, pyszne, słodkie, lubisz to prawda? A wiesz że fundujesz sobie nowotwory? cukrzycę? Eeee tam kto by się przejmował, dawać ciasteczka!

słodycze bez cukru
pewnie myślisz że tylko biały cukier jest zły a inne dobre? BŁĄD!

Słodkiego, miłego życia” – Słodycze bez cukru geneza powstania zła, czy dobra?

Jak widać nawet w piosenkach szczęście określa się przez słodycz. Słodkość kojarzy się z przyjemnością, szczęściem i dobrem. Koi i pociesza. I nie dalej jak w poprzednim wieku slogan reklamujący cukier mówił, że ten produkt krzepi i dodaje sił.

Człowiek wynalazł tę przyjemność dawno. Pierwsze słodycze powstały około 4 tysięcy lat temu i były to owoce polewane miodem. Na taki pomysł wpadli już Egipcjanie i to były pierwsze cukierki. Jest w słodyczach coś takiego, że chociaż stworzono je w tak odległych czasach, lubimy je do dziś. Magia „dolce vita” dalej działa.

Słodycze bez cukru

Dziś jednak wiemy, że cukier dobry dla nas nie jest i powinniśmy go unikać a przynajmniej minimalizować zużycie w naszej kuchni i diecie. Jest on w znacznej mierze odpowiedzialny za poważne choroby jak cukrzyca, czy plaga naszych czasów – otyłość. Wpływ cukru został prześwietlony na wskroś i dziś zamiast „cukier krzepi” szybciej usłyszymy „biała śmierć”. Trend odwraca się i konsumenci bardzo powoli ale stopniowo wybierają słodycze w sposób bardziej świadomy.

W takim razie czy może być słodko bez cukru? Czy jest to możliwe? Czy istnieją słodycze bez cukru?

Tak, co więcej, rozwiązań na słodycze bez cukru jest sporo a najprostszym jest użycie jego zamienników jak stewia lub ksylitol, zwane inaczej słodzikami. Są też rozwiązania bez słodzików zawierające naturalne i na pewno zdrowe składniki. Wspaniale w tej roli odnajdują się na przykład – owoce jak daktyle ale, ku zaskoczeniu wielu również warzywa takie jak fasola.

Dla tych chcących wybierać zdrowsze rozwiązania rynek już teraz sporo oferuje. Mamy już całkiem ciekawy wybór produktów gotowych bez cukru. Mamy też już sporo wiedzy jak przygotowywać samodzielnie takie słodycze.

Można też zastąpić Twój głód słodyczowy np. owocami, które potrafią być słodkie a już na pewno mega zdrowe, o czym możesz przeczytaj – TUTAJ – cz.1 oraz TUTAJ w cz.2 na temat najzdrowszych owoców.

słodycze bez cukru
tort 100% bez cukru! DA SIĘ!

Dla najbardziej uzależnionych od cukru i słodyczy jest wersja fit przepisów których są tysiące, pisane, głosowe oraz wersje filmików na Youtube także nawet najbardziej wybredna osoba i największy leń ma podane prawie że na tacy. Ale… gdybyś jednak był takim leniem że nie zrobisz tego, to możesz zamówić sobie z cateringu ciasta, owsianki itp wszystko słodkie bez użycia cukru! Czyli tak jak obiecałem – słodycze bez cukru które można jeść! także da się wszystko, wystarczy że w tej swojej główce w końcu zmienisz tok myślenia i zaczniesz dbać o zdrowie. W sumie przyszedłeś tutaj i czytasz ten wpis, więc chyba chcesz zmiany na lepsze??:)

Słodycze z zagranicy

Ta zdrowa moda na słodycze bez cukru przybyła do nas z zagranicy, gdzie wraz z kontynuowanymi badaniami pojawiały się kolejne publikacje. Świadomość na temat cukru zaczęła z czasem rosnąć. To gumy „sugar free” były jednymi z pierwszych słodkości tego typu jakie zaczęły być importowane na nasz rynek. Szybko zyskały popularność. W tej chwili rynek światowy i nasz proponują już bardzo szeroki asortyment takich produktów. Część firm podąża za zdrowymi trendami i coraz częściej rezygnuje z cukru zupełnie, inne ograniczają jego zawartość w swoich wyrobach. Wiele z nich redukuje dodatkowo ilość tłuszczu. To dobry kierunek.

