Medytacja – robi cuda?

Medytacja – robi cuda?

Medytacja co to w ogóle jest? pomoże CI? A może zaszkodzi? czy będziesz przytulał drzewa czy zarabiał miliony?

medytacja
sprawdź czy jest dla Ciebie, a może się boisz?

Historia medytacji.

Słowo medytacja ma bardzo długą historię, na początku w starym testamencie było słowo hāgâ które oznaczało wzdychać, szeptać, rozmyślać. Później w starożytnej Grecji przetłumaczono hāgâ na melétē o tym samych znaczeniach, później przetłumaczona na łacińskie meditatio ( rozmyślać, rozważać, zastanawiać się). W ten sposób dochodzimy do słowa obecnie używanego jakim jest Medytacja. Także jak widzisz ludzie medytują od tysięcy lat, w jednych okresach historycznych były to większe ilości ludzi, w innych niewielkie, ale cały czas jest z nami.

Jakie korzyści daje medytacja?

sprawność

1. Zdrowie i sprawność fizyczną.

Profesorowie z Harvard Medical School przeprowadzili badania w których wnioski są następujące: – podczas medytacji o 17 proc. zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na tlen. Kilkadziesiąt podobnych badań, wykazało, iż regularne medytacje obniżają stężenie hormonów stresu, zwalniają przemianę materii, łagodzą ból, a nawet spowalniają rozwój miażdżycy grożącej zawałami serca i udarami mózgu.

– medytacja usprawnia działanie mózgu. Grupę osób, które od dawna regularnie oddają się głębokim medytacjom poddano badaniom mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego. Zauważono zmiany strukturalne kory mózgowej. Jest ona grubsza w obszarach odpowiedzialnych za wysiłek umysłowy, niż u osób z grupy kontrolnej, które nie medytowały wcale.

– medytacja łączona z wysiłkiem fizycznym np jogą, bieganiem, spacerem w lesie, i każdą inna formą ruchu, sprawia że po pierwsze dana aktywność fizyczna jest przyjemniejsza, jest głębsza, bardziej się wczuwasz i wyciągasz znacznie więcej korzyści niż w trakcie tradycyjnej aktywności.

– Badanie przeprowadzone przez National Center for Complementary and Integrative Health wykazało, że medytacja zmniejsza odczucia bólu w ciele bez używania mocnych leków opiatowych. Badania sugerują, że połączenie praktyk medytacyjnych z lekkimi lekami do leczenia stanów bólowych, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, bóle głowy i inne przewlekłe bóle, może być przydatne w zapewnianiu długotrwałych środków zaradczych, zamiast od rana do wieczora podawać najmocniejsze możliwe leki przeciwbólowe które dodatkowo niszczą wszystko na swojej drodze zanim się wchłoną.

medytacja
Każdy może, wszędzie w dowolnej chwili, wystarczy chcieć!

– Badania nad wpływem medytacji na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka sugerują, że świadoma relaksacja i praktyki medytacyjne zwiększają liczbę limfocytów w organizmie i pomagają w stworzeniu naturalnej tarczy do zwalczania toksycznych komórek, które powodują śmiertelną chorobę. Chociaż badanie spotkało się z krytyką, wyniki tego badania dostarczyły istotnych dowodów na to, jak medytacja może uczynić nas bardziej odpornymi na bolesne infekcje, lekkie i cięższe choroby również.

Czy medytacja wpływa korzystnie na Twoją skórę?

Nasza skóra jest świetnym komunikatorem naszych uczuć i stanu psychicznego. Odzwierciedla skrajne emocje, takie jak stres, lęk, depresja, podekscytowanie i szczęście, i ma unikalny sposób reagowania na presję. Na przykład, nasze policzki stają się różowe, gdy się rumienimy, a nasze uszy są gorące i czerwone, gdy czujemy się zawstydzeni i upokorzeni. Strach sprawia, że ​​skóra wygląda blado, a smutek często powoduje matowość i niechciane zmarszczki na skórze.

Wraz z krążeniem krwi oraz hormonalnymi wzlotami i upadkami, skóra jest doskonałym wskaźnikiem naszych emocji, a nauka poszła o krok dalej, udowadniając to. Ostatnie badania przeprowadzone przez znanego dermatologa, dowiodły, że praktyki samoleczenia, takie jak medytacja, kontrola oddechu i samoświadomość, mają ogromne korzyści w przypadku chorób skóry, takich jak egzema, trądzik, suchość skóry i łuszczyca. Ta gałąź badań, popularnie nazywana psychodermatologią, bada, w jaki sposób skóra reaguje na stres wewnętrzny i jak wpływa na nią redukcja stresu poprzez medytację.

