Ekstremalny upał – zachowaj ostrożność jeśli masz problemy zdrowotne

Ekstremalny upał – zachowaj ostrożność jeśli masz problemy zdrowotne

Tego lata są ekstremalne i bardzo męczące upały. Często jesteśmy pytani, czy przebywanie na zewnątrz jest bezpieczne. Jest dobry powód, by się zastanawiać. Chyba że nie interesuje Cie Twoje zdrowie w tedy możesz olać każdy upał:)

upał
uwaga na ostre słońce

Zmiany klimatyczne a częstotliwość upałów.

Zmiany klimatyczne spowodowane spalaniem paliw kopalnych sprawiły, że na całym świecie coraz częściej występują niebezpieczne, czasem śmiertelne fale upałów. W ostatnich latach ponad jedną trzecią wszystkich zgonów związanych z upałami w USA i na świecie przypisywano zmianom klimatu. W samych Stanach Zjednoczonych ciepło jest odpowiedzialne za około 5600 zgonów rocznie.

Więc jakie temperatury wymagają ostrożności, zwłaszcza jeśli masz przewlekły stan zdrowia, taki jak astma, choroba serca lub cukrzyca? Chciałbym móc precyzyjnie określić te temperatury ale dokładne dane będą znane w następnych latach ,by móc udzielać rzetelnych porad dotyczących bezpieczeństwa w upale, szczególnie dla osób z przewlekłymi schorzeniami.

zachowaj ostrożność

Każda przewlekła choroba jest problematyczna w upale. Oto, co musisz wiedzieć, aby zachować bezpieczeństwo.

Większość z nas zna kogoś, kto jest narażony na zbyt duże upały. Osoby starsze i każdy, kto przyjmuje leki, które wpływają na zdolność organizmu do zatrzymywania wody, takie jak leki moczopędne, mogą być bardziej podatne na choroby cieplne. Jeśli masz którykolwiek z poniższych schorzeń, ważne jest, aby zachować ostrożność w dni z ekstremalnymi upałami.

Choroba serca:

Ciepło może zwiększać ryzyko zawałów serca, arytmii serca i niewydolności serca. ( – TUTAJ – przeczytaj wpis o tym jak jeszcze dbać o serce )

Astma:

Każdy z astmą, zwłaszcza dzieci, może mieć trudności z oddychaniem w upalne dni. Niektóre dowody sugerują, że inhalatory przechowywane w ekstremalnych temperaturach mogą nie działać tak dobrze, prawdopodobnie dozując mniej niż pełną dawkę leku.

Choroby płuc:

Ciepło może podrażniać płuca, powodując zaostrzenia u dorosłych palących, cierpiących na astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc – nawet u osób spędzających większość czasu w pomieszczeniach. Ciepło zwiększa również zanieczyszczenie powietrza ozonem i ryzyko odwodnienia, co może utrudnić oddychanie.

Zdrowie psychiczne:

istnieją mocne dowody na więcej przypadków samobójstw, zabójstw i brutalnych przestępstw w wyjątkowo upalne dni. Ciepło może również wpływać na nasilenie objawów u osób z zaburzeniami nastroju i schizofrenią. Jeżeli chodzi o polepszenia zdrowia psychicznego to – TUTAJ – możesz przeczytać o medytacji dla początkujących która bardzo poprawia psychikę, sprawdź koniecznie!

Cukrzyca:

Osoby z cukrzycą typu 1 lub typu 2 mają trudności z regulowaniem temperatury ciała i poziomu glukozy we krwi, gdy robi się gorąco. Ekstremalne ciepło może również uszkodzić insulinę, pompy insulinowe i monitory glukozy.

Ciąża:

Wyższe temperatury i zanieczyszczenie powietrza mogą zwiększać ryzyko, że dziecko urodzi się zbyt wcześnie lub z niską masą urodzeniową.

nie siedź na słońcu całymi dniami

Ekstremalne upały mogą zaburzyć równowagę niezbędnych minerałów we krwi, znanych jako elektrolity. Dla wielu osób z przewlekłymi chorobami (zwłaszcza serca i nerek) lub cukrzycą jest to bardzo niebezpieczne. Kiedy to nastąpi, osoba może odczuwać zmęczenie, nudności lub ból głowy. W skrajnych przypadkach może wystąpić zawał serca, nieregularne rytmy serca (arytmia) lub problemy z innymi narządami.

