Wędrówki – zdrowy ruch, dobry nastrój.

zdrowy ruch

Co pomoże wyjść z dołka Covidowego? RUCH! Wędrówki pozytywnie wpłyną na Twój dobry nastrój! Więc na co jeszcze czekasz? A może już szukasz w głowie kolejnych wymówek!

zdrowy ruch
Każdy może, trzeba tylko chcieć się ruszyć!

Chociaż pandemia COVID-19 wydaje się kończyć, coraz więcej osób zostaje uświadomionych, a ograniczenia stopniowo znikają. To po zbyt długim czasie spędzonym bezczynnie w domu, czy jest lepszy sposób na poruszanie się i cieszenie się naturą niż wędrówka? Pod wieloma względami piesze wędrówki są idealnym antidotum na globalną pandemię, ponieważ mogą uzdrowić zarówno ciało, jak i duszę. A jak wszyscy wiem:

Zdrowy ruch to dobry nastrój.

zdrowy ruch
wędrówki dobre na wszystko

Zalety wędrówek.

Podobnie jak w przypadku aktywnego marszu, piesze wędrówki oferują trening cardio o umiarkowanej intensywności, pod warunkiem, że trasa obejmuje przejście przez kilka wzgórz w górę i w dół ( wjazd kolejką się nie liczy).

Trekking po nierównych powierzchniach angażuje mięśnie rdzenia i poprawia równowagę. Wędrówki również poprawiają nastrój. Badania pokazują, że spędzanie czasu na terenach zielonych, takich jak ścieżki przyrodnicze i obszary leśne, może zmniejszyć stres, niepokój i depresję. Nie ma znaczenia, czy wędrujesz sam, czy z innymi. najważniejsze że wyjdziesz z domu i się ruszysz. Siedzenie w domu w zamknięciu zdecydowanie nie wypłynie pozytywnie na Twoje zdrowie. Ruch to zdrowie, więc rusz się w końcu:)

zdrowy ruch
ruch to zdrowie, ale warto się przygotować, załóż odpowiednie buty

Przygotuj się, przynajmniej buty!

Gotowy na wędrówkę? Zanim zawiążesz buty trekkingowe, upewnij się, że jesteś dobrze przygotowany. W końcu prawdopodobnie minęło trochę czasu, odkąd byłeś na dłużej wędrówce. Oto kilka porad które sprawią że Twoja wędrówka będzie nieco łatwiejsza, a na pewno wygodniejsza.

Popracuj nad swoim chodzeniem…

Jeśli Twoja wytrzymałość w chodzeniu wymaga trochę pracy, rozpocznij regularny program chodzenia w swojej okolicy. Chodź codziennie przez 10 do 20 minut i monitoruj kroki, staraj się by codziennie ten sam dystans pokonać odrobinę szybciej.

Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Jeśli nie możesz z kimś wędrować, poinformuj znajomego lub członka rodziny, gdzie będziesz wędrować i jak długo. W razie potrzeby spakuj lokalną mapę.

Zastosuj filtr przeciwsłoneczny.

Nawet jeśli wędrujesz głównie w cieniu, nadal możesz się poparzyć. Zawsze noś krem ​​przeciwsłoneczny, który blokuje oba rodzaje promieni ultrafioletowych – UVA i UVB. Nakładaj około 20 minut przed wędrówką, a następnie nakładaj ponownie co dwie godziny.

zdrowy ruch
chroń się przed kleszczami, krzaki i trawy na szlakach to ulubione miejsca kleszczy

Chroń się przed kleszczami.

Kleszcze są powszechne w naszej szerokości geograficznej i mogą przenosić poważne choroby, takie jak borelioza i gorączka plamista. Kleszcze często znajdują się na obszarach zalesionych, krzaczastych lub trawiastych. Noś jasne ubrania z długimi rękawami i długimi spodniami, jeśli to możliwe. Używaj środka odstraszającego owady, który jest skuteczny przeciwko kleszczom na odsłoniętej skórze, ubraniach i sprzęcie turystycznym. Po wędrówce sprawdź czy nie masz kleszczy.

Dowiedz się, co zrobić, jeśli znajdziesz kleszcza na swoim ciele – i jakie objawy sugerują, że mogłeś zostać przez niego ugryziony, na przykład wysypka lub objawy grypopodobne. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, aby uzyskać poradę i odpowiednie leczenie.

Pozostań nawodniony.

Pij wodę przed, w trakcie i po wędrówce. Zwracaj uwagę na swoje pragnienie (jeśli jesteś spragniony, prawdopodobnie jesteś już odwodniony). Ustaw minutnik w telefonie lub zegarku sportowym, aby przypominał Ci o regularnym piciu. Lub weź większy zapas wody np 2 butelki 1.5 L i pij kilka łyków co 15 min.

Obserwuj pogodę.

Jeśli nie jesteś pewien prognozy, załóż dwie warstwy ubrań, które możesz dodać lub zdjąć w zależności od temperatury. Noś zwiniętą wiatrówkę, kurtkę przeciwdeszczową lub ponczo w plecaku.

zdrowy ruch
pogoda w górach podczas wędrówek potrafi się zmieniać bardzo szybko

Zainwestuj w dobre buty.

Zainwestuj w buty turystyczne lub trekingowe z dobrym wsparciem kostki. Noś skarpetki za kostkę, aby chronić nogi. Wędrówka z kijkami spacerowymi może pomóc w poruszaniu się po trudnym terenie i wspieraniu kolan. Dobre buty to absolutna podstawa od której powinieneś zacząć. Jedna dobra para wystarczy na wiele lat.

Podsumowanie:

Wiesz już jak przygotowania do wędrówki są ważne, niektóre elementy są absolutnie nie do przeskoczenia. Chyba że chcesz zabłysnąć jak gwiazda TV. Np jako kobieta która poszła w tatry na szpilkach. Był też Pan który postanowił się wybrać na Morskie Oko wieczorem, po czym nie umiał wrócić:)

Z tego wszystkiego i tak najważniejsze są Twoje chęci, znajdź ich odrobinę a zobaczysz jak taka wyprawa naładuję Cie pozytywną energią i dobrym nastrojem. Plusy też zobaczysz na swoim ciele, jak zaczyna się zmieniać na lepsze. Oczywiście nie nastąpi to po pierwszej wędrówce, cudów nie ma.

Jeśli chcesz poprawić swój stan psychiczny, nastrój, oraz stan fizyczny to zdrowy ruch w postaci wędrówki na pewno Ci w tym pomoże!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.