Niektóre badania wykazały, że osoby z łuszczycą, które uczestniczyły w sesjach medytacyjnych z przewodnikiem lub słuchały kojących utworów muzycznych, goiły się znacznie szybciej niż inne osoby z tym samym stanem. Oprócz bezpośredniego wpływu, medytacja dodaje również blasku i młodości skórze, lecząc pokrewne schorzenia. Na przykład wrzody żołądka, bezsenność, regularne bóle głowy lub migreny, nadciśnienie lub niskie ciśnienie krwi oraz przewlekły ból to częste problemy, które negatywnie odbijają się na odcieniu naszej skóry.

Codzienna medytacja pomaga w zmniejszeniu tych anomalii, a następnie pomaga spowolnić proces starzenia się skóry, dzięki czemu naturalnie wyglądamy młodziej i jaśniej.

– Medytacja pomaga w radzeniu sobie z ADHD. Wiemy, jak medytacja poprawia uwagę i skupienie. Badanie na 50 dorosłych osobach z ADHD wykazało, że praktyki medytacyjne zmniejszyły ich nadpobudliwość i pozwoliły im cieszyć się zwiększoną kontrolą impulsów a osobom z bardzo mocnym ADHD przez które najczęściej zamykały się w domach by samotnie cierpieć, medytacja pomogła wyjść do ludzi i żyć normalnie.

wyjdź z domu

2. Zdrowie i korzyści psychiczne, mentalne.

– Medytacja wzmacnia empatię. Nasza naturalna dobroć, miłość i współczucie podczas medytacji wyzwala połączenia neuronowe z miejscami w mózgu, które regulują pozytywne emocje, takie jak empatia i życzliwość. Głęboki stan przepływu, który wywołuje medytacja, buduje więzi społeczne i czyni nas bardziej czułymi i przyjaznymi jako osoby.

– Medytacja poprawia funkcje poznawcze mózgu. Naukowcy są zgodni, że doskonałym sposobem dla profesjonalistów na zwiększenie prawdopodobieństwa sukcesu jest utrzymanie praktyki medytacji jako części codziennej rutyny. Badania wykazały, że praktyki medytacyjne poprawiają mózgowe strategie rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji, co może przynieść pożądaną zmianę w naszym życiu zawodowym. Im dłuższy staż w medytacji tym lepiej dla naszego mózgu, dla naszej pracy i kariery również.

Przeczytaj koniecznie poniższe dwa wpisy dodatkowo:

– Medytacja to naturalny stabilizator stresu. Stres to reakcja organizmu na nieprzewidziane przeciwności losu. Napotkanie bezpośrednich zagrożeń powoduje wzrost poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu w organizmie, oraz aktywację autonomicznego układu nerwowego, który odpowiada za reakcje typu „walcz lub uciekaj”. Badania mózgu osób regularnie medytujących wykazały, że mają oni niższy poziom kortyzolu w mózgu, co wyjaśnia ich odporność i wnikliwą naturę.

Osoby które medytują są znacznie bardziej odporne na stresowe sytuacje, potrafią analizować je na chłodno nie wpadając w panikę, to bardzo ważne w życiu codziennym. Jedną z dodatkowych bardzo skutecznych metod walki ze stresem jest sauna – TUTAJ – możesz przeczytać o korzyściach jakie dla siebie znajdziesz.

– Medytacja promuje zdrowie emocjonalne i dobre samopoczucie. Badania wykazały, że medytacja poprawia obraz siebie i poczucie własnej wartości. Kiedy medytujemy, uzyskujemy jasny obraz naszego umysłu i stajemy się świadomi myśli, które w danej chwili kierują naszymi emocjami i działaniami. Badanie na dużą skalę wykazało, że regularna medytacja zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia depresji i zaburzeń związanych z nastrojem. Naukowcy stwierdzili że, praktyki medytacyjne, oraz inne formy ćwiczeń umysłowo-duchowych, również promują pozytywne myślenie, mogą poprawić ogólne zdrowie emocjonalne jednostki. Chcesz więcej szczęścia w życiu ? – TUTAJ – przeczytaj jak łatwo możesz to zrobić.

