Motywacja – Sama przyjdzie? NIE!

Motywacja – Sama przyjdzie? NIE!

Wszyscy wiemy, że motywacja jest kluczowym składnikiem realizacji celów w naszym życiu osobistym i zawodowym. Ale jeśli czekasz, aż motywacja uderzy jak nagła burza z piorunami, jest to mało prawdopodobne. Jeżeli nie ruszysz dupy z fotela nic się nie zmieni, tego możesz być pewien!

motywacja
to nie tylko napis to musi być w Tobie!

Motywacja do celu.

Nawet jeśli masz w głowie bardzo upragniony cel, zbyt łatwo jest stracić motywację poprzez uczucie przytłoczenia, zwlekania lub zniecierpliwienia. Poniższe kroki mogą pomóc Ci zwiększyć motywację do realizacji celów, które są dla Ciebie ważne.

Znaczenie twojego celu.

Przed ustaleniem celu ważne jest, aby jasno określić znaczenie — to znaczy, dlaczego pomyślne osiągnięcie tego celu jest dla Ciebie ważne? Co to osiągnięcie będzie dla Ciebie oznaczać? Na przykład powiedzenie sobie „Chcę schudnąć 10 kilogramów, żeby mieć więcej energii na zabawę z wnukami” ma o wiele większe znaczenie niż „Chcę schudnąć”. A może Twoim celem jest pomalowanie pokoju na inny kolor, ponieważ czujesz, że kolor wniesie więcej radości do Twojego życia. To bardzo różni się od wyznaczania celu w stylu „pokoj do malowania”.

Jeśli wyznaczysz sobie cel i zauważysz, że zwlekasz lub nie osiągasz go, ponownie przyjrzyj się znaczeniu celu, który sobie wyznaczyłeś. Czy jest to cel, który nadal ma dla ciebie znaczenie? Jeśli tak, zastanów się, co kryje się za zwlekaniem lub trudnościami, których doświadczasz.

cel i motywacja

Rozpisz swoje cele w następujący sposób:

- Konkretne (Co dokładnie chcesz osiągnąć?)
- Mierzalne (Skąd będziesz wiedzieć, kiedy ci się udało?)
- Osiągalne (Czy wyznaczony cel jest możliwy?)
- Realistyczny (Czy ustalenie tego celu ma teraz dla Ciebie sens?)
- Terminowe (Jakie są konkretne ramy czasowe na osiągnięcie tego celu?)

Na przykład cel „ćwiczyć więcej” jest zbyt niejasny i nie zapewni Ci sukcesu. Zamiast tego postaw sobie za cel przejście 1000 kroków w ciągu następnej godziny lub 15-minutowy spacer w środę rano. Cel ten jest konkretny, mierzalny, osiągalny, realistyczny i określony w czasie. TUTAJ – przeczytasz jak łatwo wdrożyć ruch by te kroki były przyjemniejsze a czas mijał bardzo szybko.

Skonfiguruj listę rzeczy do zrobienia — i odznacz ją a gdy już określisz konkretny cel, zrób listę rzeczy do zrobienia, aby go osiągnąć (koniecznie zrób to odręcznie!).

odręczne notatki są najskuteczniejsze

Jakich zasobów potrzebujesz?

Jakie kroki podejmiesz, aby osiągnąć swój cel? Podziel zadania na łatwe do wykonania, mini-zadania i zapisz każde z nich.

Ustal terminy dla każdego zadania. Przygotuj harmonogram realizacji tych zadań, pamiętając o regularnych przerwach i realistycznych ramach czasowych.

Wykreśl każde mini-zadanie, gdy je wykonasz. Krok po kroku zobaczysz, że robisz postępy w realizacji swoich celów. Wpłynie to pozytywnie na Twój nastrój i motywację ponieważ będziesz widzieć że udaje się realizować zadania jedno po drugim.

Jeśli masz trudności z rozbiciem swojego celu na mniejsze zadania, po prostu zacznij nad tym pracować. Na przykład, jeśli wyznaczysz sobie cel zwiększenia liczby kroków, które wykonujesz każdego dnia, ale masz trudności z określeniem idealnej liczby kroków jako celu, po prostu zacznij chodzić. Możesz wymyślić tę idealną liczbę później. Grunt by zacząć działać , mniej się nad tym zastanawiać a więcej po prostu robić.

pomocna dłoń

Uwzględnij w planie pomoc zewnętrzną.

