Winogrona = pyszne i zdrowe, jedz! winogrona kcal

Winogrona = pyszne i zdrowe, jedz! winogrona kcal

Winogrona, czy są zdrowe? pyszne? to wie każdy? że robi się z nich wino? to też. A ile mają winogrona kcal ? oraz jaki magiczny składnik zawierają? tego już nie wiesz, więc przeczytaj uważnie!

winogrona
jedz i sobie nie żałuj

Skąd wzięły się winogrona?

Są jednymi z najstarszych owców świata, najdalsze zapiski pochodzą z rejonów Egipskich o 6000 lat P.N.E! Następnie rozsmakowane Imperium Rzymskie rozpowszechniło winogrona dalej na całe Włochy, Grecję i Hiszpanię, Portugalię i Francję.

Właściwości odżywcze:

  1. Owoce winogron są bogactwem witamin i minerałów, oraz szeregu związków flawonoidowych, zawartych głównie w skórce oraz szypułkach,  którym przypisuje się liczne działania prozdrowotne. Winogrona zawierają witaminy z grupy B ( TUTAJ przeczytasz więcej o tej ważnej witaminie ) , witaminę A , E , oraz C. Są źródłem takich minerałów jak: potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, mangan, cynk, miedź, chlor, jod i bor. W skórce zawarta jest również spora ilość pektyn. Winogrona kcal jest bardzo korzystna.
jasnozielone winogrono czyli odmiana kristaly

2. Dobroczynny wpływ winogron przypisywany jest głównie resweratrolowi, występującemu w największym stężeniu w skórce owocu winogron, ale największe jego stężenie wykryto w czerwonym winie. To związek polifenolowy, należący do grupy flawonoidów. Resweratrol głownie przydaje się przy  profilaktyce chorób układu krążenia. Badania nad resweratrolem potwierdzają jego aktywność fizjologiczną, wskazując przede wszystkim na jego działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwpłytkowe.

Badania nad resweratrolem pokazały że zwalcza komórki raka trzustki i nerek, poprzez zaburzanie funkcjonowania komórek rakowych i to na poziomie mitochondrialnym. Zwiększa on wrażliwość na proteiny, które budują błony komórek rakowych, powodując ich obumieranie.

3. Ekstrakt z pestek winogron obniża ciśnienie krwi.

W badaniu na kilku tysiącach pacjentów, sprawdzano jaki wpływ na zdrowie ma podawanie ekstraktu z pestek winogron w dawkach 150/300 mg oraz 600 mg na dobę. Naukowcy doszli do wniosków że dawka 150-300 mg dziennie skutecznie obniża ciśnienie krwi. Natomiast dawka 600 mg zmniejsza poziom stanów zapalnych , glikemii oraz cholesterolu i to znacząco.

garść zdrowia w twoich rękach

4. Proantocyjanidyny i Katechiny.

Proantocyjanidyny wykazują ochronny wpływ na naczynia krwionośne, ponieważ wykazują wysoki potencjał antyoksydacyjny, hamując działanie enzymów odpowiedzialnych za degradację substratów ścian naczyń krwionośnych.

Katechiny działają przeciwmiażdżycowo, co wynika z ich aktywności przeciwutleniającej i antypłytkowej oraz przeciwzapalnej. Substancje te chronią również przed stresem oksydacyjnym.

pyszne i zdrowe wino, tylko nie przesadzaj!

Dobroczynny wpływ wina z winogron na zdrowie:

Zapobiega chorobom serca.

Właściwości czerwonego wina na serce są jednymi z najbardziej zbadanych przez społeczność naukową i rozpowszechnionych na całym świecie. Wino chociaż nie służy do leczenia chorób jako takich, natomiast wysokie stężenie polifenoli i witaminy E pomaga utrzymać krew i naczynia krwionośne w czystości, co jest bardzo korzystne dla długoterminowego zdrowia serca.

Zwiększa poziom Omega 3.

Naukowcy i uniwersytety na całym świecie zgadzają się jednomyślnie że regularni ( umiarkowani) konsumenci wina mają we krwi wyższe stężenie kwasów tłuszczowych Omega 3.

Zapobiega chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Według badań przeprowadzonych w różnych częściach świata, spożywanie średnio od pięciu do siedmiu lampek wina tygodniowo może zmniejszyć ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów o 50%.

Zmniejsza ryzyko raka.

Kolejną z właściwości czerwonego wina jest jego bogata zawartość w przeciwutleniacze. Te składniki są naprawdę przydatne w zmniejszaniu lub opóźnianiu ryzyka raka różnych typów. Zwłaszcza okrężnicy, piersi lub płuc.

będziesz dłużej młodszy

Spowalnia starzenie.

Starzenie się jest czymś nieuniknionym. Możliwe jest jednak opóźnienie lub spowolnienie procesu, jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia i regularnie spożywasz składniki związane z długowiecznością. Na przykład resweratrol: pierwiastek skoncentrowany w skórce czerwonych winogron.

Wino chroni skórę.

Flanowoidy to składnik, który wzmacnia komórki i zmniejsza negatywne konsekwencje ekspozycji na promienie ultrafioletowe.

Wino pomaga schudnąć…

Wielokrotnie powtarzano i uważano to za mit, ale w ostatnich latach kilka badań potwierdziło, że niektóre składniki czerwonego wina umożliwiają aktywację genu, który utrudnia tworzenie komórek tłuszczowych.

Wzmacnia zdolności poznawcze mózgu.

Regularne i umiarkowane spożywanie czerwonego wina pomaga zmniejszyć typowe dla wieku starczego pogorszenie funkcji poznawczych mózgu, a wraz z nim demencje i choroby zwyrodnieniowe mózgu.

Szczęśliwsze życie.

Wreszcie dochodzimy do ostatniej właściwości, niezbadanej naukowo, lecz antropologicznie. Czerwone wino wiąże się ze wzrostem poziomu endorfin: naturalnej substancji słynącej z łagodzenia bólu spowodowanego różnymi przyczynami, unikania depresji oraz znacząco poprawę nastroju (nie chodzi o upojenie alkoholowe) ponieważ wino najczęściej spożywa się wśród bliskich Ci osób co wpływa na nastrój, uśmiech i ostatecznie prowadzi do szczęśliwszego życia.

umiarkowana dawka wina uszczęśliwia

Wszystkie te właściwości lecznicze sprawiają, że czerwień jest prawdziwym klejnotem dla zdrowia człowieka, poza przyjemnością, jaką zapewnia ten niezwykły napój.

Fani wina z Włoch , Francji i Hiszpanii twierdzą jednogłośnie że: „Krótko mówiąc, Wino to jeden z najlepszych przysmaków, jakie możesz podarować swojemu ciału, umysłowi i duszy. Dowiesz się od pierwszego łyku…”

Podsumowanie:

  1. Winogrona istnieją już od około 8000 lat!
  2. Winogrona są bogate w witaminy z grupy B, A, E i C.
  3. Jeden z najcenniejszych i najbardziej dobroczynnych składników winogrona to resweratrol.
  4. Ekstrakt z pestek winogron obniża ciśnienie krwi.
  5. Wino z winogron ma szereg bardzo korzystnych właściwości, min. potrafi wydłużać życie!

Leave a Reply

Your email address will not be published.