pełna skupienie

– Medytacja zwiększa uwagę, skupienie oraz stan ” FLOW ” Czy zauważyłeś, jak medytacja pochłania Cię błyskawicznie a czas biegnie w tedy inaczej? Uważna świadomość przychodzi nam naturalnie, kiedy medytujemy i osiągamy stan „flow”, w którym nasz umysł jest w pełnej harmonii z samym sobą. Polepszyć skupienie i spokój wewnętrzny można również za pomocą Ashwagandhy – TUTAJ – przeczytasz więcej o tym bardzo popularnym i zdrowym ziole.

Badanie efektów ośmiotygodniowego kursu medytacji wykazało, że ludzie, którzy regularnie praktykują medytację, mają zwiększoną uwagę i rozpiętość koncentracji. Nawet osoby, które medytowały przez krótki czas, były bardziej skupione niż osoby, które w ogóle nie medytowały. Jest to bardzo ważna informacja dla osób które pracują umysłowo lub mają inne aktywności poza pracą w których wymagane jest mocne, dłuższe skupienie.

– Zmniejsza szanse na utratę pamięci związaną z wiekiem starczym. Poprzez poprawę uwagi i skupienia, medytacja pomaga umysłowi czuć się młodziej. Praktyki medytacyjne, które polegają na intonowaniu mantry wraz z określonymi ruchami palców w celu poprawy koncentracji, mogą pomóc poprawić pamięć u pacjentów z demencją. Oprócz zmniejszenia stresu, takie ćwiczenia medytacyjne wspierają również związaną z wiekiem utratę pamięci i problemy z utrzymaniem pamięci. Naukowcy twierdzą, że zachęcanie starszych osób do praktykowania medytacji przez zaledwie dwie minuty dziennie może znacząco zmienić sposób, w jaki walczą i radzą sobie z dysfunkcjami pamięci.

By wspomóc pracę mózgu wystarczy np. jeść codziennie jeden pomidor – TUTAJ – więcej o jego zaletach. Pomaga także szpinak – TUTAJ –, oraz najzwyklejsza witamina C – TUTAJ.

– Lepsze rokowania dla osób z uzależnieniami. Pokonywanie nadużywania substancji w każdym wieku wymaga dużej samokontroli i dyscypliny. Medytacja pomaga w przełamaniu bariery suchej zależności. Badania pokazują, że wdrożenie sesji medytacyjnych w programach rehabilitacyjnych może pomóc pacjentowi uzależnionemu w kontrolowaniu impulsów i zmniejszeniu objawów odstawienia. Osoby nadużywające substancji psychoaktywnych, które regularnie medytują, wykazują mniejszą agresję i pragnienie.

Ponadto mają oznaki podwyższonej samoświadomości i zwykle zdrowieją szybciej niż osoby niemedytujące. To, czy medytacja bezpośrednio przyczynia się do kontroli uzależnień, jest nadal kwestią dochodzenia, ale wpływ medytacji na pozytywną zmianę mentalną u osób uzależnionych jest niezaprzeczalny i powszechnie akceptowany.

medytacja
dla kobiet w ciąży i po urodzeniu jest zbawienna

– Medytacja pomaga przezwyciężyć depresję poporodową. Badania wskazują, że efekty medytacji mogą być podobne do leków przeciwdepresyjnych. Kobiety w ciąży i młode matki, które są narażone na wystąpienie zaburzeń depresyjnych z powodu nagłych uderzeń hormonalnych w organizmie, odniosły wiele korzyści, gdy praktykowały medytację i trening jogi. Dowody wyraźnie wskazują, że oprócz zmniejszenia wahań nastroju u młodych mam, medytacja pomogła im również w nawiązaniu bezpiecznego połączenia z noworodkiem a także zachowania dobrych stosunków emocjonalnych z partnerami.

– Jak medytacja może pomóc podczas ciąży? W czasie ciąży układ hormonalny ulega ogromnemu skokowi, a efekt utrzymuje się przez kilka miesięcy po porodzie. Kobietom w ciąży często trudno jest poradzić sobie ze swoimi emocjami lub rozmawiać o nich. Pomimo świadomości nieracjonalności, nie potrafią kontrolować automatycznych myśli i przytłaczają ich nawracające wahania nastroju. Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym i osobiste szczęście zaczynają spadać. Medytacja promuje zdrową ciążę i wczesne rodzicielstwo jak nic innego.

