Zdrowe oleje oraz takie których powinieneś unikać!

zdrowe oleje

Które oleje są zdrowe? których powinieneś zdecydowanie unikać by zachować a nawet poprawić swoje zdrowie. Jaki powinien być zdrowy olej do smażenia? czy w ogóle smażyć?

zdrowe oleje
wybór jest ogromny, co wybrać?

Niektórzy ludzie są zbyt ostrożni, jeśli chodzi o używanie olejów do gotowania – smażenia lub do jedzenia. Inni z kolei w ogóle się tym nie przejmują czy jego jedzenie pływało w czymś co olej ma tylko w nazwie.

Spożywanie tłuszczu z posiłkami przywodzi na myśl wysoki poziom cholesterolu i tycie. Fakt, że niektóre tłuszcze są oznaczone jako „złe”, zwiększa zamieszanie i błędne przekonanie, że wszystkie tłuszcze są niezdrowe. Ale tak nie jest.

zdrowe oleje
taka niewielka porcja dzienna oliwy może znacząco wpłynąć na zdrowie

Funkcje i walory.

Oleje i tłuszcze zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – w szczególności omega 3 i 6 – które są częścią struktury każdej komórki w ciele. Są budulcem hormonów, pomagają zmniejszyć stan zapalny i obniżyć zły cholesterol i ciśnienie krwi. Oleje zapewniają również smak i sytość.

Kluczem do sukcesu jest znajomość właściwego rodzaju. Łatwiej jest, gdy gotujesz w domu, trochę trudniej, gdy jesz poza domem i nie możesz kontrolować każdego kroku w tym procesie. Ale nie chodzi tylko o dobieranie najzdrowszych olejów. Odgrywają one rolę w zdrowej diecie, gdy są częścią planu żywieniowego, który minimalizuje przetworzoną żywność, proste węglowodany i cukier.

zdrowe oleje
frytura to najgorszy rodzaj oleju

Zdrowe oleje oraz te niezdrowe.

Generalnie zdrowe oleje są płynne i są pochodzenia roślinnego. Ten, który przychodzi na myśl jako pierwszy, to oliwa z oliwek i nie bez powodu. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi i dostarcza przeciwutleniacze, a oliwa extra virgin to idealna wersja, ponieważ jest to pierwsze tłoczenie i najmniej wyrafinowane.

Następne w kolejności są oleje pochodzące z kukurydzy, rzepaku, słonecznika i soji, te oleje powinny być drugim wyborem. Ten ostatni nie zawsze był uważany za zdrowy wybór, ponieważ kiedyś był uwodorniony, ale teraz jest w stanie naturalnym i jest dobrym źródłem. Natomiast olej rzepakowy i słonecznikowe można opisać jako zdrowy olej do smażenia – ponieważ wytrzymują wysokie temperatury nawet na mocno rozgrzanych patelniach.

Po niezdrowej stronie jest smalec fabryczny produkowany masowo, olej palmowy i margaryna. Powszechnością jest to, że są one w stanie półstałym i mają wysoki poziom tłuszczów nasyconych. Spożywanie tego tłuszczu zwiększa poziom cholesterolu LDL (tego złego) i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.

zdrowe oleje
margaryna – w niektórych krajach ludzie nadal potrafią używać do smarowania chleba

Tradycja północnoeuropejska opiera się na jedzeniu zwierząt i tłuszczów zwierzęcych, a te tłuszcze, jak masło i smalec, występują w postaci stałej. Podejście południowoeuropejskie, podobnie jak dieta śródziemnomorska, opiera się na olejach roślinnych, zwłaszcza oliwnych. Więc rodzaj tłuszczy i olejów jaki spożywamy, czy to są zdrowe oleje czy nie ma podkład kulturowy.

Dieta południowoeuropejska i śródziemnomorska też nie jest idealna patrząc np na to że mieszkańcy tamtych rejonów uważają że zdrowy olej do smażenia to np oliwa z oliwek. Co zdecydowanie prawdą nie jest, ponieważ jest ona stworzona do pożywania na zimno, a jeżeli ma być podawana obróbce termicznej to na minimalnym ogniu, inaczej nie będą to już zdrowe oleje.

Chociaż tłuszcze nasycone nie zapewniają żadnej z wyżej wymienionych korzyści zdrowotnych, nie trzeba ich całkowicie unikać, wystarczy zminimalizować do 5% swojej diety. Na przykład, jeśli zazwyczaj spożywasz 2000 kalorii dziennie, tylko 100 kcal powinno pochodzić z tłuszczów nasyconych.

zdrowe oleje
najbardziej popularna przekąska w Wielkiej Brytanii czyli ryba z frytkami – zawsze po głębokiej kąpieli w tłuszczu palmowym

Jedzenie w domu oraz na mieście.

