Problemy z sercem? dobry partner pomoże!

Problemy z sercem? dobry partner pomoże!

Masz problemy z sercem? Po zawale serca zmiana długotrwałych zachowań, które wpływają na zdrowie serca, może być trudna. Ale jeśli chcesz żyć dalej to weź się w garść i zmień te złe nawyki!

Wiele osób wykształciło nawyki w ciągu 20, 30 lub 40 lat, które są zakorzenione i których zmiana może wymagać bardzo dużego wysiłku , dlatego masz problemy z sercem. Czy posiadanie partnera, który jest wspierający, pomaga? Ostatnie przeprowadzone badania wykazały, że może i to znacząco.

problemy z sercem? przyczyny szukaj na talerzu

Badania naukowe a problemy z sercem.

Badanie dotyczyło stylu życia, do którego włączono pacjentów z chorobą wieńcową. Ponad 800 uczestników badania zostało losowo przydzielonych do koordynowanego przez pielęgniarkę skierowania pacjentów i ich partnerów do trzech szeroko dostępnych programów dotyczących stylu życia opartego na społeczności lub do zwykłej opieki.

Społecznościowe programy interwencyjne miały na celu zmniejszenie masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej i zaprzestanie palenia. Zarówno grupy interwencyjne, jak i kontrolne nadal odwiedzały swojego kardiologa, uczestniczyły w programach rehabilitacji kardiologicznej i uczestniczyły w sesjach poradnictwa ogólnego na temat zdrowego stylu życia oraz czynników ryzyka i przestrzegania zaleceń lekarskich. Sukces zdefiniowano jako poprawę jednego z trzech czynników ryzyka bez pogorszenia pozostałych dwóch po 12 miesiącach.

wspólny ruch

Wyniki badania wykazały, że 37% badanych poprawiło swoje wyniki poprawiając zaledwie jeden czynnik ryzyka związany ze swoim stylem życia. W grupie kontrolnej było to 26%. Utrata masy ciała była najbardziej skutecznym czynnikiem. Pacjenci, których partner brał udział w programie , mieli najwyższy odsetek sukcesu.

Modyfikowalne czynniki ryzyka chorób serca związane ze stylem życia.

Powszechnie wiadomo, że otyłość stwarza ryzyko wysokiego poziomu cholesterolu, podwyższonego ciśnienia krwi i cukrzycy typu 2 – wszystkich czynników, które zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Kontrolując swoją wagę poprzez aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie, możesz zmniejszyć te czynniki ryzyka, a tym samym zmniejszyć ryzyko chorób serca.

nie objadaj się

Jak partner może pomóc?

Istnieje wiele wyzwań związanych z poprawą naszej diety: co jemy, ile jemy i gdzie jemy. Masz problemy z sercem? To czytaj uważnie.

Co jemy:

To, co kładziemy na stole, przełoży się na to, co jemy. Partner może wspólnie z Tobą opracować listę zakupów, aby ustalić, co wnosisz do domu. Możesz wspólnie stworzyć menu zgodne z wytycznymi dotyczącymi zdrowego odżywiania. Ograniczenie jedzenia wnoszonego do domu, które nie jest zdrowe dla serca, może odegrać główną rolę w czyimś sukcesie. Gdy niezdrowa żywność jest łatwo dostępna, jest to jeszcze trudniejsze dla kogoś, kto próbuje zmodyfikować przyjmowane przez siebie jedzenie. Zapewnienie dużej ilości warzyw, świeżych owoców i chudego białka, a także zdrowych tłuszczów, niskotłuszczowych produktów mlecznych i produktów pełnoziarnistych może przyczynić się do Twojego sukcesu.

problemy z sercem
nie musisz jeść aż tak dużo!

Ile jemy:

Niektórzy ludzie mogą jeść głównie zdrową żywność, ale jedzą za dużo i dlatego mogą mieć problemy z wagą. Partner może wesprzeć Cię w przygotowaniu rozsądnej ilości jedzenia, tak aby nie pozostało wiele resztek. Podczas przygotowywania posiłków Ty i Twój partner możecie stosować wytyczne „zbilansowanego talerza”: 1/2 talerza z niskokalorycznymi warzywami, 1/4 talerza z chudym białkiem i 1/4 talerza z pełnymi ziarnami lub węglowodany pełnowartościowe o niskim indeksie glikemicznym (np brązowy ryż). Można też zastosować trik z restauracji, a dokładniej jego odwrotność. Zacznij stosować mniejsze talerze niż zazwyczaj, to sprawia że mózg myśli szybciej o nasyceniu niż w przypadku większego talerza.

pyszny, syty i zdrowy 3 w 1

Gdzie jemy:

Przed pandemią ludzie bardzo często korzystali z opcji jedzenia poza domem – jako jedzenie na wynos, fast food i w restauracjach. Wraz z zamknięciem wielu lokali w 2020 r. i na początku 2021 r. gotowanie w domu znacznie wzrosło. Jednak teraz, po ponownym otwarciu restauracji, wiele osób wraca do nawyków sprzed pandemii. Może to spowodować, że niektóre posiłki będą zawierały więcej kalorii, tłuszczów nasyconych i sodu niż posiłki przygotowywane w domu. Partner może pomóc w podjęciu decyzji, jak często i gdzie jeść poza domem. Ponadto partner może pomóc wybrać restauracje, w których zdrowe opcje są łatwo dostępne oraz unikać miejsc gdzie wszystko składowe dania lądują na długą kąpiel we frytownicy – a tego chcesz szczególnie unikać jeśli masz problemy z sercem.

Wskazówki dotyczące zdrowego żywienia poza domem.

  • Nie idź do restauracji głodny. Pomijanie posiłków lub głodzenie się może spowodować przejadanie się! Możesz również mieć trudności z unikaniem wszystkich tych kuszących potraw.
  • Nie zmuszaj się do tego że musisz jeść wszystko na swoim talerzu. Jeśli porcja jest za duża to zjedz z partnerem po połowie. Możesz też poprosić o zapakowanie na wynos i mieć na następny posiłek.
  • Jedz tylko do momentu aż zaczynasz czuć wypełnienie, nigdy nie przekraczaj tego momentu. Ponieważ następny etap to już jest przesyt a tego musisz unikać.
  • Jedzenie to nie jest wyścig. Zbyt szybkie jedzenie może prowadzić do przejadania się, ponieważ organizm potrzebuje 20 minut, aby wiedzieć, że jest pełny. Więc nie spiesz się, odkładaj widelec między kęsami i skup się na społecznym aspekcie jedzenia. Rozmawiaj, delektuj się, powoli przeżuwaj.
  • Kto powiedział, że musisz zamówić danie główne? Możesz wybrać dowolną kombinację przystawek, zup, sałatek i dodatków. Pozwala to na większą różnorodność i daje większą kontrolę nad tym, co i ile jesz
dziel się posiłkiem

Podsumowanie:

Trudno zmienić długotrwałe nawyki, ale codziennie możesz wprowadzać małe zmian, od tego warto zacząć. Partner, który chce i jest w stanie wesprzeć Cię w procesie zmian, może być pomocnym źródłem Twojego sukcesu. Jedz mniej, dziel się posiłkiem, proś o pakowanie na wynos. Nie zmuszaj się do zjedzenia wszystkiego. Nie śpiesz się, korzystaj z okazji , ciesz się towarzystwem i delektuj tym wszystkim a skorzystasz na tym znacznie bardziej niż na pełnym brzuchu i sapiącym oddechu. W tedy Twoje problemy z sercem będą rozwiązane.

Leave a Reply

Your email address will not be published.