Rynek polski jest ciągle dość chłonny i dość szybko absorbuje najbardziej popularne słodycze ze świata (te pełne cukru i bez niego) i to co jest znane i popularne za granicą za chwilę staje się takie same u nas.

Słodycze z zagranicy robiły furorę w latach 80tych i 90tych poprzedniego wieku. W Polsce było raczej szaro i ponuro a półki w sklepach puste. Czekolada, owszem, bywała w sklepie, ale był to tak zwany wyrób czekoladopodobny. Z cukierków głównie bywały landrynki. Jeśli więc ktoś miał rodzinę za granicą czasami dostawał słodycze w paczkach i częstował nimi kolegów z podwórza. To był dosłownie szał. Wtedy te kolory i smaki były czymś kompletnie nowym, jakby z innego świata. Fascynowały. Później, w latach 90tych, kiedy otworzono granice, na sprowadzaniu słodyczy powstał nie jeden obecnie już duży biznes. Społeczeństwo było spragnione i tzw. zachodu i nowych smaków.

Teraz zagranica ma w dalszym ciągu wiele do zaoferowania, ale rynek polski obecnie nie odbiega w produkcji słodyczy w stosunku do innych krajów europejskich. Mamy kilku dużych producentów i szeroki wachlarz słodyczy w dosłownie każdym, nawet najmniejszym sklepie z żywnością.

Wszystkie rodzaje słodyczy to przyjemność. Cieszy jednak fakt, że producenci słodyczy na całym świecie otwierają dodatkowe linie lub zmieniają obecne w celu produkowania zdrowszych słodyczy.

słodycze bez cukru
USA kraina słodkości oraz otyłości!

Słodycze z USA

To w USA, w XX wieku powstały pierwsze fabryki gum do żucia, lizaków i lodów, i to USA niezmiennie pozostaje światowym liderem w sprzedaży słodyczy. Najwięksi producenci słodyczy na świecie mają tam swoje siedziby główne oraz wiele fabryk. Ten biznes od wielu lat niezmiennie kwitnie, dlatego słodycze z USA to nr 1 dla wszystkich.

Sam rynek amerykański ma prawdopodobnie najszerszą ofertę słodyczy na świecie, co zaspokoi zapewne wszelkie, nawet najbardziej wyrafinowane czy niespotykane smakowe upodobania. Jadąc do USA zobaczymy takie smaki i warianty (nawet tych popularnych u nas marek), których do tej pory nigdy nie spotkaliśmy na naszym rynku. Jest w czym wybierać!

Obecnie amerykański rynek słodyczy jest wart miliardy dolarów więc nikt z cukru tak zupełnie nie zrezygnuje (a przynajmniej nie szybko) ale ważne jest to, że również tam potentaci w tej branży rozumiejąc rynek od jakiegoś czasu przestawiają się na zdrowsze rozwiązania. A to samo za nimi zaczynają robić mniejsi producenci.

Niemniej jednak, klasyczne amerykańskie słodkości, pełne cukrów prostych, tłuszczu i glutenu są nadal bardzo popularne i są bardzo chętnie kupowane na innych rynkach, w tym w Polsce. Piękne, wyraziste i niezwykle kolorowe opakowania mają za zadanie przyciągnąć wzrok i skusić konsumenta. Hitem na amerykańskim rynku są zdecydowanie czekoladowe batoniki i kolorowe drażetki znanych firm. Szybie przekąski dające od razu energię w niewielkich opakowaniach, co sprawia złudne wrażenie, że to takie „nic”, bo skoro opakowanie małe to kalorii też niewiele… – to wszystko kusi.

Na minusy tak ogromnego i łatwo dostępnego asortymentu długo czekać nie trzeba. Chyba większość osób zapytanych, w jakim kraju jest najwięcej osób otyłych – wskaże właśnie USA. To nie jest tylko stereotyp, jaki mamy w głowach na temat Amerykanów. Uzależnienie od słodyczy i cukru daje takie efekty.

Wybierajmy więc rozsądnie.

słodycze bez cukru
cukierkowa mapa świata

Słodycze z całego świata

Gdybyśmy chcieli spróbować każdego rodzaju słodyczy, jakie są dostępne na całym świecie – prawdopodobnie zabrakłoby nam życia na to. Rynek amerykański jest najbogatszy w słodycze, ale niekoniecznie najbardziej oryginalny (może to wrażenie przez to, że jest najbardziej nam znany). Wiele zakątków świata zaskoczy nas swoimi słodyczami bardziej niż te z USA.

