Czy bezsenność powoduje depresję?

Czy bezsenność powoduje depresję?

Depresja jest powszechna wśród osób starszych tak jak bezsenność a jak jest z Tobą?

Według niektórych szacunków ponad 10% dorosłych w wieku powyżej 60 lat zmagało się z ciężkim zaburzeniem depresyjnym w ciągu ostatniego roku. Istnieje wiele objawów depresji, w tym znacząco pogorszony nastrój, utrata zainteresowania przyjemnymi czynnościami, trudności z koncentracją, myśli o bezwartościowości własnego życia lub winie ciążącej od lat, myśli o śmierci lub samobójstwie, zmęczenie, zaburzenia snu, nieplanowana utrata/przyrost masy ciała lub zmiana apetytu i spowolniony lub wzburzony ruch.

Jaki związek ma sen z depresją?

Zarówno bezsenność (trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu i/lub zbyt wczesne budzenie), jak i nadmierna senność (spanie w nadmiernych ilościach) są powszechne u osób z depresją. Warto zauważyć, że bezsenność podwaja jej ryzyko. Ma to szczególne znaczenie dla osób starszych, ponieważ jedno z badań wykazało, że ponad 70% osób powyżej 65. roku życia zgłosiło co najmniej jeden objaw bezsenności.

rozdrażnienie

Dlaczego naukowcy mieliby badać leczenie bezsenności jako sposób na zapobieganie depresji?

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że leczenie bezsenności u pacjentów cierpiących zarówno na bezsenność, jak i na depresję może poprawić zarówno ich sen, jak i nastrój. Na przykład w jednym badaniu przeprowadzonym w Australii uczestnicy badania z bezsennością i depresją byli leczeni poznawczo-behawioralną terapią bezsenności (CBT-I).

CBT-I to specyficzny zestaw narzędzi zaprojektowanych, aby pomóc pacjentom leczyć tylko ich bezsenność i różni się od innych dziedzin, w których strategie poznawcze i behawioralne są powszechnie stosowane w leczeniu, takich jak depresja. Oznacza to, że strategie, których można się nauczyć przyjmując CBT na depresję, nie pomogłyby pacjentom cierpiącym na bezsenność. Pomimo otrzymywania jedynie terapii skoncentrowanej na bezsenności, 61% uczestników badania, którzy otrzymali CBT-I od eksperta medycyny behawioralnej snu, poczuło się lepiej, a wiele objawów depresji poprawiło się – tak bardzo, że uznano, że ich depresja znajduje się w stanie remisji.

dobry mocny sen

Zapobieganie depresji u osób starszych z leczeniem bezsenności:

Niedawno opublikowane badania dotyczyły tego, czy CBT-I może zapobiegać rozwojowi depresji u dorosłych powyżej 60. roku życia. Łącznie 291 uczestników spełniających kryteria diagnostyczne dla zaburzenia bezsenności, ale którzy nie spełniali kryteriów diagnostycznych dla depresyjnych stanów w ciągu ostatnich 12 miesięcy . Uczestnicy badania zostali losowo przydzieleni do otrzymania CBT-I od psychologa klinicznego z doświadczeniem w tej dziedzinie lub programu edukacji snu od pedagoga zdrowia publicznego, który służył jako warunek kontrolny badania. Zespół badawczy monitorował uczestników badania co sześć miesięcy przez łącznie trzy lata, aby ustalić, czy nastąpił rozwój depresji.

bezsenność
spanie w pracy na pewno Ci nie pomoże

Jakie były wyniki ich badań?

W trakcie trzyletniego okresu obserwacji 12% uczestników, którzy otrzymali CBT-I, rozwinęła się depresja, podczas gdy 26% uczestników, którzy otrzymali tylko program edukacji snu, depresja się nie rozwinęła.

Następnie naukowcy zastosowali podejście statystyczne, aby rozważyć wpływ zakresu wszelkich łagodnych objawów depresji na początku badania oraz stosowania leków przeciwdepresyjnych i nasennych. Doszli do wniosku, że nastąpiło „prawie 60% zmniejszenie prawdopodobieństwa depresji”. Warto zauważyć, że wśród uczestników badania, którzy otrzymali CBT-I, ich sen również odgrywał pewną rolę: tylko 5% odbiorców CBT-I rozwinęło depresję dalej, jeśli ich bezsenność została wyleczona, w porównaniu z 15% CBT-I odbiorcy, u których bezsenność nie została wyleczona.

Co to dla mnie oznacza?

Rośnie zainteresowanie medycyną prewencyjną; oznacza to skupienie się na zachowaniach zdrowotnych, aby zapobiegać chorobom, a nie tylko na leczeniu problemów zdrowotnych, gdy się pojawią. Podczas pandemii, kiedy wiele osób, w tym osoby starsze, mogą zmagać się ze swoim nastrojem, wydaje się, że osoby z zaburzeniami bezsenności mogą rozważyć CBT-I jako profilaktykę przeciwko depresji, oprócz wielu innych korzyści wynikających z leczenia bezsenności.

Podczas poszukiwania dostawcy leczenia tą metodą, ważne jest, abyś upewnił się, że specjalizuje się w CBT-I i nie pomylił wskazówek dotyczących snu lub „higieny snu” z wieloaspektowym programem leczenia CBT-I. Istnieją internetowe katalogi specjalistów, które stanowią punkt wyjścia dla zainteresowanych, a wielu z nich oferuje obecnie leczenie telemedyczne.

Poniżej dwa bardzo ważne wpisy dotyczące spania i problemów z tym związanych:

-TUTAJ przeczytasz o przyczynach bezsenności.

-TUTAJ przeczytasz o 6 sposobach na poprawę snu, jakości, długości i w ogóle wyspania się!

zdrowy długi sen

Podsumowanie:

1. Odpowiedni sen, potrafi zdziałać cuda, jest to jedna z najważniejszych czynności z którymi mamy na co dzień , lecz bardzo zaniedbywania przez wielu. Wysypiaj się dobrze a wiele chorób i dolegliwości zniknie.

2. W innym artykule zostanie opisana bardzo obszernie rola snu w naszym życiu, zapraszam.(kliknij tutaj)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.