Oto niektóre z pozytywnych skutków medytacji dla kobiet w ciąży, które mogą Cię zaintrygować: Niektóre badania wskazują, że codzienna medytacja podczas ciąży pomaga przyszłym matkom w utrzymaniu większej więzi z ciałem. Eliminując stres i zmniejszając lęk przed bólem porodowym, medytacja pozwala kobietom zachować spokój podczas porodu i zapobiegać depresji poporodowej. Medytacja oznacza jakościowy „czas dla siebie”, którego wiele kobiet nie daje sobie. Zwłaszcza pracujące matki, które spodziewają się dziecka, spędzanie kilku minut dla siebie między pracą a codziennymi sprawami może być dalekosiężnym celem.

Kultywowanie nawyku codziennej praktyki ochładza nerwy i zmniejsza napięcie, co może znacząco wpłynąć na zdrowie przyszłej mamy. Niespokojny nastrój podczas ciąży mogą być przytłaczające zarówno dla matki, jak i osób z jej otoczenia. Medytacja uspokaja umysł i reguluje nastrój, kontrolując szkodliwe hormony. Tak więc z samoświadomości korzysta cała rodzina, a nie tylko osoba, która ją praktykuje.

– Medytacja reguluje stany lękowe i zaburzenia nastroju. Od uogólnionych zaburzeń lękowych po fobię, zaburzenia paniki, obsesję i dwubiegunowe wahania nastroju, codzienna praktyka medytacji pomaga w regulowaniu nieuzasadnionych emocjonalnych wzlotów i upadków. Metody takie jak Vipassana zmniejszają gęstość istoty szarej w obszarach mózgu, które kojarzą się ze stresem i lękiem oraz zapewniają ogólną stabilność emocjonalną. Jeśli chcesz poprawić nastrój i samopoczucie np. za pomocą diety -TUTAJ – przeczytaj jak to zrobić i jaki wielki wpływ ma to co jesz na to jak się czujesz.

zdrowy lepszy sen

– Czy medytacja przed snem może poprawić sen? Medytacja o każdej porze dnia przynosi nam wiele korzyści. Niezależnie od tego, czy zaczynamy dzień spokojną sesją, ćwiczymy podczas przerw na lunch, czy medytujemy tuż przed pójściem spać, pozytywny wpływ jest głęboki i widoczny. Niektóre ostatnie badania dowiodły, że medytowanie w nocy pomaga osobom cierpiącym na bezsenność i zaburzenia snu. Krótka praktyka tuż przed pójściem do łóżka pomaga uspokoić nasze nerwy i wprowadzić nas w stan zrelaksowania przed snem. Jeżeli chcesz poprawić swój sen – TUTAJ – przeczytasz o 6 sprawdzonych sposobach.

To, czy medytowanie w nocy jest bardziej skuteczne niż medytacja poranna, jest nadal przedmiotem dyskusji, ale medytacja senna jest z pewnością pozytywnie skorelowana z lepszymi cyklami snu i czuwania. Problemy ze snem, w tym bezdech, bezsenność i koszmary senne, są dzisiaj codziennymi stresorami. Zakłócony sen może wyssać całą energię i budzimy się zmęczeni i wyczerpani. Skutki niedostatecznego snu są głęboko zakorzenione i mogą powodować długotrwałe szkody. Szczególnie w przypadku zawodów takich jak tworzenie oprogramowania, nauczanie, przedsiębiorcy, w których mózg pracuje więcej niż mięśnie, poziom stresu może być ogromny. – TUTAJ – przeczytasz więcej o przyczynach brak snu.

Zapewnienie mocnego snu jest niezbędne do utrzymania produktywności w pracy, a medytacja może być najlepszym rozwiązaniem, jakie możemy sobie w tym celu zaproponować. Badania mówią, że medytacja poprawia stan snu REM nawet o 60%, co sprawia, że ​​śpimy jak niemowlę i budzimy się wypoczęci i odmłodzeni. Praktycznie nie ma ograniczeń co do tego, kiedy i jak długo możemy medytować. Zrozumienie, czego potrzebuje twój umysł i ciało, może być pierwszym krokiem do wybrania czasu medytacji i silnego pokonania epidemii snu. W dodatku medytacja jest za darmo:)

medytowanie to nie tylko piękne widoki w górach

Czym właściwie jest medytacja? gdzie i jak medytować?