Dane od milionów osób zapisanych do Medicare pokazują, że hospitalizacje podczas fal upałów trwających dwa lub więcej dni są najczęściej spowodowane udarem cieplnym, udarem słonecznym, zaburzeniami równowagi wodno-elektrolitowej oraz ostrą niewydolnością nerek. Wśród osób starszych podwyższone ryzyko przyjęcia do szpitala trwało do pięciu dni po najgorętszym dniu.

Opracowanie osobistego planu chłodzenia.

Zachowaj prostotę: dowiedz się, jak unikać, wykrywać i leczyć choroby związane z upałami, radzą lekarze interniści. W tej chwili nie mamy wystarczających dowodów, aby zalecać działania, takie jak zmiana schematów leczenia lub przebywanie w pomieszczeniach w określonych temperaturach.

Ale możesz porozmawiać z lekarzem o swojej sytuacji i podjąć kroki, aby przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem, gdy na zewnątrz jest gorąco. Zaplanuj teraz, jak zachować spokój w domu lub udać się do miejsca gdzie stale jest włączona klimatyzacja ( tylko nie wchodź bezpośrednio twarzą pod nawiew:).

Nie czekaj na ostrzeżenie o cieple, aby podjąć działania, jeśli masz przewlekły problem zdrowotny lub przyjmujesz wiele leków. Ryzyko zachorowania z powodu upału może wzrosnąć w temperaturach poniżej tych które są przez media uznawane za ekstremalne, lub czasami, gdy ostrzeżenia o upałach nie są w ogóle wywoływane. Rano spójrz na prognozę pogody i zwróć uwagę na dni, które są gorętsze niż zwykle w Twoim miejscu zamieszkania – a zwłaszcza na to, jak przebywanie na zewnątrz w te dni może wpłynąć na Twoje zdrowie.

czapka i okulary to podstawa

Jeśli twoje objawy już zaostrzają się w dni, kiedy na zewnątrz będzie gorąco, musisz być bardziej ostrożny przy wychodzeniu z domu. Jeśli wyjdziesz na zewnątrz, staraj się pozostać w cieniu. Bądź czujny na to, jak się czujesz i znajdź chłodne miejsce , jeśli poczujesz, że pojawiają się objawy. Utrzymuj nawodnienie, pijąc wodę i napoje uzupełniające elektrolity. Niektóre napoje dla sportowców zawierają elektrolity, ale mogą zawierać dużo cukru. To może być problem dla osób z cukrzycą, więc uważnie czytaj etykiety. Świetnie nadadzą się też soki świeżo wyciskane ( samodzielnie lub na stoisku), unikaj natomiast soków z kartonów, plastykowych opakowań itp to się nie nadaje do picia! (chcesz wiedzieć czemu nie? przeczytaj tu).

Najważniejsze!

Zmiana klimatu sprawia, że ​​prawdopodobnie będziemy doświadczać dłuższych i gorętszych fal upałów. Jeśli masz istniejące schorzenia, podejmij kroki, aby chronić swoje zdrowie. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jak ciepło może na ciebie wpłynąć i zdecyduj, jaki plan pomoże ci zachować spokój. Pomocne będzie bycie poinformowanym i dostrojonym do wszelkich objawów, których doświadczasz.

Podsumowanie:

  1. W letnie ciepłe i gorące dni, sprawdzaj często pogodę by być przygotowanym na nie bez zaskoczenia.
  2. Jeżeli chorujesz na astmę, choroby serca, płuc, cukrzyce, jesteś w ciąży lub masz ciężkie stany psychiczne, to nie wychodź w szczytowych godzinach, czyli między 11 a 15 na słońce bezpośrednio.
  3. Pamiętaj by się nawadniać, woda gazowana lub niegazowana, świeże soki, elektrolity.
  4. Osłaniaj się czapką, kapeluszem, okularami przeciwsłonecznymi oraz przewiewną odzieżą.

Leave a Reply

Your email address will not be published.