3 sposoby by poprawić więzi społeczne

3 sposoby by poprawić więzi społeczne

Uważasz na swoją dietę, ćwiczysz pilnie i każdej nocy starasz się wysypiać. Ale być może zapomniałeś dodać do swojej listy jeden składnik zdrowego ciała i mózgu który sprawia że życie będzie lepsze, pełniejsze!! Więzi społeczne.

więzi społeczne
w grupie zawsze raźniej i weselej

Jak więzi społeczne angażują Twój mózg do lepszego funkcjonowania?

Badania coraz częściej pokazują, że silne więzi społeczne mają kluczowe znaczenie dla zdrowia mózgu oraz ciała. Kontakty towarzyskie mogą stymulować uwagę i pamięć oraz pomóc wzmocnić sieci neuronowe. Możesz się tylko śmiać i mówić, ale twój mózg ciężko pracuje. Ten wzrost aktywności umysłowej opłaca się z czasem.

wystarczy dobre towarzystwo

Naukowcy odkryli, że osoby posiadające silne więzy społeczne rzadziej doświadczają pogorszenia funkcji poznawczych mózgu niż osoby, które spędzają większość czasu samotnie. W rzeczywistości jedno duże badanie, które objęło około 12 000 uczestników, sugeruje, że gdy ludzie są samotni, ryzyko demencji wzrasta nawet o 40%.

Z wiekiem utrzymywanie kontaktów towarzyskich może być trudne. Przyjaźnie mogą się zmieniać z biegiem lat, a członkowie rodziny często są pochłonięci własnym życiem. Pandemia sprawiła również, że większym wyzwaniem stało się poznanie ludzi osobiście. Jak więc ponownie się zaangażować?

Poniżej znajdują się trzy wskazówki, które pomogą Ci zacząć wzbogacać więzi społeczne:

1. Ożyw stare przyjaźnie.

Jednym z najprostszych sposobów na znalezienie satysfakcjonujących relacji jest ponowne nawiązanie kontaktu z dobrymi przyjaciółmi, z którymi straciłeś kontakt na przestrzeni lat. Ponieważ masz wspólną historię, często możesz wrócić do miejsca, w którym skończyłeś, przy mniejszym wysiłku. Media społecznościowe mogą być łatwym sposobem na znalezienie osób z przeszłości, aby przywrócić utraconą przyjaźń. Przeszukaj swoją książkę kontaktów w telefonie i skontaktuj się z osobami z którymi masz dobre wspomnienia. Nie bój się odrzucenia, często te osoby chętnie wrócą do wspólnych relacji.

wszyscy chcą wrócić do dawnych przyjaźni

2. Postaw na jakość, a nie ilość.

Nie wszystkie relacje są sobie równe. Stresujące relacje międzyludzkie mogą w rzeczywistości odbić się na zdrowiu. Badanie przeprowadzone w 2021 r. przez American Heart Association wykazało, że kobiety, które zgłaszały wysoki poziom napięcia społecznego, częściej doświadczały poważnych problemów z sercem w ciągu 15 lat niż te, które tego nie robiły. Chociaż to badanie nie dotyczyło konkretnie zdrowia mózgu, problemy sercowo-naczyniowe i pogorszenie funkcji poznawczych mają wiele takich samych czynników ryzyka. Inne badania powiązały burzliwe relacje z innymi fizycznymi lub psychicznymi problemami zdrowotnymi. Lepiej więc zainwestować swój czas w kilka relacji, które cię odprężają i spełniają, zamiast próbować poszerzać swoją grupę społeczną, włączając ludzi, którzy pozostawiają cię z uczuciem wyczerpania. Nic na siłę, unikaj toksycznych ludzi i relacji.

3. Rozważ różne sposoby powrotu do relacji społecznych.

Jeśli jedna strategia nie działa, użyj innych ,grunt by się nie poddawać i walczyć by połączyć się z przyjaciółmi i rodziną. Chociaż niektórzy starsi ludzie niechętnie korzystają z narzędzi elektronicznych, mogą one pomóc Ci pozostać w kontakcie, nawet jeśli nie spotykasz się z przyjaciółmi lub rodziną. Rozmowa wideo na smartfonie lub wysłanie bliskim wiadomości e-mail to kolejne sposoby. Może to nie to samo, co rozmowa twarzą w twarz, ale jest substytutem, który może pomóc, gdy osobiste wizyty nie są możliwe.

Wiele bibliotek i społeczności oferuje bezpłatne lub niedrogie możliwości spotkań offline, takie jak grupy książkowe, ogólnomiejskie dyskusje i kreatywne kursy. Lokalna biblioteka lub ośrodek dla seniorów może skierować Cię do szeregu takich zasobów. Możliwości jest bardzo dużo, grunt by z nich korzystać. Jeśli żadna z tych metod nie będzie skuteczna , to wiesz co? Wymyśl inną! Będziesz dodatkowo pobudzał kreatywność, a Twój mózg bardzo się z tego powodu ucieszy.

bądź otwarty

Ostatecznie, im bardziej jesteś otwarty na nowe doświadczenia i nowych ludzi, tym większe prawdopodobieństwo, że nawiążesz kontakty z innymi, które pomogą Ci zachować dobre zdrowie w przyszłości. W tedy wszyscy będą zadowoleni bo ludzie z którymi odnowisz oraz zbudujesz nowe relacje, także będą czerpać od Ciebie. Pamiętaj dobre i pozytywne więzy społeczne = lepsze zdrowie psychiczne i nastrój – TUTAJ możesz przeczytać więcej właśnie o samopoczuciu i zdrowiu psychicznym.

TUTAJ przeczytaj o tym jak zwiększyć wewnętrzne szczęście , które ma bardzo duży wpływ także na więzi społeczne.

TUTAJ zobacz wpis o saunie, pomaga w zdrowiu, otwiera na ludzi, uspokaja i ma wiele innych korzyści właśnie dla Ciebie, sprawdź!

Podsumowanie

1. Nie zamykaj się w domu w samotności.
2. Odnów stare relacje,zdziwisz ile osób nadal chce mieć z Tobą kontakt.
3. Wybierz jakość nie ilość, unikaj toksycznych relacji i ludzi.
4. Nie poddawaj się, jest nieskończona ilość sposobów które Twój mózg Ci podpowie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.