Medytacja to praktyka samokontroli mająca na celu wprowadzenie ciała i umysłu w stan głębokiego relaksu. Z tego powodu może powodować odmienne stany świadomości. Medytacja odnosi się do procesu, w którym osiągany jest bezkrytyczny stan biernej samoobserwacji. Jest to stan świadomości, w którym obserwuje się myśl, ale bez myślenia; uczucie, bez angażowania się w to, oraz wszelkie treści poznawcze, sensoryczne, emocjonalne, fizjologiczne lub behawioralne, biernie, tylko na to przyzwalając, bez reagowania.

Chociaż medytacja jest często określana jako technika, w rzeczywistości medytacja nie odnosi się do stosowanej procedury lub techniki, ale do stanu świadomości, który osiąga się poprzez zatrzymanie myślenia. Można to uznać za technikę, o ile medytujący nie osiągnął medytacyjnego stanu świadomości. Jednak gdy zostanie osiągnięty i poznany, można go wywołać do woli i technika nie jest już potrzebna.

Medytacja to również procedura, która pozwala osobie pogodzić się z samym sobą i czasami osiągać odmienne stany świadomości (oczywiście pozytywne), obniżając rytm bicia serca do poziomów zbliżonych do snu, w stanach czuwania. Medytację można określić jako stan bezkrytycznej obserwacji treści poznawczych. Jest środkiem odwiązania i odwarunkowania, dlatego ludzie Wschodu znają go jako drogę do wyzwolenia lub oświecenia.

Najprościej to ujmując, medytacja to spojrzenie wewnątrz siebie, oraz możliwość zobaczenia siebie samego z zewnątrz, osiąganie stanu spokoju, relaksu i błogiej samoświadomości.

Jak medytować?

Medytacja to bardzo prosta procedura, skomplikowali ją sami ludzie. Polega ona na…uwaga, uwaga, NIE MYŚLENIU! Teoretycznie powinno być łatwo przestać myśleć, ale umysł jest bardzo skomplikowany i zbuntowany. O to przykład: Jeśli powiem czytelnikowi: „Proszę, nie myśl o słoniu… jaka jest pierwsza rzecz, która przychodzi mu do głowy? Oczywiście słoń! Instrukcja NIE była słoniem.

Ale rzadko kiedy dana osoba sprawuje prawdziwą samokontrolę nad swoimi operacjami poznawczymi. Jeśli powiemy nie, natychmiast pojawia się coś przeciwnego, tak. Jeśli więc instrukcja do medytacji brzmi: „Nie myśl”, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doświadczymy wtedy prawdziwego zalewu myśli, pomysłów, wspomnień i uczuć. Aby osiągnąć niemyślenie i medytowanie, konieczne jest oszukanie umysłu, rozproszenie go lub kontrolowanie go w taki sposób, który pozwala na reorientację funkcji poznawczych. Dlatego opracowano wiele technik i szkół medytacji, z których każda szuka lepszego sposobu na osiągnięcie tego.

modlitwa – nie ważne gdzie i do kogo
Medytacja mową.

Modlitwa o strukturze powtarzalnej jest prawdopodobnie najczęstszą formą medytacji werbalnej. W modlitwie, recytując i powtarzając modlitwę z pamięci, zamiast zwracać baczną uwagę na treść tego, co mówią, większość mówców „opróżnia”, rozładowuje się i relaksuje w szmerze swoich modlitw. Modlitwa to chwila poświęcona Bogu, sile wyższej, czemuś w co wierzysz i sobie.

To chwila w której powtarzając standardowe modlitwy bez zwracania zbytniej uwagi na inne rzeczy w otoczeniu, co pozwala im wejść w odmienny stan świadomości. Na przykład, znając wielu pobożnych katolików, nigdy nie spotkałem kogoś, kto odmawia różaniec, zwracając uwagę na każde słowo i frazę, którą recytuje. Co więcej, zdanie staje się zbiorowym szeptem, który odwraca uwagę, który przestaje aktywnie myśleć. Treść na dobrą sprawę służy w zasadzie do sprawdzenia, kiedy zdanie zostało ukończone.

