Nadzieja, dlaczego jest tak ważna i potrzebna?

Nadzieja, dlaczego jest tak ważna i potrzebna?

Nadzieja! czy jest ważna? czy jest w ogóle potrzebna? A może jest wręcz niezbędna?!!! sprawdź to!

nadzieja
nadzieja jest zawsze, wszędzie i dla każdego!

Od delikatnych więzi, które łączą nas ze sobą, po wszechobecną bezbronność, którą dzielimy jako ludzie w chaotycznym świecie, nasze życie jest na zawsze przesiąknięte możliwością katastrofy. Złe rzeczy – często naprawdę tragiczne, takie jak wypadki, choroby i przedwczesna śmierć – przytrafiają się ludziom każdego dnia.

Wiemy o tym, ale naszym zadaniem jest znalezienie sposobów na pójście naprzód w świecie, w którym nic nie jest gwarantowane. Ale jak? Przede wszystkim znajdujemy sposoby na przeciwstawienie się lękowi przed niebezpieczeństwami życia z nadzieją: aspiracyjne poczucie, że okoliczności mogą się poprawić, że możemy wytrwać, że na świecie jest co najmniej tyle samo dobra, co zła.

Co daje nam nadzieja?

Temat nadziei jest skromnym owocem dla popkultury, a nawet polityki: nie tak dawno temu jeden prezydent USA pochodził z miasta o nazwie Hope, a inny prowadził kampanię w tej sprawie. Ale nadzieja zaczyna ujawniać swoją wartość również w badaniach naukowych. Wśród młodych i dorosłych z chorobami przewlekłymi większy stopień nadziei wiąże się z poprawą radzenia sobie z tymi problemami, oraz z lepszym samopoczuciem i zaangażowaniem w zdrowe zachowania.

Chroni również przed depresją i samobójstwem. Wśród nastolatków nadzieja wiąże się ze zdrowiem, jakością życia, samooceną i poczuciem celu. Jest to istotny czynnik rozwoju zarówno dojrzałości, jak i odporności. Na szczęście takie korzyści rozciągają się również na późniejsze życie, gdy szanse na nieszczęścia zaczynają się zwiększać. Nasze ciała nas zawodzą. Możemy doświadczać niepowodzeń życiowych, takich jak utrata pracy, związków lub członków rodziny. Jeśli nasze wczesne wyzwania są tak często związane z dorastaniem i rozwijaniem się w zdrowych dorosłych, późniejsze życie można traktować jako okres konsolidacji i akceptacji samego siebie, nawet gdy ciało fizyczne słabnie, a okoliczności zmieniają się na gorsze.

nadzieja jest ważna

Nadzieja jest tarczą i ścieżką dla wielu z nas.

Nadzieja może być szczególnie silnym obrońcą przed lękiem przed przewlekłą lub zagrażającą życiu chorobą. Nie musi skupiać się na leczeniu, aby być użyteczna, chociaż te aspiracje są kuszące. Raczej nadzieja człowieka — nawet w obliczu choroby, która prawdopodobnie zakończy jego życie — może mieć na celu znalezienie radości lub pocieszenia. Można ją pielęgnować i koncentrować w celu osiągania kamieni milowych w życiu, takich jak spotkanie wnuków czy udział w ślubie dziecka.

Można ją znaleźć w chwilach spokoju: czym jest zadowolenie, jeśli nie uznaniem, że w naszym życiu może być dobro, nawet w trudnych okolicznościach? Wreszcie, nadzieja może być dla nas okazją do przeanalizowania wydarzeń, które wydają się nie do pokonania. Poważne niepowodzenie w życiu, miażdżący wypadek, czuwanie w ostatnich dniach krewnego na oddziale intensywnej terapii, a nawet nasze ostatnie miesiące życia ze śmiertelną chorobą mogą być chwilami, w których nadzieja na pocieszenie lub wytchnienie służy jako droga od jednego etap do następnego.

Pułapki fałszywej nadziei, na to trzeba uważać.

Oparta na realizmie nadzieja pełni wiele pozytywnych funkcji. Jednak nadzieja wykraczająca poza nasze możliwości jest receptą na ostateczne rozczarowanie i depresję. Nierealistyczne oczekiwania mogą powstrzymywać ludzi przed chwilami komfortu i radości tu i teraz, ponieważ nadal patrzą w dal w kierunku mirażu.

Skupienie się na nierealistycznych oczekiwaniach może również uniemożliwić ludziom dokonywanie realistycznych wyborów dotyczących ważnych tematów, takich jak podejmowanie decyzji medycznych. Rozważenie jakości swojego życia i możliwych ścieżek prowadzących do śmierci może czasami zejść na drugi plan, aby zrobić jak najwięcej, aby powstrzymać śmierć. Bo życie jest najcenniejszym co mamy, nie ważne kim jesteśmy ani ile mamy. Wszystkich nas łączy jedno, mamy jedno życie.

nadzieja
światełko zawsze się pali

Gdy brakuje nadziei.

Nadzieja jest podstawowym składnikiem naszego dobrego samopoczucia. Co możemy zrobić, gdy go nam brakuje? Po pierwsze, możemy zacząć od praktykowania wdzięczności. Poświęcanie kilku minut każdego dnia na opowiadanie o pozytywach swojego życia — nawet tych małych, takich jak chwila spokoju w słońcu lub endorfiny wyłapane podczas energicznego spaceru po okolicy — mogą mieć ogromny wpływ.

Następnie możemy zacząć aktywnie wyobrażać sobie realistyczne sposoby poprawy naszej sytuacji. Ból i dyskomfort często ustępują. Nawet głębokie smutki mogą z czasem przeminąć. We wszystkich tych przypadkach działaniem, które należy przyjąć, jest wybranie świadomego i rozważnego wspierania pozytywności, nawet w obliczu jej braku. Przy tym wszystkim trzeba pamiętać by nie odlatywać codziennie w marzenia i złudne nadzieje. Bo żyć trzeba tu i teraz, grunt by nastawić się pozytywnie i cieszyć z najmniejszych drobnych pozytywnych rzeczy które nas spotykają.

Pomocne będą również dwa nasze artykuły odnośnie medytacji, która zdecydowanie pozytywnie wpływa na nasz nastrój i pogląd na wiele spraw, przeczytaj:

każdy mur da się przebić, obejść lub przeskoczyć

Podsumowanie:

1. Nadzieja jest bardzo ważna w naszym życiu.

2. Zawsze wizualizuj pozytywne nadzieje.

3. Samą nadzieją człowiek nie żyje.

4. Szukaj najmniejszych pozytywów w swoim życiu, wszystko ma znaczenie co da pozytywny sygnał do Twojej świadomości.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.