Zaproś/stwórz „zespół doradczo-motywujący”, który pomoże Ci osiągnąć cel. Możesz dołączyć do klubu biegaczy lub poprosić rodzinę i znajomych o sprawdzenie postępów w realizacji zadań związanych z Twoim ogólnym celem. Być może znajomi mogą wysyłać przypomnienia e-mailem lub SMS-em, aby zachować odpowiedzialność. Wreszcie otocz się innymi ludźmi, którzy aktywnie pracują nad własnymi celami. Ich wysiłki mogą Cię również zainspirować. To bardzo ważny aspekt udanej realizacji celów, ponieważ trochę presji zewnętrznej – tej pozytywnej oczywiście- nigdy nie zaszkodzi, a na pewno pomoże.

Wizualizuj sukces.

Stwórz obraz siebie osiągającego ten cel. Ten obraz może być w twoim umyśle, a może możesz narysować obraz siebie osiągającego swój cel. Wyobraź sobie, co dla Ciebie oznacza osiągnięcie tego celu. Jak odniesiesz sukces? Jak to będzie dla ciebie? Pamiętaj o tych pozytywnych emocjach podczas wykonywania zadań z listy rzeczy do zrobienia, aby wzmocnić motywację.

utrzymuj skupienie

Unikaj rozpraszania się.

Postaraj się wybrać przestrzeń, która jest zorganizowana, wolna od bałaganu i minimalnie rozpraszająca. Skoncentruj się na jednym zadaniu na raz, a nie na wielozadaniowości. Zamknij e-mail i wycisz telefon. Unikaj serwisów społecznościowych, które sprawiają, że Twoje cele tylko się oddalają.

Śledź postępy i spędzony czas.

Zdecyduj, jak często będziesz śledzić postępy w osiąganiu ogólnego celu na liście rzeczy do zrobienia. Czy dotrzymujesz harmonogramu, który początkowo ustaliłeś? Jeśli nie, zidentyfikuj przeszkody.

Przyjrzyj się ponownie znaczeniu tego celu jak bardzo jest dla Ciebie ważny by go osiągnąć. Jeśli to konieczne, ponownie rozważ ambitne aspekty swojego celu i wprowadź zmiany w swoim planie, lecz staraj się nie zmniejszać jago zakresu, bo to zazwyczaj pierwszy znak ku końcowej porażce całego planu.

nie marnuj cennego czasu

Pomyśl twórczo o tym, jak wydłużyć dostępny czas na pracę nad swoim celem. Czy możesz sprawić, by niektóre zadania w Twoim życiu stały się bardziej rutynowe? Czy możesz połączyć nieprzyjemne zadania z przyjemniejszymi zajęciami? Na przykład, jeśli boisz się, że chcesz zrobić 100 dodatkowych kroków każdego dnia, czy mógłbyś słuchać muzyki lub podcastu, które lubisz podczas wykonywania tych kroków?

Bardzo ważna pomoc – własna empatia.

Bądź dla siebie miły, śledząc postępy w osiąganiu celu. Ćwicz współczucie dla samego siebie w sytuacjach, w których się nie udaje czegoś osiągnąć. Wbuduj w ten proces małe nagrody i zastanów się, jak uczcić wszystkie swoje osiągnięcia. Każe małe zwycięstwo to krok do przodu Twojego sukcesu i budowania coraz to większej motywacji, a także utrzymywania jej jak najdłużej.

Motywacja Podsumowanie:

1. Zapisz swoje cele.

2. Cele powinny być bardzo precyzyjne określone, mierzalnie, czasowe i realne.

3. Wizualizacja celów – nie wahaj się jej użyć!

4. Poproś znajomych/ rodzinę a nawet obcą grupę osób o wsparcie, monitorowanie i motywowanie.

5. Unikaj przeszkadzajek takich jak ciągłe przeglądanie mediów społecznościowych.

6. Nie bądź dla siebie zbyt surowy, ćwicz własną empatię.

Leave a Reply

Your email address will not be published.