Weganizm dla początkujących – spróbuj!

weganizm dla początkujących

Bycie weganinem nie jest niczym nowym, ale nawet 10 lat temu wywołałoby to szok, zdziwienie i może lekką pogardę, a dla weganina było ogromnym wyzwaniem, aby znaleźć akceptowalne posiłki bezmięsne i bezmleczne.

Teraz dynamika się zmieniła: sklepy spożywcze mają półki z mrożonymi wegańskimi burgerami, a restauracje oznaczają produkty bezmięsne i bezmleczne z zieloną literą V.

weganizm dla początkujących
wybór dań dla wegan wbrew pozorom jest ogromny

Weganizm stał się modny, oprócz potencjalnych korzyści zdrowotnych, takich jak poprawa zdrowia serca i utrata wagi, dzięki wycinaniu produktów zwierzęcych i uprawie warzyw. Ale to duża zmiana w diecie, a samo ogłoszenie „jestem weganinem” nie usuwa wyzwań związanych ze stylem życia, które mogą się z tym wiązać. To nie magia. To nie jest supr łatwa sprawa, ale nie jest też tak trudna jak wiele osób myśli.

Poza tym wegańskie nie oznacza automatycznie zdrowe, ponieważ ludzie zawsze kombinują i takie frytki (smażone głęboko w oleju roślinnym) i napoje gazowane nie za bardzo pasują do definicji weganizmu.

Bycie weganinem nie zwalnia cię z odpowiedzialności za dokonywanie dobrych wyborów żywieniowych. Pierwszym ważnym pytaniem podczas przejścia na weganizm jest to, w jaki sposób dokonasz mądrych wyborów żywieniowych.

wegetarianizm dla początkujących
cel i motywacja

Dlaczego chcesz zostać weganinem? Jaki masz cel? Co Cię motywuje do tego?

Przy jakiejkolwiek zmianie, im silniejszy i bardziej osobisty jest twój powód, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz się tego trzymać. Decydując się na weganizm, może pojawić się etyczny, a nawet emocjonalny element troski o dobrostan zwierząt i środowisko.

Te rzeczy coś dla ciebie znaczą i nie zamierzasz jeść, nosić ani używać żadnych produktów zwierzęcych, ponieważ uważasz to za nieludzkie. Prawdopodobnie sprawi to, że od samego początku pójdziesz na całość, a twoja głęboko zakorzeniona wiara i oddanie większej sprawie nie sprawią, że rezygnacja z niektórych produktów będzie odczuwana jako strata.

Ale co, jeśli lepsze zdrowie jest głównym powodem przejścia na weganizm? Eliminacja produktów zwierzęcych i nabiału oznacza redukcję tłuszczów nasyconych i sodu, co może pomóc w utracie wagi i zapobieganiu przybieraniu na wadze, a także może zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cholesterolu we krwi i cukrzycy.

Mając cel związany ze stylem życia i zdrowiem, masz kontrolę nad tym, jak i kiedy dokonujesz przejścia. Nie ma żadnych terminów do dotrzymania, aby zostać weganinem. Chodzi o sposób jedzenia , dobrze jest robić to we własnym tempie, ponieważ natychmiastowy remont może wydawać się zbyt nagły i restrykcyjny i może sprawić, że zrezygnujesz po kilku tygodniach. Niektórym ludziom wydaje się, że zostałeś ukarany.

Weganizm dla początkujących charakteryzuje się właśnie tym by przechodzić pomału, nie ma pośpiechu.

weganizm dla początkujących
Pyszne kanapeczki wegańskie, żaden problem

Myśl o rezygnacji z ukochanej żywności na zawsze może być również przytłaczająca. Zamiast tego zacznij od bycia weganinem od śniadania tylko dwa dni w tygodniu. Możesz też zrezygnować z kurczaka i zobaczyć, jak się to czujesz, a w końcu zrezygnować z czerwonego mięsa lub lodów i przez kilka miesięcy spowalniać lub eliminować stare jedzenie. I w pewnym momencie, może nawet kilka lat później, zdajesz sobie sprawę: „Hej, jestem weganinem”.

A mimo to możesz zdecydować, że raz w tygodniu do sałatki dodasz ser feta, ponieważ dzięki temu wszystko będzie dobrze smakować. Czy to bycie „klasycznym” weganinem? Nie, ale możesz to zdefiniować – i po prostu nazwij swoje podejście roślinnym, roślinnym lub cokolwiek chcesz, aby dostosować się do swoich ostatecznych celów.

weganizm dla początkujących
plan gry jak w sporcie – sprawdza się najlepiej

Posiadaj plan.