Co na przykład najbardziej ze słodyczy lubią Meksykanie a co zaserwują tobie Japończycy lub Egipcjanie? Możemy spodziewać się, że zupełnie inne produkty niż znamy a wiąże się to również z niespotykanymi u nas owocami czy tradycjami. I tak większość z nas raczej nie próbowała cukierków z tamaryndu, używanego do produkcji najbardziej popularnych cukierków w Meksyku. Marcepan, nam znany, ale niezbyt popularny to kolejny szeroko kupowany meksykański przysmak.

Japończyk poczęstuje nas z kolei mochi, wykonane z mocno ubitego ryżu. To przekąska nadziewana truskawkami lub budyniem. W dodatku ten deser mówi o szczęściu i bogactwie, bo w Japonii za jedzeniem bardzo często stoi jakaś historia czy wydarzenie.

Podobno to w Japonii są produkowane najsłodsze słodycze świata, nie tylko przez ogromną ilość cukru, ale przez fantazyjne kształty słodyczy: kotki, rybki, drzewka bonsai a wszystko bardzo precyzyjnie wykonane – można mieć wyrzuty sumienia po zjedzeniu czegoś co wyglądało przecież jak dzieło sztuki.

Egipt to z kolei absolutna eksplozja słodyczy polanej dla dodatkowego efektu syropem – w postaci najbardziej nam znanych bakławy czy kunafy. Egipcjanie lubują się w słodkościach warstwowych (warstwy smażone na głębokim tłuszczu), orzechach, bitej śmietanie, miodzie i syropach. Egipskim słodkościom nie sposób się oprzeć pomimo tego, że stanowią przeogromną bombę kaloryczną.

A jako ciekawostka i może trochę zaskoczenie – największy eksporter słodyczy znajduje się w Europie i są to Niemcy! I rzeczywiście – jeśli sprawdzimy w sklepie etykiety na słodyczach – faktycznie wiele z nich to produkty niemieckie.

Każde państwo czy region mają coś charakterystycznego jedynie dla siebie. Cudownie jest poznawać inny kraj poprzez produkty i kuchnię co również oznacza poznawanie ich słodyczy i wszelkiego rodzaju słodkości. Kuchnia to część kultury danego miejsca, to część tradycji i często za wieloma wyrobami kryje się też ciekawa historia ich powstania. Najciekawsze przepisy warto potem przywieźć ze sobą, aby odtworzyć to co nas zachwyciło już w domowym zaciszu.

Cały rynek słodyczy szacuje się obecnie na znacznie już ponad 200 miliardów dolarów rocznie! Skoro tyle konsumujemy to oznacza jak ważne są dla nas słodycze i jakie ilości jako świat konsumujemy.

słodycze bez cukru
czas się ruszyć gdy już zaczniesz pochłaniać słodycze

Problem jest taki że mało kto wie ile musiałby zrobić kroków, biegów, cardio lub innego wysiłku fizycznego by spalić dzienną dawkę pożeranych przez siebie słodyczy. Dla przykładu podam dużego pączka z pyszną posypką mmm cudo prawda? więc to cudo w ilości jednej sztuki ma około 500 kalorii!! A wiesz ile potrzeba by to spalić? 2h spaceru o dość wysokim tempie lub 40min biegu ciągłego! Na pewno tak robisz prawda?:)

Słodycze dla cukrzyków

Diabetycy muszą regularnie kontrolować poziom cukru we krwi i ściśle przestrzegać diety o niskim indeksie glikemicznym. Jednak cukrzyca wcale nie wyklucza jedzenia słodyczy, ale oczywiście słodycze dla cukrzyków nie powinny zawierać rzeczywiście cukru. Jeśli chory na cukrzycę przestrzega diety i raz na jakiś czas sięgnie jednak po kostkę czekolady albo porcję ulubionego ciasta, nic się nie stanie. Ważne, aby była to kostka nie częściej niż raz na kilka dni a nie cała czekolada i porcja ciasta a nie pięć.

Dla cukrzyków, którzy chcą częściej spożywać słodkości są inne, bezpieczne dla nich rozwiązania i rynek oferuje już bardzo wiele produktów słodzących dla diabetyków. Przy wyborze produktu należy upewnić się, że posiada on bardzo niski lub najlepiej zerowy indeks glikemiczny.

