Wpływ stanu umysłu i motywacji na walkę z otyłością

otyłością

Z otyłością wiąże się wiele rzeczy, między innymi świat bogaty w kalorie, ultraprzetworzone jedzenie, oszczędzający w ruch, przewlekły stresogennym toksyczny człowiek wymówka. Odchudzanie to ciężka praca. Tak powie każdy leń a Ty?

otyłością
po co mam się wysilać skoro mi tu tak dobrze…

Czy wdrożenie zdrowego i zrównoważonego podejścia, które utrzymuje wagę, jest jeszcze trudniejsze?Krótkoterminowa utrata wagi może być łatwiejsza niż długoterminowe utrzymanie tej wagi. Większość z nas może z powodzeniem osiągnąć utratę wagi w krótkim okresie. Ale ci, którzy przeskakują z jednej modnej diety na drugą, często doświadczają metabolicznej kolejki górskiej znanej jako efekt jo-jo, która podnosi poziom hormonów głodu, gwałtownie przyspiesza metabolizm i powoduje błędną spiralę utraty wagi, po której następuje powrót do poprzedniego stanu.

Nawet większość interwencji medycznych mających na celu leczenie otyłości powoduje typową trajektorię szybkiej utraty wagi, po której następuje szczyt masy ciała, a następnie stopniowy powrót wagi. W wyniku dwudziestu długoterminowych badań dotyczących utraty wagi, ponad połowa utraconej wagi została odzyskana w ciągu dwóch lat, a po pięciu latach odzyskano ponad 80% utraconej wagi. Oznacza to, że zgodnie z naszymi najlepszymi szacunkami, tylko jedna na pięć osób z nadwagą odnosi sukces w długoterminowej utracie wagi.

Czy jest coś specjalnego w środkach odchudzających przy walce z otyłością?

magiczna pigułka

Na podstawie badań z National Weight Control Registry, bazy danych ponad 4000 osób, które przez co najmniej rok utrzymywały co najmniej 10% utratę masy ciała, mamy wgląd w niektóre wypróbowane i prawdziwe taktyki. Obejmują one różne zachowania zmniejszające spożycie energii – ograniczanie wysokokalorycznej żywności i napojów słodzonych cukrem, kontrola porcji i konsekwentny wzorzec żywieniowy w ciągu dni, zwiększone spożycie owoców i warzyw – a także aktywność fizyczna przez co najmniej godzinę dziennie.

Ma to sens i jest spójne w całej literaturze naukowej. Każda udana utrata wagi wymaga przechylania się i utrzymywania wagi w kierunku większego wydatkowania energii i mniejszego spożycia energii (ujemny bilans energetyczny netto). Ale w jaki sposób ci ludzie faktycznie podtrzymują te zachowania promujące utratę wagi w czasie, aby zbudować styl życia, który nie pozostawia ich w ciągłym pozbawieniu, ospałości i głodzie (głód + złość)?

Najważniejszymi wyznacznikami utrzymania utraty wagi są te, które cementują zmiany w zachowaniu. Jak potwierdzają nowsze dowody, właściwa psychologia odchudzania ma kluczowe znaczenie dla regulacji fizjologii, która wspiera odchudzanie. Samoregulacja i poczucie własnej skuteczności są kluczem do długoterminowego sukcesu. Dopiero niedawno zaczęliśmy oceniać psychologiczne i poznawcze uwarunkowania utrzymania utraty wagi.

Wszyscy mamy anegdotyczne dowody od rodziny, przyjaciół i kolegów związane z otyłością. Ale systematyczne zbieranie, przetwarzanie i analizowanie jakościowych doświadczeń, strategii i wyzwań od skutecznych osób utrzymujących wagę jest trudne. Dotychczasowe dane potwierdzają znaczenie samoregulacji, a w szczególności samokontroli codziennych zachowań, które kierują spożyciem i wydatkowaniem energii, zwłaszcza zachowań związanych z jedzeniem.