Przygotowanie jest kluczem do wypróbowania nowego sposobu jedzenia. Znajdź atrakcyjne przepisy wegańskie w książkach kucharskich lub na stronach internetowych. Na początek ustaw sobie dwa tygodnie posiłków, aby to, co zamierzasz jeść, nie było ciągłym chaosem i codziennym stresem. Zaplanuj to z góry.

Zadaj sobie kilka pytań:

  • Jak często jesz poza domem?
  • Czy lubisz gotować?
  • Czy lubisz towarzystwo?
  • Czy znasz kogoś, kto jest weganinem, który może udzielić ci wskazówek, przepisów, restauracji przyjaznych weganom?
  • Gdzie będę kupował jedzenie by było zdrowe? ( tutaj przeczytaj o rolnictwie ekologicznym).

Żadna z odpowiedzi nie jest dyskwalifikująca, ale możesz zidentyfikować potencjalne pułapki i zrozumieć, jak podchodzisz do jedzenia. Ostatnie pytanie jest kluczowe, ponieważ wsparcie osoby doświadczonej przy wprowadzaniu zmian żywieniowych może pomóc w płynnym przejściu i sprawić, że będziesz czuł się mniej samotny podczas próby. Jeśli nie znasz takiej osoby, to udaj się do dietetyka, profesjonalista zawsze będzie pomocną ręką.

weganizm dla początkujących
wizyta u lekarza będzie pomocna

Umów się z lekarzem na wizytę.

Rezygnacja z produktów zwierzęcych to jedno, a ten ruch może prowadzić do poprawy zdrowia, ale równie ważne jest, aby wiedzieć, czym zastępujesz te produkty. Recepta na bycie weganinem nie różni się zbytnio od zdrowej diety.

Chcesz wybierać produkty pełnoziarniste i unikać rafinowanej żywności i cukru, aby poziom cukru we krwi nie skoczył w stratosferę. Wkrótce po tym poczujesz głód, co prowadzi do jedzenia więcej, przybierania na wadze i potencjalnie rozwoju cukrzycy.

Chcesz jeść również dobre tłuszcze. Tłuszcze noszą piętno niezdrowego jedzenia od lat , jest to bardzo myląca teza. Niektóre są złe, bardzo złe, takie jak wspomniane już tłuszcze nasycone. Celem jest zminimalizowanie – a nie wyeliminowanie – ich, ponieważ nie jest to możliwe. Zamiast tego używaj jedno- i wielonienasyconych tłuszczy, takich jak oliwa z oliwek, orzechy i awokado, które są kalorycznie gęste i zapewniają uczucie sytości.

weganizm dla początkujących
braki w dietach wegańskich?

Problem z witaminą B12 ?

Jednym z problemów związanych z jedzeniem wegan jest dostarczanie witaminy B12. Witamina pochodzi głównie ze źródeł zwierzęcych i jest niezbędna w tworzeniu czerwonych krwinek i DNA oraz w rozwoju i funkcjonowaniu komórek mózgowych i nerwowych.

Poinformuj swojego lekarza o nowej diecie i sprawdzić poziom witaminy B12 w celu uzyskania wartości wyjściowej, a następnie uzupełnić dzienną dawkę (około 2,4 mikrograma). Nie jest to problem, który można traktować od niechcenia. To coś czym należy zająć się od razu.

Więcej o samej witaminie B12 i tym jak bardzo jest ważna, możesz przeczytać tutaj.

weganizm dla początkujących
białko, białko, białko tu dieta wegańska nie ma braków

Dieta wegańska jest bogata w białko.

Jest jedna rzecz, która nie jest będzie zmartwieniem przy weganizm dla początkujących. A Jest to, białko. Mogłoby się tak wydawać, ponieważ produkty zwierzęce (tj. mięso) zniknęły, ale tofu i fasola są dobrze znanymi substytutami, a warzywa i zboża są również dobrym źródłem protein, podobnie jak orzechy i awokado. Innym świetnym produktem, którego białko ma bardzo wysoką jakość jest – pietruszka!

Nie potrzebujemy tak dużo białka, jak nam się wydaje. Rzadko spotyka się ludzi, którzy nie dostarczają wystarczającej ilości białka.

Podsumowanie:

Na początku zadaj sobie pytanie o twoją motywacje i niezależnie od tego, czy jest to chęć ochrony zwierząt, czy sposób na życie z większą energią, prawdopodobnie możesz znaleźć alternatywy bo jest ich wiele.

Zamień strach, który możesz odczuwać przed wielkimi zmianami na coś pozytywnego jak wyzwanie!

Pamiętaj też, że dieta wegańska świetnie czyści z toksyn Twój organizm, (tutaj przeczytasz o tym więcej ).

Ciesz się eksperymentami, które wynikają z wyboru zrobienia czegoś nowego. Oraz ciesz się zmianami fizycznymi w Twoim ciele które niebawem nastąpią!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.