Jak prawidłowo biegać? 2 sprawdzone sposoby na bieganie.

Jak prawidłowo biegać? 2 sprawdzone sposoby na bieganie.

Pytanie – Jak prawidłowo biegać – zadaje sobie tysiące osób codziennie , analizują, rozbijają to na podpunkty, szukają informacji ale zapominają o najważniejszym! o czym? przeczytaj!

biegać bieganie
po prostu załóż buty i zacznij biegać!

Jak biegać? Jakie buty? w jaką pogodę? jakie ubranie? czy marka ma znaczenie? zegarek? smartwatch? opaska? jaka pora dnia? I wiele innych pytań na które tu znajdziesz odpowiedzi.

Pierwsze pytanie dotyczące biegania powinno brzmieć, dlaczego chce biegać?

dlaczego chcesz biegać?

Powodem numer jeden jest zawsze – chęć schudnięcia. Osoby otyłe gdy czytają, pytają i rozmawiają z innymi na temat tego że chcą schudnąć to słyszą zazwyczaj tą samą odpowiedź – idź pobiegaj.

I to jest bardzo dobra rada, na pewno skuteczna, ponieważ jest tylko jeden sport który pozwala spalać większą liczbę kalorii niż bieganie. Jest to MMA czyli mieszane sztuki walki, gdzie po godzinnym treningu jesteś cały mokry a karetka już czeka przy drzwiach zanim dostaniesz zawału:). W przypadku zawodników MMA, bieganie to jest sama rozgrzewka przed właściwym treningiem.

Jeśli nie planujesz więc zrobić międzynarodowej kariery w mieszanych sztukach walki to wróćmy do biegania. Taki podstawowy przelicznik spalania podczas biegania wynosi ok 60 kcal na każdy przebiegnięty kilometr, jest to wartość dla spokojnego truchtu bez żadnych przyśpieszeń i forsowania.

Z każdym kilometrem ilość kalorii zaczyna wzrastać nie tylko ze względu na powiększającą się odległość, ale również dlatego że organizm im bardziej zmęczony tym więcej musi z siebie wycisnąć kalorii by biec dalej. Po godzinie w teorii spalasz 360 kcal, ale w rzeczywistości będzie to nieco ponad 400 kcal.

ile trzeba biegać by spalić pączka?

UWAGA by spalić jednego dużego pączka trzeba biegać ok 80 min! Tak, tyle warty jest Twój jeden pączek które tak kochasz. Następnym razem gdy po niego sięgniesz, przypomnij sobie ten fakt.

Ile czasu biegać?

Bieganie dzieli się na wiele różnych kategorii ale nie ma co sobie tym głowy zawracać. Żeby się nie zniechęcić po pierwszym razie, gdy na dzień następny przyjdą dość mocne zakwasy, zacznij od małych odległości. A nawet zrób krok wstecz i zacznij od 30 minutowego szybkiego spaceru każdego dnia. Tak 7 dni w tygodniu, bez wolnych weekendów i innych wymówek.

Po tygodniu takich szybkich spacerów ciało zacznie się adoptować do tego „wysiłku” w tedy należy przejść już na trucht i tutaj są dwie metody. Zależne tylko od stanu Twojego serca.

Pierwsza metoda.

Ta metoda wymaga dużo samozaparcia, wiary w siebie no i przestania bycia mięczakiem:) Polega na mieszaniu biegania , truchtu i spaceru. Wydaje się proste prawda?

biegać każdy może ale czy skutecznie?

Dla początkującej osoby powinno to wyglądać tak: zaczynasz od 10 min szybkiego spaceru, potem wchodzi już właściwy trening. 30 sek sprintu, potem 15 sekund truchtu i na koniec 30 sekund chodu spokojnego. Pięć takich serii i potem wracasz szybkiego chodu na ostatnie 10 min. Taki szybki zestaw jest bardzo, ale to bardzo skuteczny. Stosuj przez tydzień, po czym zwiększaj z każdym kolejnym tygodniem intensywność o jedną dodatkową serię aż dojdziesz do 10 serii. Będzie to wystarczająca ilość czasu żeby ocenić efekty:)

Druga metoda.

tradycyjne bieganie

Druga metoda polega na tym by po prostu biegać. Zacznij od 20 min dziennie , po tygodniu dodawaj kolejne 10 min każdego tygodnia. Ogólnie w obu metodach zwiększanie co tydzień intensywności jest po to by organizm nie zdążył się przyzwyczaić do tego co robisz. Tylko ciągle był zaskakiwany. W tedy musi wysilać się bardziej a to powoduje że spala więcej by być zawsze w gotowości.

