Pozytywne myślenie! maksymalizuj sukcesy a porażki zostaw za sobą!

Pozytywne myślenie! maksymalizuj sukcesy a porażki zostaw za sobą!

Pozytywne myślenie i jego wpływ na życie nie podlegają dyskusji tak jak inne znane stwierdzenia jak np z nieba pada deszcz. Windy jeżdżą w górę i w dół. Pomarańczowe pachołki drogowe są pomarańczowe. Ale ponieważ interpretujemy świat poprzez nasze doświadczenia, wiele nie jest tak ostatecznych i oczywistych np to że tracisz codziennie kilka godzin nad użalaniem się na sobą! Włącz pozytywne myślenie!

pozytywne myślenie
myśl pozytywnie, przestań sam siebie negować

Pozytywne myślenie to podstawa!

Szef może powiedzieć „Dobra robota”, a my zastanawiamy się, dlaczego nie powiedział „super robota”. Widzimy, że ktoś patrzy w naszym kierunku i wydaje się zły, więc wierzymy, że jest na nas wściekły i żadne inne wyjaśnienie nie ma sensu.

To, co się dzieje, polega na tym, że zniekształcamy nasze doświadczenie, wyciągamy pochopne wnioski, czytamy w myślach i przechodzimy do najgorszego scenariusza. Kiedy to robimy, zmniejszamy nasze sukcesy i maksymalizujemy nasze „porażki”, a ponieważ może to być proces automatyczny, trudno powiedzieć, kiedy to się dzieje.

nie wyciągaj pochopnie wniosków


Co więc możesz zrobić, aby widzieć rzeczy wyraźniej niż bardziej wyważoną perspektywą? Tolerowanie dyskomfortu wymaga praktyki i chęci, ale tak jak w przypadku rozwiązywania każdego problemu, zaczyna się od świadomości.

Lubimy szybko przetwarzać informacje i używamy filtrów, aby to zrobić. Jeśli wierzymy, że „nie jestem dobry”, wszystkie słowa i zachowania, które wspierają tę tezę, po prostu ułatwiają wszystko i nasz umysł podświadomy taką właśnie informacje nam będzie podawać.

Mózg nie chce tracić energii na walkę z tym problemem – tak mówią naukowcy którzy pracują i szukają wszystkiego co powiązane z pozytywne myśleniem.

Mózg reaguje w zależności od zniekształcenia. Jeśli coś powoduje niepokój, powiedzmy z ciekawskiego spojrzenia lub komentarza, aktywuje się układ limbiczny i jesteśmy w trybie walki lub ucieczki, nadmiernie skoncentrowani na zagrożeniu, nie myśląc kreatywnie ani rozważając alternatywnych, mniej zagrażających opcji.

Ale czasami w grze nie ma zagrożenia. Po prostu myślimy, prawdopodobnie za dużo myślimy, kiedy kwestionujemy nasze umiejętności i minimalizujemy nasze osiągnięcia. Więc co możesz z tym zrobić? Pozytywne myślenie jest tą najlepszą odpowiedzią właśnie!

nie myśl za dużo , to błędne koło

Najczęściej występujące zniekształcenia myślenia to:

Katastrofizacja: mały incydent i przejście do najgorszego scenariusza.

Myślenie czarno-białe: dostrzeganie możliwości typu wszystko albo nic.

Przeskok do konkluzji: zakładanie tego, co się wydarzy, zamiast czekania na to, co się faktycznie wydarzy.

Czytanie w myślach: Zakładając, co ktoś myśli, bez wielu dowodów.

Wypisz te rzeczy na kartce ( dużej) i powieś na lodówce, za każdym razem jak będziesz tam zaglądał to czytaj i jeszcze raz czytaj, aż samoczynnie będziesz pamiętać o przejaskrawionych zachowaniach. Pomyśl też o tym jak się czujesz przy takich zachowaniach, o poceniu się rąk, o bólu głowy, czy jesteś zestresowany? czy serce bije szybko?. Jak dobrze wiesz, takie zachowania i reakcje są po prostu niepotrzebne i często przesadne, więc po co sobie szkodzić?

walcz, walcz walcz!

Zmierz się z tymi negatywnymi zachowaniami, nie uciekaj a wygrasz!

Niezależnie od tego, jakie jest to zniekształcenie, chcesz zbadać swoje założenie, szukając innych dowodów. Jeśli kwestionujesz reakcję szefa na Twoją osobę, zadaj sobie pytanie: Co tak naprawdę mówi mój szef? Czy na pewno dobrze odczytuje jego słowa? A może poproszę by mi to wytłumaczył?

Łatwa pułapka ze zniekształceniami polega na tym, że są wiarygodne. Osoba, która jest na mnie zła, rzuciła mi agresywne spojrzenie. Osoba, która mnie unika, nie odpisała by mi na wiadomości. Może tak, ale pomyśl o pięciu innych możliwych wyjaśnieniach. To ćwiczenie angażuje korę przedczołową, która wyprowadza cię z trybu walki lub ucieczki i poszerza twoje myślenie. Rozwiązujesz wtedy problemy, a nie wybierasz jedną jedyną na dodatek złą opcję.

Chcesz również zadać sobie zasadnicze pytanie: czy to myślenie jest pomocne? Możesz zdać sobie sprawę, że całe twoje myślenie / zastanawianie się / martwienie się powoduje, że jesteś niespokojny. Uzyskanie tej obecności może wystarczyć, aby zejść ze ścieżki zniekształconego myślenia. Zadawanie i odpowiadanie na pytanie dotyczące sposobu myślenia zatrzymuje mózg i potencjalnie postrzegasz świat inaczej.

balans życia

Zachowaj równowagę, bądź życzliwy dla samego siebie.

Kiedy badasz i próbujesz kontrolować swoje zniekształcenia, pamiętaj o tym, jak traktujesz siebie. Samokrytyka jest naprawdę łatwą pułapką, w którą można wpaść, ale spróbuj rozmawiać ze sobą tak, jak z przyjacielem. Jeszcze lepiej wyobraź sobie, że rozmawiasz z dzieckiem. Twój język byłby taktowny, wspierający i nie używałbyś słów takich jak „głupi” lub „debil”. Takie podejście przenosi cię również do oderwanej, trzeciej osoby. „Wyjdź z głowy”.

Podsumowanie:

Na koniec zdaj sobie sprawę, że nie chcesz zmienić swojego nastawienia z „Jestem niegodny” na „Jestem super-świetny”. To po prostu zamiana jednej skrajności na drugą. Wszystko, czego chcesz, to zrównoważyć swoje zniekształcenie, a następnie odpuścić. Przeciwdziałanie zniekształceniom myślenia jest bardzo podobne do medytacji, w której ćwiczysz uznawanie swoich myśli bez uzależniania się od nich.

Twoim finalnym celem który powtarzasz sobie w głowie powinno być ” jestem jaki jestem, akceptuję siebie, jestem szczęśliwy, nie poddam się”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.