Ci, którzy mają wysokie poczucie własnej skuteczności (wiara w swoją zdolność do wykonywania pewnych zachowań), szczególnie w przypadku ćwiczeń, są bardziej skuteczni w podtrzymywaniu utraty wagi. A ostatnio naukowcy odszyfrowali elementy właściwego sposobu myślenia, które zaszczepiają wysokie poczucie własnej skuteczności w większej konstelacji ważnych zachowań związanych z kontrolowaniem wagi powiązanej z otyłością.

jem i pije cały dzień

W jednym z ostatnich badań wykorzystano uczenie maszynowe i przetwarzanie języka naturalnego w celu zidentyfikowania głównych motywów behawioralnych — motywacji, strategii, zmagań i sukcesów — które były spójne w grupie ponad 6000 osób, które z powodzeniem schudły i utrzymały ponad 9 kilogramów wagi przez co najmniej rok. W tej dużej grupie konsekwentnie zalecali wytrwałość w obliczu niepowodzeń oraz konsekwencję w śledzeniu żywności i monitorowaniu zachowań żywieniowych jako kluczowych strategiach zachowań.

Większość z nich pozostała zmotywowana, zastanawiając się nad poprawą zdrowia i wyglądu przy mniejszej wadze w dalsze walce z otyłością. Dowody sugerują, że wiek, płeć i status społeczno-ekonomiczny nie są istotnymi czynnikami w przewidywaniu utrzymania utraty wagi. Jednak większość badań dotyczących utraty wagi zawiera nadmierną subskrypcję białych, wykształconych i średnio zarabiających kobiet.

Biorąc pod uwagę, że częstość występowania otyłości i powiązanych z nią chorób współistniejących jest nieproporcjonalnie wyższa w populacjach znajdujących się w bardziej niekorzystnej sytuacji społecznej i historycznie marginalizowanych, potrzebujemy bogatszych, bardziej reprezentatywnych danych, aby nakreślić pełny i całościowy obraz skutecznej psychologii odchudzania.

Musimy lepiej zrozumieć przeżyte doświadczenia wszystkich ludzi, abyśmy mogli określić najpotężniejsze i najbardziej unikalne motywacje, skuteczne strategie behawioralne oraz prawdopodobne wyzwania i niepowodzenia, w szczególności determinanty środowiskowe, które dyktują możliwości i bariery dla angażowania się i utrzymywania zdrowszego styl życia.

otyłością
rusz się w końcu!

Utrzymanie wagi i walka z otyłością wymaga wielu umiejętności, wiedzy, wsparcia, profesjonalisty.

To, co możemy powiedzieć na pewno, to to, że dla każdego z nas utrzymanie utraty wagi wymaga pogodzenia się z dyskomfortem – dyskomfortem związanym z okazjonalnym uczuciem głodu, ćwiczeniem zamiast odżywiania się stresem, uczciwym rozszyfrowywaniem szukania nagrody w porównaniu z prawdziwym głodem i opierania się wszechobecnej przynęty w postaci przetworzonych potraw. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ często jest sprzeczne ze wskazówkami środowiskowymi, zwyczajami kulturowymi, wychowaniem rodzinnym, wpływami społecznymi i naszym genetycznym okablowaniem.

Aby pomóc sobie nawzajem w osiągnięciu zdrowia i utraty wagi w naszym nowoczesnym środowisku, musimy nauczyć się i ćwiczyć narzędzia psychologiczne, które pomogą nam nie tylko zaakceptować, ale ostatecznie zaakceptować ten nieunikniony dyskomfort.

Możemy też oszczędzić długie lata czasu, tysiące stron książek które trzeba wchłonąć i wiele innych aspektów. W tedy należy skorzystać z pomocy profesjonalistów, kogoś kto poprowadzi Cię za rękę krok po kroku i znacząco ułatwi cały proces, jednocześnie go przyśpieszając. Kliknij tutaj ( przejście do sklepu – konsultacja dietetyczno zdrowotna)

łatwiejsze niż myślisz

Przeczytaj również wpisy warte Twojej szczególnej uwagi:

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.