Zdrowy mózg – zdrowsze serce

Zdrowy mózg – zdrowsze serce

Prawdopodobnie wiesz już, że Twoje serce wymaga dobrego odżywiania, ćwiczeń i kontrolowania dobrze znanych czynników ryzyka chorób serca, takich jak wysokie ciśnienie krwi czy stres. Ale czy wiesz, że Twój mózg również odgrywa ważną rolę w zdrowiu serca?

serce
serce nie tylko na talerzu

Serce i naukowcy.

W ostatnich latach naukowcy coraz częściej odkrywali powiązania między słabym zdrowiem psychicznym a wyższym ryzykiem chorób serca. Może to nie być zaskakujące, ponieważ zaburzenia zdrowia psychicznego mogą wpływać na twoje zachowanie. Na przykład, możesz być mniej skłonny do regularnych ćwiczeń lub bardziej skłonny do picia zbyt dużej ilości alkoholu, jeśli czujesz się przygnębiony.

Ponadto niektóre problemy, które wpływają na nasze zdrowie psychiczne i pewne zaburzenia zdrowia psychicznego, mogą również powodować fizyczne zmiany w ciele, które na kilka sposobów mogą podnosić ryzyko serca.

Stres:

stres zabija

Długotrwały stres może podnieść ciśnienie krwi, zmniejszyć przepływ krwi do serca, zmniejszyć zdolność serca do pompowania, wywołać nieprawidłowe rytmy pompowania i aktywować układ krzepnięcia krwi i jego reakcję zapalną. Co zaskakujące, badania pokazują, że przewlekły stres może być bardziej szkodliwy dla serca niż poważne zmiany w życiu.

Jedno z dużych badań wykazało, że kobiety, które opiekowały się niepełnosprawnym małżonkiem przez co najmniej dziewięć godzin tygodniowo, były bardziej narażone na atak serca lub śmierć z powodu choroby serca niż kobiety bez takich obowiązków.

Badanie z 2020 r. opublikowane w JAMA Network Open wykazało, że podczas pandemii wzrosła specyficzna choroba serca związana ze stresem, zwana kardiomiopatią stresową – wywołane emocjonalnie osłabienie lewej komory serca. Autorzy badania stwierdzili czterokrotnie częstsze występowanie tego stanu w marcu i kwietniu 2020 r. niż w trzech okresach przed pandemią w 2018, 2019 r. i wcześniej w 2020 r.

Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa:

Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa, takie jak zaniedbywanie; cierpienie fizyczne, seksualne lub emocjonalne znęcanie się; lub bycie świadkiem przemocy w domu są znane pracownikom służby zdrowia jako niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa.

Mogą one zwiększać ryzyko rozwoju zachowań szkodliwych dla zdrowia, takich jak zaburzenia związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych. Badania z 2020 roku opublikowane przez JAMA Cardiology wykazały, że dorośli, którzy doświadczyli czterech lub więcej traumatycznych zdarzeń w dzieciństwie, mieli dwukrotnie większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i wczesnej śmierci w porównaniu z ludźmi który nie mieli żadnego z tych bolesnych doświadczeń.

Depresja:

samotna depresja

Związek między depresją a chorobami serca jest dwukierunkowy. Według jednego z badań depresja w przybliżeniu podwaja ryzyko rozwoju choroby wieńcowej. Inne badania pokazują, że osoby, które już cierpią na choroby serca, są trzykrotnie bardziej narażone na depresję niż inne osoby. Aż jedna piąta osób, które przeżyły zawał serca, zapada na depresję.

A depresja jest niezależnym czynnikiem ryzyka późniejszego zawału serca u osób, które już go miały. Może to częściowo wynikać z tego, że osoby z depresją rzadziej rzucają palenie, przyjmują przepisane leki lub ćwiczą — nawet po zawale serca.

Wrogość i gniew:

Według badań ludzie, którzy są zwykle wściekli, są dwa do trzech razy bardziej narażeni na atak serca lub inne zdarzenie sercowe niż inni.

Izolacja społeczna:

Dowody pokazują, że mężczyźni i kobiety, którzy mieszkają samotnie, są znacznie bardziej narażeni na zawał serca lub nagle na niego umierają. Z drugiej strony osoby starsze z silną siecią przyjaciół są znacznie mniej narażone na śmierć w ciągu 10 lat niż osoby bez solidnego wsparcia społecznego.

Jak zadbać o zdrowe serce?

Jeśli zmagasz się z którymkolwiek z tych problemów, są rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić swoje zdrowie psychiczne, a przy tym zdrowie Twojego serca. Połącz siły z profesjonalistą. Specjalista zdrowia psychicznego może pomóc Ci poradzić sobie z wieloma wyzwaniami, w tym z poważną traumą z przeszłości. Zwykła rozmowa a czasami specjalna terapia poznawczo-behawioralna (która ma na celu przełamanie negatywnych wzorców myślowych) i leki to tylko kilka opcji, które mogą pomóc.

Wprowadź ulepszenia stylu życia. Kiedy jesteś w depresji lub zmagasz się emocjonalnie, zdrowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne ( – TUTAJ – wpis o tym jak skutecznie polepszyć zdrowie ) czasami odchodzą na dalszy plan. Ale wprowadzanie małych, łatwych do opanowania codziennych ulepszeń przyczynia się do lepszego ogólnego stanu zdrowia.

Pomóc mogą nawet drobne zmiany, takie jak dodanie większej ilości owoców ( – TUTAJ art1 i – TUTAJ- art2 na temat owoców) i warzyw na talerzu lub chodzenie po domu. Spróbuj znaleźć zajęcia fizyczne, które sprawiają Ci przyjemność, które pomogą Ci zachować motywację ( polecam spacery i wędrówki – TUTAJ – przeczytasz o tym jak są łatwe i zdrowe).

Utrzymuj aktywność mózgu.Działania stymulujące mózg mogą pomóc w poprawie zdrowia psychicznego. Podejmij nowe hobby, dodaj trochę nowości do swojego dnia, próbując nowej trasy spacerowej lub spróbuj nowej aktywności.

Ogranicz stres. W dzisiejszych czasach łagodzenie stresu jest poważnym wyzwaniem dla każdego. Jedną ze strategii, która może Ci w tym pomóc jest medytacja , która zachęca do samoświadomości i skupienia się na teraźniejszości(Znaczenie więcej na temat medytacji znajdziesz tutaj).

Regularne ćwiczenia, zdrowa dieta i wystarczająca ilość wysokiej jakości snu mogą również pomóc w kontrolowaniu poziomu stresu. Ostatecznie rzeczy, które są dobre dla mózgu, są dobre na Twoje serce.

Podsumowanie:

1. Stan Twojego mózgu ma wpływ na Twoje serce.

2. Negatywne stany umysłowe jak depresja, stres, gniew itp mają bardzo zły wpływ na kondycję Twojego serca.

3. Drobne codziennie zmiany nawyków są w stanie polepszyć Twoje samopoczucie a co za tym idzie – Twoje serce.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.