Pod koniec modlitwy doświadczasz tego samego, co przy każdej formie medytacji:

a) spokój, uczucie głębokiego wyciszenia.

b) nieco zmieniony stan świadomości podobny do nierzeczywistości.

c) inna percepcja wzrokowa i słuchowa, w której kolory są postrzegane bardziej intensywnie, a dźwięki są słyszane wyraźniej.

Nie oznacza to, że dana osoba komunikowała się lub nie komunikowała się ze swoją siłą wyższą, to jest osobna sprawa. Oznacza to jedynie, że znajdowałeś się w fizjologicznym i poznawczym stanie głębokiego relaksu, który fachowo nazywa się medytacją. I to samo dzieje się z każdą formą zorganizowanej i powtarzającej się modlitwy.

Medytacja niewerbalna.

Niewerbalne formy medytacji to te, w których nie ma mediacji słów ze znaczeniem. Na przykład jedna modalność poznawcza jest używana przez niektóre szkoły hinduskie, między innymi ucząc bezpośredniej medytacji poprzez tłumienie myśli. Może to zająć kilka miesięcy, a nawet lat intensywnej codziennej praktyki. Z tych powodów nie jest to popularna procedura na po naszej stronie świata, jest po prostu trudna i wymaga ogromnego poświęcenia.

muzyka i medytacja
Muzyka i medytacja.

Muzyka nie jest wymogiem medytacji, ale często pomaga w tym procesie, zapewniając uporządkowane środowisko dźwiękowe, wywołując określone rytmy mózgu za pomocą dźwięku lub po prostu blokując rozpraszające hałasy z otoczenia. Muzyka do medytacji nie może być melodyjna. Musi być bardzo spokojna, głęboka, idealnie powtarzalna i nieco monotonna, bez niespodzianek, w sposób, który pozwala mózgowi zwolnić.

Większość muzyki klasycznej nie nadaje się do medytacji, ponieważ jest zwykle zbyt melodyjna, emocjonalna lub zmienna. Kompozytorzy muzyki elektronicznej zaprojektowali muzykę, aby wywołać odmienne stany świadomości, wystarczy poszukać na Youtube jest tego bardzo dużo. Oczywiście znaczna część muzyki hinduskiej, arabskiej i japońskiej spełnia te cechy i została skomponowana do medytacji.

Natura oferuje wiele możliwości słuchania medytacji. Słuchanie powtarzających się bodźców tak relaksujących jak fale morskie, nurt rzeki, wodospady, deszcz, śpiew ptaków w lesie, świerszcze w nocy i inne. Wszystkie te dźwięki to naturalna muzyka, w którą nasz mózg i świadomość chętnie się wsłuchają.

Medytacja Wizualna.

Kontemplacja. Medytacje wizualne nazywane są kontemplacją i znajdują się w szkołach, które opierają się na użyciu mandali. Mandala to figura geometryczna, koncentryczna i statyczna, taka jak te znalezione na perskich dywanach lub te uzyskane za pomocą kalejdoskopu. Medytujący, po uważnej obserwacji postaci, stopniowo kieruje wzrok na jej centralny punkt. Stopniowo myśli znikają w wyniku nadmiernej stymulacji wzrokowej i pozwalają na proces medytacji.

medytacja
do wyboru i koloru

Mówi się, że perskie dywany były pierwotnie przeznaczone do celów medytacyjnych i były umieszczane na ścianach, a nie na podłodze. Gdy będziecie mieli kiedyś okazję odwiedzić tereny byłej Persji ( bardzo duża część świata) to jeżeli ktoś was zaprosi do domu swojego, skorzystajcie a zobaczycie właśnie te dywany. Możecie w tedy zapytać o to czy tylko służą do ozdoby czy może do czegoś więcej?

Inną formą kontemplacji jest płomień świecy lub ogniska. Sam fakt obserwowania ruchów i gier płomienia, jego kolorów i kształtów, bezkrytycznie i biernie wystarczająco długo, generuje głębokie stany medytacji. Możliwe, że miałeś już to doświadczenie, nie mając tego zamiaru. Natura oferuje również niezliczone okazje do medytacji, jeśli potrafisz docenić i wykorzystać krajobrazy, widoki i zachody słońca. Zrób sobie samotne ognisko, zrób kiełbaskę i poświęć trochę czasu nad tym, zobaczysz że to działa.

Dotyk i medytacja sensoryczna.

