Empatia co to jest i dlaczego jej potrzebujesz!?

empatia

Co to jest empatia? czy jest Ci potrzebna? Czy może jesteś skamieniałą zimną osobą która jest zamknięta na wszystko? Sprawdź!

empatia
nie bądź kamieniem, bądź człowiekiem

Empatia jest nam potrzebna.

O empatii mówi się dużo. Często słyszymy, że niektórzy są empatyczni a inni empatii z kolei nie posiadają. Empatią dzielimy się sami ale też sami jej doświadczamy w codziennym życiu. Brzmi, jak coś dla nas istotnego, prawda? Dlatego też empatia niezmiennie jest tematem ciągłych rozmów, badań, analiz i materiałów również naukowych.

Empatia co to jest?

Aby mówić o empatii należy zacząć od jej zdefiniowania. Według najczęstszych słownikowych definicji jest to umiejętność wczuwania się w stan wewnętrzny drugiej osoby. Można to określić współodczuwaniem bez oczekiwania na jakiekolwiek korzyści. To jest prawdziwa empatia. Współczucie, troska, pomoc czy miłość to uczucia bez, których trudno wyobrazić sobie przecież życie i współistnienie w środowisku.

Jak poznać człowieka empatycznego?

Popatrzcie wokoło, każdy z nas codziennie w pracy, w szkole, przy codziennych obowiązkach czy nawet na ulicy ma do czynienia z wieloma osobami. Zastanawiacie się czy otaczają was empatyczne osoby?

empatia
dłoń która wspiera

Rozejrzyjcie się, poobserwujcie ich. Są to cechy, które będą widoczne. Człowiek empatyczny:

  • potrafi dostosować swoje zachowanie i uczucia do innych stosownie do sytuacji, i na pewno nie będzie śmiał się, jeśli ktoś obok płacze. Nie będzie też cieszył się z czyjegoś bólu. Bardzo szybko pocieszy i zaproponuje pomoc.
  • lubi relacje jeden na jeden lub mniejsze grupy, jest raczej introwertyczny. Większa grupa może taką osobę przytłaczać a w mniejsze czuje się dobrze, łatwiej jej się skupić i wysłuchać też innych.
  • cieszy się z dawania ale nigdy nie czeka na zapłatę – to najbardziej widoczna cecha. Bezinteresowność. Taka osoba nie powie nam, „wiesz, coś za coś, pomogę ci, ale to będzie kosztowało”, albo „ale ty zrobisz coś dla mnie”. Czegoś takiego nie usłyszymy w tym wypadku.
  • Zadaje zazwyczaj dużo pytań, wykazuje szczerą ciekawość, lubi dowiadywać się nowych rzeczy i wykazuje zainteresowanie.
  • Nie trzyma się kurczowo swoich opinii czy poglądów. Słucha i dokładnie weryfikuje docierające informacje. Dlatego możesz zauważyć, że zmienia z czasem zdanie na niektóre tematy. Dodatkowo, rozumie też, że inni mogą mieć odmienne zdanie. Nie będzie jednak narzucać swoich poglądów, preferuje spokojną dyskusję opartą przede wszystkim na faktach. Dzięki takiej postawie jest też przez innych odbierana jako osoba dojrzała.
  • uwielbia być blisko natury, czerpie z niej energię i jest to dla takiej osoby odpoczynek i odskocznia od energii poświęconej na pomoc innym. Lubi ciszę a hałas takiego człowieka rozprasza. Takie osoby mają często ogrody lub przynajmniej rośliny w domu a w wolnej chwili jadą do lasu czy nad wodę.
  • kocha zwierzęta i jeśli tylko ma warunki – sam je posiada. Co więcej zwierzęta innych osób czują taką „dobroć” i zaczną łasić się do takiej osoby najszybciej, jeśli jesteśmy w grupie.
  • umie prawdziwie słuchać i jest bardzo dobrym obserwatorem. Dzięki temu ma też dobrą intuicję i doskonale umie określić co należy zrobić czy powiedzieć, aby pomóc innym.
  • ciekawostka – częściej ziewa, tak naprawdę! Dotyczy to sytuacji, kiedy w towarzystwie widzimy, że ktoś ziewa, to osoba empatyczna najprawdopodobniej również za moment zacznie wtedy ziewać. O ziewaniu nawet mówimy, że bywa zaraźliwe – i okazuje się, że proces ziewania, kiedy ktoś obok to zrobił został zbadany!

