Czas zaopatrzyć się w CYNK LEK?

Czas zaopatrzyć się w CYNK LEK?

Chcesz być zabezpieczony przed atakiem przeziębień? Cynk będzie odpowiedzią. Cynk lek? ciekawe, sprawdź, przeczytaj co jest w tym dobrego i jak CI to pomoże uniknąć straconych tygodni w łóżku spędzonych na walce z przeziębieniami sezonowymi!

cynk
bogactwo cynku na talerzu

Przeziębienia i grypa, dwie dobrze znane infekcje górnych dróg oddechowych, wkrótce będą rosły. W ubiegłym roku odnotowaliśmy wyjątkowo niski wskaźnik zachorowań na grypę. Wielu ekspertów nie sądzi, że w tym roku będziemy mieli tyle szczęścia.

sezon na przeziębienia tuż za rogiem

Co to jest cynk?

Nowa analiza przeglądowa dostępnych badań sugeruje, że suplementy cynku dostępne bez recepty mogą być jednym ze sposobów na ułatwienie sezonu na przeziębienie i grypę. Oczywiście nie jest to pierwsze badanie, w którym analizowano cynk jako lek przeciwwirusowy, w tym na COVID-19. Ale wyniki wcześniejszych badań były w najlepszym razie mieszane: niektóre badania przynoszą niewielkie korzyści, inne nie wykazują żadnych korzyści, a jakość badań jest niska. Ponadto niektórzy ludzie doświadczają uciążliwych skutków ubocznych cynku, takich jak rozstrojenie żołądka, nudności, a w niektórych przypadkach utrata węchu.

Co mówią badania?

Opublikowane w listopadzie 2022 r. w BMJ Open badanie dotyczy cynku w zapobieganiu lub leczeniu przeziębień i chorób grypopodobnych. Naukowcy dokonali przeglądu ponad 1300 wcześniejszych badań i zawęzili analizę do 28 dobrze zaprojektowanych badań, które obejmowały ponad 5000 badanych. Oto, co znaleźli:

nikt nie lubi budzić się rano połamany

W porównaniu z placebo suplementy cynku lub cynk w aerozolu do nosa wiążą się z mniejszą liczbą infekcji górnych dróg oddechowych. Szacowany efekt był skromny: zapobiegano około jednej infekcji na każde 20 osób stosujących cynk. Siła dowodów na te ustalenia jest uważana za niską. Kilka badań sugeruje, że efekty zapobiegawcze były największe w przypadku zmniejszania ciężkich objawów, takich jak gorączka i choroby grypopodobne. Warto zauważyć, że badania nie potwierdziły, czy uczestnicy mieli infekcje grypowe. Inne badania celowego narażenia na wirusa przeziębienia wykazały, że cynk nie zapobiegał przeziębieniom.

W porównaniu z placebo u osób, które przyjmowały cynk, objawy ustępowały około dwa dni wcześniej. Badanie oszacowało, że ze 100 osób z infekcjami górnych dróg oddechowych, 19 osób całkowicie wyzdrowiałoby do siódmego dnia z powodu leczenia cynkiem.

Siła dowodów na te ustalenia jest uważana za niską. Niektóre miary nasilenia objawów były niższe u osób leczonych cynkiem (w porównaniu z placebo): w trzecim dniu infekcji osoby przyjmujące cynk miały łagodniejsze objawy. Co więcej, wśród osób przyjmujących cynk ryzyko wystąpienia ciężkich objawów było o 87% niższe. Jednak średnie dzienne nasilenie objawów było podobne u osób przyjmujących cynk i przyjmujących placebo. Jakość danych i pewność tych ustaleń była niska lub umiarkowana.

więcej w cale nie znaczy lepiej

Co jeszcze wziąć pod uwagę przed zaopatrzeniem się w cynk?

Skutki uboczne.

Działania niepożądane występowały częściej u osób przyjmujących cynk (w porównaniu z placebo), w tym nudności i podrażnienie jamy ustnej lub nosa. Na szczęście żaden nie był poważny. Ale mogą być wystarczająco uciążliwe, aby niektórzy ludzie przestali używać cynku.

Koszt.

Suplementy cynku są na ogół niedrogie. Dzienna dawka pastylek z cynkiem na miesiąc może kosztować mniej niż 50 zł miesięcznie.

Niedobór cynku.

Badani mieli albo normalny poziom cynku, albo w inny sposób uznano, że jest mało prawdopodobne, aby mieli niedobór cynku. Istnieje duża różnica między przyjmowaniem suplementu cynku w celu zapobiegania lub leczenia infekcji dróg oddechowych a przyjmowaniem go, ponieważ organizmowi brakuje wystarczającej ilości tego minerału. Niedobór cynku jest bardziej prawdopodobny u osób ze złym odżywianiem lub chorobami trawiennymi, które zakłócają wchłanianie minerałów; wymagają suplementacji, aby uniknąć poważnych powikłań, takich jak upośledzenie funkcji odpornościowej i słabe gojenie się ran.

Różne dawki lub rodzaje.

Potrzebne są dodatkowe badania, aby określić najlepszy sposób przyjmowania i dawkę cynku by określić gdzie jest granica między niepożądanymi skutkami a faktycznym polepszającym się stanem zdrowia.

tylko sprawdzone suplementy

Być może ta nowa analiza przekona Cię do zażywania cynku tej zimy. A może nadal jesteś sceptyczny. Tak czy inaczej, nie zapomnij o wypróbowanych i prawdziwych środkach zapobiegawczych i leczeniu podczas sezonu przeziębienia i grypy:

-Zaszczepić się na grypę.

-Często myj ręce.

-Unikaj kontaktu, zachowuj dystans fizyczny i noś maskę wokół chorych.

-Śpij dużo.

-Wybierz zdrową dietę.

Jeśli już zachorujesz to:

-Zostań w dom.

-Pij dużo płynów.

-Przyjmuj dostępne bez recepty leki na przeziębienie i grypę, aby zmniejszyć objawy.

-Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz objawy grypy; wczesne leczenie może skrócić czas trwania choroby.

nie lekceważ objawów

Podsumowanie:

Każdej jesieni i zimy miliony osób cierpią na przeziębienia i choroby grypopodobne. Możesz czuć się tak, jakbyś był murowanym kandydatem by jak co roku dołączyć do tej grupy.

Ale możesz być w stanie oszczędzić sobie nieszczęścia, bólu, czasu i tony chusteczek, stosując proste, bezpieczne i zdroworozsądkowe środki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.