Dotykowa forma medytacji odnosi się do doświadczania, odczuwania (nie myślenia) i bycia uniesionym przez okoliczność posiadania przedmiotu w dłoniach, odczuwania jego tekstury, konturów, temperatury i innych właściwości fizycznych. Chodzi o odczuwanie i dawanie się ponieść doznaniu, a nie myślenie o przedmiocie. Można to zrobić kamieniem, liściem, siedząc czując piasek, owocem, rodzynkami lub kwarcem. Do tego stopnia, że ​​percepcja staje się głównym kanałem uwagi, myśl zostaje odłożona na bok i następuje stan medytacyjny.

Natura oferuje różne bodźce, które można wykorzystać do medytacji: odczuwanie wiatru, temperatury lub jakiegokolwiek innego bodźca lub warunków środowiskowych lub klimatycznych. Przykładowo, rano w ciepły dzień wyjdź z domu na poranne słońce, nie myśl po prostu patrz i czuj.

Medytacja ruchowa.

Odnosi się to do formy medytacji poprzez ruch. Prawdopodobnie najwybitniejszym przykładem są nieustanne tańce w kręgu derwiszów, Hare Kryszna i wielu ewangelików. Osho (najbardziej znany filozof Hinduski) jest znanym nauczycielem hinduskiej medytacji. Zredagował kilka płyt z muzyką do swobodnego i dzikiego tańca, którego jedyną zasadą było „każdy dla siebie i nikt z nikim nie zadziera”.

Logika jego techniki była interesująca: kazał swoim uczniom tańczyć dosłownie godzinami, początkowo po to, by zmęczyć ciało. Ale wtedy praktykujący czuli się wyczerpani i tam rozpoczęli Medytację biernej obserwacji myśli. Oczywiście wielu z nich już podczas tańca wpadło w medytacyjne ekstazy.

Inny przykład medytacji opartej na ruchu można znaleźć w praktykach żydowskich, gdzie kołysanie podczas modlitwy uczy się pozostawania bardziej skoncentrowanym i skupionym. Ale w cale nie trzeba szukać tak daleko, ponieważ w Polsce wiele osób potrafi medytować podczas spokojnego biegania. Nie osiągną tego początkujący ponieważ oni skupiają się wyłącznie na tym jak bardzo nie lubią biegać oraz jak wszystko ich właśnie boli:) – TUTAJ – możesz przeczytać o bieganiu dla początkujących właśnie ( to łatwe! )

ruch zawsze pomoże

Jak może wyglądać przyszłość medytowania?

Podczas gdy większość badań koncentruje się na badaniu korzyści płynących z medytacji nad stanami zdrowia fizycznego i psychicznego, te badania nad nauką o medytacji zbadały związek medytacji z duchowością, transpersonalną transcendencją i zdolnościami mistycznymi (najwyższy poziom samoświadomości).

Naukowcy uważają, że takie sprzymierzone skutki medytacji są tak samo kluczowe, jak jej kluczowe zalety, a praktycy powinni edukować osoby poszukujące medytacji również na temat tych obszarów funkcjonowania. Badania na 1120 osobach medytujących, w tym początkujących i zaawansowanych, wykazały, że medytacja rozwinęła w nich poczucie samodoskonalenia. Poza pomaganiem im w radzeniu sobie z emocjonalnymi i fizycznymi stresorami, doprowadziło to również do wzmożonego przebudzenia duchowego i wolności.

Wielu naukowców odrzucało i krytykowało ten kierunek badań ze względu na jego niekonwencjonalny charakter. Istnieje jednak wystarczająca liczba dowodów empirycznych wskazujących na takie pokrewne aspekty ludzkiego życia, które są dotknięte medytacją. Artykuł na temat spirytualizmu azjatyckiego sugeruje, że medytacja ma pozytywny wpływ na szczęście i subiektywne samopoczucie. Podążając śladami badań dr Herberta Bensona nad medytacją jako mechanizmem znajdowania „równowagi między umysłem a ciałem”, badacze dyskutowali, w jaki sposób przepływ medytacyjny może pomóc ciału poprzez optymalizację ciśnienia krwi, regulację chorób serca, łagodzenie stresu, zmniejszanie uzależnień oraz regulowanie funkcjonowania współczulnego układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za ekstremalne reakcje walki lub ucieczki podczas stresu.