Na pewno macie w swoim środowisku takie osoby. Zawsze znajdzie się przecież ktoś kto przytuli, wysłucha czy pocieszy w trudnych momentach.

Czy mogą być minusy bycia empatycznym?

Mówi się, że ludziom empatycznym jest w życiu trudniej. Przeżywają troski innych ale też nie chcąc ranić uczuć innych często nie umieją się bronić lub powiedzieć nie. Trzeba sobie stawiać jednak granice. Współodczuwanie jest ważne dla funkcjonowania w społeczeństwie, ale jeśli inni celowo wykorzystują nas bo wiedzą, że zawsze pomożemy – należy reagować. Często wiemy, że jesteśmy wykorzystywani, ale nie umiemy postawić granic i przeciwstawić się. W skrajnych sytuacjach nagle będziemy żyć życiem innych nie mając czasu na swoje. Jeśli takiej granicy nie umiemy postawić może to doprowadzić do zaniżonej samooceny czy nawet depresji.

Ważna jest granica i równowaga.

empatia
uważaj na stres!

Ta równowaga jest też potrzebna w sytuacji, kiedy to ty stale chcesz komuś pomagać i ciągle wykazujesz zbyt duże zainteresowanie, nawet jeśli w dobrej wierze i bezinteresownie. Nie od dziś wiemy, że dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane. Nadmierna troska może być męcząca dla innych. Nie chcemy być postrzegani przecież jako intruzi czy osoby wpychające nos w nie swoje sprawy.

Obserwacja i wyczucie pozwolą nam zachować umiar. Trochę asertywności od czasu do czasu też będzie pomocne.

Z tymi narzędziami na pewno będzie Ci dużo łatwiej pomagać i wspierać innych.

Empatia ułatwia nam życie.

Ta cecha pozwala nam tworzyć związki, współistnieć w miejscu pracy, pomaga rozwiązywać problemy. To ważne, aby umieć słuchać, wspierać i pomagać innym. Empatia rozwija też intuicję, co ułatwia przewidywanie lub przygotowanie się do określonych sytuacji.

Oprócz tego, że potrzebujemy jej na co dzień, empatia jest wyjątkowo ważnym czynnikiem w niektórych zawodach. Wyobraźcie sobie personel medyczny zupełnie nieczuły na ból i potrzeby pacjenta. Jeśli takie jednostki gdzieś istnieją trzeba uciekać stamtąd i to szybko. Empatia jest jak lekarstwo a nawet jak dotyk, który ciepło może nas otulić. Z pewnością właśnie dlatego powstało wiele publikacji o jej roli w procesie leczenia i powrotu do zdrowia.

Podobnie będzie z opiekunem osób starszych, który nie cierpi swoich podopiecznych i jest arogancki. Do natychmiastowej wymiany! Ostrzeżmy też przed taką osobą innych.

Panie przedszkolanki muszą lubić swoją pracę również. Jeśli jest inaczej – wyjdzie raczej szybko.

Czasami chciałoby się też, aby panie w niektórych urzędach miały jej przynajmniej odrobinę więcej.

Mamy więc całą rzeszę zawodów, w których empatia jest niezbędna do jego wykonywania, to tylko kilka z nich. Empatia także pomaga osiągnąć sukcesy zawodowe czy prywatne co daje nam wiele satysfakcji.

Empatii uczymy się (lub czasami nie) już od maleńkości. Odczuwają ją już najczęściej maleńkie dzieci, które widząc na przykład smutną mamę będą ją przytulać lub głaskać. To co widzimy w naszym domu kształtuje również nasze zachowania. Kształtuje nas też oczywiście szkoła, studia czy praca. Wspaniale jeśli ją mamy!

Jeśli doświadczenia uczące empatii nas jednak omijały, w pewnym stopniu na szczęście można jej się nauczyć i trenować tak jak inne umiejętności, nie od dziś wiadomo, że trening czyni mistrza.

empatia
uśmiechnij się i bądź pozytywny, tyle wystarczy

Podsumowanie:

Empatia jest konieczna do życia. Niemniej jednak należy być ostrożnym, ponieważ jej brak może świadczyć nawet o zaburzeniach osobowości lub w innych przypadkach – jej nadmiar może prowadzić do niezgody czy konfliktów.

Podsumujmy bardzo krótko i zapamiętajmy:

Współodczuwanie i pomoc innym bez narzucania się – TAK, dawanie wykorzystywać się – NIE!

Leave a Reply

Your email address will not be published.