Drzemki dziecka w ciągu dnia, czerp z nich to co najlepsze, tylko nie przesadź!

Drzemki dziecka w ciągu dnia, czerp z nich to co najlepsze, tylko nie przesadź!

W pierwszym roku życia drzemki dziecka w ciągu dnia są kluczowe dla niemowląt (które po prostu nie mogą spać dłużej niż kilka godzin na raz) oraz dla rodziców i opiekunów, którzy potrzebują przerwy od ciężkiej pracy nad dzieckiem.

drzemki dziecka w ciągu dnia
takie słodkie i niewinne prawda?

Ale kiedy dzieci stają się małymi dziećmi i przedszkolakami, drzemki nie zawsze są proste. Dzieci często walczą z nimi (zgodnie z filozofią „odsypiasz, tracisz”) i mogą kolidować z codziennymi zadaniami (takimi jak odbiór ze szkoły, gdy jest starsze rodzeństwo) lub prowadzić do późnego kładzenia się spać.

Oto kilka wskazówek, jak sprawić, by drzemki działały korzystnie dla Ciebie i Twojego dziecka oraz by wiedzieć, kiedy drzemki nie są już potrzebne.

Spraw by drzemki dziecka w ciągu dnia działały skutecznie:

Większość niemowląt będzie ucinać co najmniej dwie drzemki w ciągu dnia, a we wczesnym okresie niemowlęcym większość dzieci nadal będzie ucinać sobie drzemkę poranna i popołudniową. Drzemki są ważne nie tylko dla fizycznego odpoczynku i lepszego nastroju, ale także dla nauki: sen pozwala nam utrwalać nowe informacje. Gdy dzieci dorastają, zwykle ucinają jedną z drzemek, najczęściej jest to popołudniowa drzemka.

popołudniowa drzemka pełna szczęścia

Każde dziecko jest inne, jeśli chodzi o drzemkę. Niektórzy potrzebują długich drzemek, niektórzy dobrze sobie radzą z drzemkami krótkimi, a jeszcze inni zrezygnują z drzemek wcześniej niż pozostali. Nawet w tej samej rodzinie dzieci mogą się różnić. Dużą częścią pracy na drzemkach jest słuchanie i poznawanie temperamentu i potrzeb Twojego dziecka. W przeciwnym razie możesz skończyć na przegranych bitwach.

Ważne są również potrzeby rodzica lub opiekuna: każdy potrzebuje przerwy. Czasami te przerwy są szczególnie przydatne w określonych porach dnia (np. czas przygotowania posiłku). Chociaż nie zawsze możesz sprawić, że dziecko będzie uśpione w najdogodniejszym dla siebie czasie, warto spróbować.

O to kilka wskazówek na skuteczną drzemkę:

  • Zaplanuj sobie drzemki. Zamiast czekać, aż dziecko dosłownie padnie i zaśnie, rób sobie regularną drzemkę. Wszyscy radzimy sobie lepiej, gdy nasze rutyny dotyczące snu są regularne, nawet dorośli. Jeśli możesz, obudź dziecko . Nauka zasypiania bez butelki, piersi lub bez trzymania jest przydatną umiejętnością dla dzieci w nauce i może prowadzić do lepszych nawyków związanych ze snem w miarę dorastania.
  • Jeśli chcesz, aby dziecko zasypiało wcześniej lub później, niż wydaje się to naturalnie, spróbuj dostosować poprzedni czas snu. Na przykład, jeśli potrzebujesz wcześniejszej porannej drzemki, obudź dziecko wcześniej rano. Może nie zadziałać za pierwszym, drugim lub trzecim razem, ale warto spróbować.
  • Drzemki późnym popołudniem często oznaczają, że dziecko nie będzie śpiące do późnego wieczora. To może nie być problem, ale dla rodziców, którzy wcześnie się męczą lub muszą wcześnie wstać, może to być ogromne utrudnienie życiowej rutyny. Spróbuj wcześniej przesunąć drzemkę lub wcześniej obudź dziecko (wiem wiem, dziecko tak słodko śpi, zwłaszcza jak robi to godzinami). Jeśli problematyczna popołudniowa drzemka jest w przedszkolu, porozmawiaj z opiekunem o przeniesieniu lub skróceniu jej.
dźwięk fal świetnie usypia
  • Nie używaj ekranów z niebieskim światłem przed drzemką lub pójściem spać. Niebieskie światło emitowane przez komputery, tablety i telefony może obudzić mózg i utrudnić dzieciom zasypianie.
  • Staraj się wyciszać dziecko na około 30 min przed planowaniem drzemki. Tzn bez jakiś mocnych zabaw, biegania, krzyków itp.
  • Absolutnie nie dawaj dziecku na godzinę przed planowaną drzemką nic do jedzenia a tym bardziej słodyczy. Po zjedzeniu słodkości po prostu insulina wystrzeli i marzenia o drzemce odlecą w energetyczną krainę w której znajdzie się właśnie wasza pociecha.

Kiedy nadchodzi odpowiedni czas, aby zrezygnować z drzemki dziecka w ciągu dnia?

Większość dzieci rezygnuje z drzemek w wieku od 3 do 5 lat. Jeśli dziecko potrafi nie kłaść się spać i być przyjemne i zaangażowane przez całe popołudnie, prawdopodobnie jest już na to gotowe . Pogarszający się humorek późnym popołudniem i wczesnym wieczorem jest w porządku (biorąc pod uwagę nie spanie od rana) zawsze możesz je położyć wcześniej spać po prostu.

Jednym ze sposobów, aby to rozgryźć i ułatwić przejście, jest zachowanie „ciszy” po południu. Niech dziecko położy się spać, ale nie nalegaj na sen; niech ogląda książki lub cicho się bawi. Jeśli nie śpi, to znak, że jest gotowe zaprzestać drzemek. Jeśli zasną, ale potem nie mogą zasnąć do późna, to kolejny znak, że popołudniowa drzemka musi się skończyć lub powinna być znacznie krótsza i dodatkowa przesunięta w czasie – wstecz.

pozwól działać naturze

Niezależnie od tego, czy drzemki dziecka w ciągu dnia są, czy nie, spędzanie czasu bez ekranów każdego popołudnia jest dobrym nawykiem. Daje Twojemu dziecku i wszystkim innym szansę na relaks i odpoczynek. Pamiętaj że jeżeli dziecko nie chce już spać to nie naciskaj by ciągle spało bo rodzice wtedy mogą odżyć, to może wywołać wiele negatywnych efektów zdrowotnych. Nic co jest w przesadniej ilości nie będzie dobre.

Podsumowanie:
1. Drzemki  dziecka w ciągu dnia są konieczne do prawidłowego rozwoju.
2. Drzemki malutkich dzieci 1-3 lata również są bardzo potrzebne i zdrowe.
3. Drzemki dzieci powyżej 3 lat nie są już tak potrzebne i jeżeli dziecko samo już nie chce spać, nie zmuszaj go , naturalnie jego mały organizm doszedł do tego momentu w którym już nie potrzebuje drzemać.
4. Nie zamieniaj drzemek na zabawę telefonem / tabletem, to zdecydowanie zły pomysł.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.