Jeśli jesz w domu i używasz zdrowych olejów, nie musisz się martwić, że spożywasz niewłaściwe tłuszcze lub zbyt dużo. Niezależnie od tego, czy smażysz, czy doprawiasz sałatkę, masz kontrolę nad wszystkimi czynnikami. Używanie zbyt dużej ilości oleju nie jest takim problemem ponieważ ludzie zwykle regulują spożycie, wiedząc – smakując, kiedy coś będzie zbyt tłuste.

Ogólnie smażenie często jest zmartwieniem, ale niekoniecznie jest niezdrowe. Chodzi bardziej o to, co jest smażone. Ser, tłuszcz nasycony, nie jest dobrym wyborem, ale cukinia i inne warzywa czy też mięso jak najbardziej będą ok. Choć polecamy by jednak dusić niż smażyć:)

Troska o smażone potrawy i ogólnie o jedzenie poza domem dotyczy tego, jaki rodzaj oleju jest używany i w jaki sposób. W przypadku frytkownicy, jeśli olej nie jest regularnie wymieniany, jest wielokrotnie podgrzewany to powstają tłuszcze trans. Mogą one powodować stany zapalne w organizmie, co może prowadzić do chorób serca, cukrzycy typu 2 i przyczynia się do rozpadu błon komórkowych.

A jak wszyscy wiemy i to nie tyko z programu TV w którym znana Pani ” ratowała ” restauracje. To częstotliwość wymiany frytury jest zazwyczaj tragiczna, czyli raz na kilka dni! Wyobraź sobie w obecnych czasach co musi się dziać skoro olej jest już ponad dwa do trzech raz droższy niż rok temu.

Najłatwiejszym posunięciem jest unikanie jedzenia wszystkich smażonych potraw w restauracjach, ale to wyklucza większość dań z tzw. puli fast food. To chyba dobrze prawda? To pytanie prowadzi nas do ostatniej części tego artykułu na temat zdrowe oleje.

zdrowe oleje
Może zamiast fast food dokonasz zdrowego wyboru?

Zdrowa dieta zamiast topionych w tłuszczu fast foodach.

Ludzie czerpią większość kalorii z dwóch źródeł – tłuszczów i węglowodanów – i co ważne, oba powinny być zdrowe. Kiedy jesz zdrowe węglowodany i tłuszcze, nie musisz się martwić o to, ile jesz.

Zdrowe oleje do spożycia na zimno czy zdrowy olej do smażenia , człowiek powinien się koncentrować na tym by ogólnie jedzenie było zdrowe i jak najmniej smażone. Zdrowa dieta może składać się głównie z produktów pełnoziarnistych, takich jak brązowy ryż, owies, jagody , komosa ryżowa, ryby, czy też jedzenie od rolnika ( o tym jak jest ważne możesz przeczytać -tutaj).

Im mniej coś zostanie zmielone i poddawane obróbce termicznej w ekstremalnie wysokich temperaturach, tym wolniej będzie uwalniało się do organizmu, zapobiegając nagłym skokom cukru we krwi.

Podczas gdy diety niskotłuszczowe cieszyły się pewną popularnością w latach 90., produkty o niskiej zawartości tłuszczu nie są zdrowsze. Badania przeprowadzane na Harvard Medical School wykazały, że diety niskowęglowodanowe są bardziej skuteczne w utracie wagi niż diety niskotłuszczowe, a diety niskotłuszczowe nie są bardziej skuteczne w odchudzaniu niż te o wysokiej zawartości tłuszczu.

Podsumowanie:

Najlepszym podejściem do zdrowego odżywiania się jest poparte naukowo zalecenie posiadania wielu kolorów na talerzu. Żywność pomarańczowa, żółta, zielona i czerwona dostarczają różnych przeciwutleniaczy i fitochemikaliów, które mogą chronić organizm. Kiedy komponujesz swoją dietę w ten sposób, prawdopodobnie będziesz jeść wolniej i zużywać mniej pustych kalorii.

Do tego wystrzeganie się potraw smażonych we frytownicy, oraz jedzenia typu fast food. Oliwę spożywaj najlepiej na zimno. Takie drobne zmiany na pewno odczujesz w pozytywny sposób na swoim ciele i samopoczuciu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.