Wykorzystując starożytne zasady buddyzmu tybetańskiego, badanie to zilustrowało naukę o medytacji i wyjaśniło, dlaczego efekty regularnej praktyki mogą przewyższać naukowe i alternatywne formy leczenia. Reasumując, badacze stwierdzili że medytacja ma ogromny wpływ na leczenie organizmu, za równo pod względem fizycznym jak i psychicznym. I tą drogę chcą w przyszłości rozwijać, ponieważ być może będzie lekiem na wszystkie choroby których obecna medycyna nie jest w stanie leczyć.

zdrowie i szczęście

Najczęściej wymieniane mity dotyczące medytacji:

1. Medytacja nie działa, nie mogę medytować, to nie dla mnie, nie mam czasu itp. Cóż, każdy z nas ma jakąś listę wykrętów. Mimo to miliony ludzi na świecie medytuje regularnie mimo tych pozornych przeszkód, jakie wymyśla nasze leniwe ego, bojące się rozwoju, który mu zagraża. Jeśli przezwyciężysz tego lenia który siedzi w Tobie i skutecznie odciąga Cię od wszystkiego co może być dla Ciebie czymś nowym i dobrym, to będziesz prawdziwym zwycięzcą, walcz!

2. Nauka mówi że medytacja to ściema, a znajomi że to jakaś sekta. Jak mogłeś przeczytać w tym artykule, wiele badań potwierdza skuteczność medytowania w polepszaniu zdrowia i jakości życia. Co do znajomych to zmień ich:) a tak serio, proponuje poznać więcej innych ludzi, być bardziej otwartym na nowe i nieznane.

3. Medytacja jest ucieczką od rzeczywistości i powoduje wyalienowanie. Tak naprawdę, gdy praktykuje się właściwie, medytacja prowadzi do głębszego spojrzenia i zrozumienia rzeczywistości, przez co jesteśmy w stanie działać skutecznie i bez niepotrzebnego wysiłku. Pozwala rozróżniać, w co warto się angażować, a w co nie warto. Zintegrowanie medytacji z codzienną aktywnością pozwala na życie bez napięć i stresów.

Medytujący staje się jednym z każdą sytuacją, więc co może stanąć mu na przeszkodzie? Dzięki właściwemu poglądowi na rzeczywistość, nabytemu przez doświadczenie medytacyjne, mniej dotyka nas to, co się wydarza – obserwujemy film zwany życiem bez nadmiernych, złych emocji i przywiązania – świadomi swojej roli odgrywamy ją, ciesząc się wszystkim co nas spotyka, bo wszystko jest grą umysłu i ozdobą pierwotnego stanu umysłu, wszystko staje się nauką dla praktykującego.

4. Nie stać mnie by chodzić na zajęcia do mistrza medytacji. Początkowi i średniozaawansowani nie potrzebują żadnego mistrza. Medytacja w zasadzie w każdej formie jest darmowa. Wystarczy że jesteś Ty i pięć , dziesięć , dwadzieścia minut Twojego czasu i spokoju, nic więcej. Dopiero osoby bardzo zaawansowane które chcą osiągać najwyższe sposoby samoświadomości potrzebują już dodatkowych osób, które będą im pomagać, czuwać i prowadzić. Żeby być taką osobą trzeba wielu lat praktyk i wytrwałości, także spokojnie, Twój portfel nie poczuje tego.

medytacja
mistrzowie medytacji w akcji

Podsumowanie:

1. Medytacja jest znana od tysięcy lat.

2. Medytacja ma dobroczynny wpływ na stan fizyczny i psychiczny.

3. Dzięki medytacji możesz wspomóc a czasami nawet wyleczyć całkowicie wiele chorób i uciążliwości z którymi borykasz się od lat.

4. Dzięki medytacji możesz bardziej rozwijać się umysłowo i fizycznie.

5. Medytacja skutecznie pomoże Ci zredukować stres i problemy ze snem.

6. Jest wiele sposób medytacji, takich jak werbalna, niewerbalna, ruchowa, muzyczna, sensoryczna czy wizualna.

7. Medytować możesz za darmo, wszędzie o każdej porze dnia i nocy wystarczy chcieć:)

ŹRÓDŁA:

książka: Medytacja dla zabieganych

książka: Praktyka uważności

książka: 5-minutowe medytacje i intencją

książka: Medytacja dzień po dniu

Badania:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29863407/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31068842/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.