Druga metoda na bieganie jak widzisz jest banalnie prosta. Ma swój minus, wymaga znacznie więcej czasu ale też znacznie mniej wysiłku. Więc masz wybór by dostosować do siebie intensywność i czas.

czy potrzebujesz tych wszystkich gadżetów by biegać?

Akcesoria do biegania i inne problemy.

W tym miejscu poruszę kwestię wszystkich pozostałych pytań stawianych na samym początku, czyli:

  • Jakie buty?
  • W jaką pogodę?
  • Jakie ubranie?
  • Czy marka ma znaczenie?
  • Zegarek czy smartwatch?
  • A może smart band?
  • Opaska?
  • Jaka pora dnia?

Wszystkie te pytania to tzw. rozpraszacze. Analizowanie godzinami, dniami, a potem tygodniami, odwleka tylko moment w którym wyjdziesz w końcu z domu i zaczniesz biegać. Ale obiecałem więc odpowiem szybko na te pytania.

Buty?

Wygodne adidasy, na pewno masz takie w szafie i nie trzeba kupować specjalnie nowych i czekać.

Pogoda?

Byle nie padało, chyba że lubisz deszcz, no to gratuluję możesz biegać na dworze 365 dni w roku.

Ubranie?

Wygodne, dzinsy się nie sprawdzą ani sukienka , garnitur również odpada.

Marka?

Dla biegacza amatora a tym bardziej początkującego marka ubrań i butów nie ma żadnego znaczenia. Najważniejsze to zacząć w końcu biegać!

Zegarek czy smartwatch?

Na początku nie potrzebujesz niczego, telefon w kieszeni wystarczy bo pewnie będziesz biegać z muzyką dla umilenia czasu. Chyba że masz już smartwatch to będzie wygodniej na pewno.

Smart Band i inne opaski?

Odpuść, to tylko bajer.

Pora dnia?

To ważniejsza kwestia. Idealna pora to z samego rana po wstaniu, wszystko za tym przemawia i organizm kocha tą porę, daje same plusy, najwięcej spalania jest w tedy, ładujesz się energią na resztę dnia, dodajesz endorfin, poprawiasz humor, niektórym udaje się w tym samym czasie medytować nawet ( a tutaj przeczytasz więcej o medytacji – dlaczego jest ważna ). Jeśli rano nie możesz to inne pory już nie mają znaczenia, każda będzie ok, byle nie przed snem, bo nie zaśniesz:)

bieganie to motywacja i szczęście

Podsumowanie:

W podsumowaniu chciałem zawrzeć opowieść na faktach o pewnym człowieku, który nazywa się David Goggins. Bieganie w jego przypadku zmieniło całe życie! ( tutaj możesz przeczytać więcej o tym fantastycznym dokonaniu i przemianie ).

Ale doszedłem do wniosku że takiej osobie należy się osobne miejsce, osobny artykuł który zmotywuje wiele osób do tego by zacząć działać.

Więc bieganie , jak zacząć biegać? po przeczytaniu tego wpisu już to wiesz. Dowiedziałeś się o dwóch metodach, o tym by nie forsować się na początku i stale zwiększać intensywność. Dowiedziałeś się również że wszystkie akcesoria do biegania w cale nie są niezbędne.

Najważniejsze wiesz co jest? BY PO PROSTU WYJŚĆ I ZACZĄĆ BIEC! Bez zbędnego filozofowania o mało istotnych rzeczach. ZACZNIJ DZIŚ, TERAZ! Bo kiedy? nie ma na co czekać. Czy Twoje zdrowie może nadal czekać? Odpowiedz sobie sam.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.