Sklepy specjalistyczne, apteki a nawet większe, popularne drogerie zapewniają takie rozwiązania. Znajdziemy tam substancje słodzące które dzielą się na dwie grupy: półsyntetyczne substancje słodzące (poliole) oraz sztuczne substancje intensywnie słodzące (są to substancje syntetyczne) . Najbardziej popularne wśród obu grup to: ksylitol, stewia, erytrol, aspartam, sacharyna, ale rynek oferuje ich już znacznie więcej. Wszystkie godnie zastąpią cukier w osiągnięciu ulubionego poziomu słodkości deseru czy ciasta.

Produkty bez cukru, dla cukrzyków kupimy w wielu sklepach, często posiadają dodatkowe, wyraźne oznaczenia – lub możemy tworzyć bezcukrowe słodycze samodzielnie w domu mając przy tym też ogromną satysfakcję.

Cukrzyk nie musi rezygnować ze słodkości, tak długo jak unika cukrów prostych.

słodycze bez cukru
pozbądź się glutenu

Produkty bez glutenu

Gluten jest białkiem, które u części osób powoduje nietolerancje pokarmową lub alergie. Bardzo wiele osób cierpiących po jedzeniu na bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, biegunkę czy wysypki latami nie wiąże tego z nietolerancją na to białko. Dopiero konsultacja i diagnoza u lekarza otwiera nam szerzej oczy na dietę i rzeczy, jakich powinniśmy zdecydowanie unikać.

Osoby bez tolerancji glutenu wybierając słodycze powinny zwrócić szczególną uwagę na to czy znajduje się on w składzie wybieranego produktu. Gluten znajduje się w ziarnach jęczmienia, owsa, pszenicy, żyta i prawie wszystkich ich przetworach. Produkty wytworzone z tych ziaren będą więc szkodziły osobom z nietolerancją. I tu uwaga głównie na kupowane ciasteczka i ciasta. Słodycze bezglutenowe kupowane w sklepie powinny zawierać taki opis na etykietach lub opakowaniu.

Pozostaje na szczęście wiele alternatyw dla słodyczy bez glutenu. Wiele produktów naturalnie go nie zawiera, są też takie, z których gluten został usunięty w procesie technologicznym.

W internecie znajdziesz też bardzo wiele przepisów na domowe słodycze i wypieki bez glutenu. Można użyć mąki kukurydzianej lub z amarantusa. Bardzo wiele można też zrobić z fasoli, ryżu, soi, prosa, jaj, orzechów czy owoców. Przy okazji warto zwrócić też uwagę na proszek do pieczenia i cukier waniliowy, i wybrać te bezglutenowe.

„Bezglutenowy” muszą na pewno ostrożniej podchodzić do swojej diety i czytać etykiety.

słodycze bez cukru
trenujący ludzie też jedzą słodycze, nie wszyscy ale jednak, różnica jest taka że potrafią je spalać

Podsumowanie:

Czy warto więc sięgać po słodycze? Na pewno tak. Dają nam wiele przyjemności, relaksują i po prostu sprawiają radość naszemu podniebieniu. ŻARTUJĘ!!! może jeszcze Ci kupić i wysłać?! ha ha ha.

Dla tych co od słodyczy są uzależnienie i nawet słodycze bez cukru im nie po drodze, kilka zasad jak wyjść z tego z mniejszymi szkodami:

  • Słodycze są dla wszystkich, ale we wszystkim ważny jest umiar. Próbujmy, smakujmy, ale z umiarem, przecież każdy kolejny kawałek będzie smakował tak samo. Ustal dawkę 1 słodycz co 3 dni! A potem raz na tydzień, będzie to dużym sukcesem.
  • Wszyscy czytajmy dokładnie etykiety. Sprawdzajmy co się w produkcie kryje ale też niektóre określenia na etykietach mogą nas zwodzić – produkt „light” nie musi być pozbawiony cukru a będzie miał jedynie zredukowaną kaloryczność, 30% mniej tłuszczu w czekoladzie oznacza, że i tak warto sprawdzić ile w niej dalej tłuszczu zostało, „bez cukru” najpewniej zawiera słodzik – więc szczególnie cukrzycy powinni sprawdzić czy jest to substancja o niskim indeksie glikemicznym. Jeśli dbamy o zdrową dietę, lub mamy cukrzycę czy nietolerancje pokarmowe – trzeba wręcz zwracać uwagę na tego rodzaju czyhające na nas pułapki. Jeśli coś ma na etykiecie więcej niż 15 gram cukru na 100 g produktu to odłóż to na półkę!

Na koniec zadaj sobie ważne pytanie, CZY CHCE BYĆ ZDROWY?

Leave a Reply

Your email address will not be published.